'Lerarentekort is een nationale crisis' NIEUWS 13 SEPTEMBER SPINNENMAAND A Wie er op let, ziet ze ineens overal: spinnen. Voor de een om van te gruwelen, voor de ander juist een feestje. „Kom maar binnen met die spinnen!" Zo'n dikke kruisspin die in één nacht tijd precies voor je voordeur een web heeft gesponnen, waar je 's ochtends vroeg uitgerekend met je gezicht dwars doorheen loopt. Vervolgens probeer je verschrikt het achtpotige monster van je af te slaan. Het is weer de tijd van de kruis spin. Als een ware plaag lijkt ie weer overal in het land te zijn opgedoken. Zelfs een eenvoudig loopje naar de kliko wordt in sommige achtertui nen al snel een aaneenschakeling van acrobatische manoeuvres om die joekels maar te ontwijken. Toch valt het allemaal reuze mee, stelt bi oloog en spinnenexpert Jinze Noor- dijk van EIS Kenniscentrum Insec ten gerust. ,,Het zijn er echt niet meer dan normaal. Iedereen denkt van wel, omdat de algemene kruis spin nu volwassen is. Die spin leeft langs je muren, in je tuin en is dus heel erg dicht bij de mens. En hij wordt groot. Daarom valt hij op.'' Het is dan ook niet zo gek dat de kruisspin steevast elk jaar bij de jaarlijkse spinnentelling - zoals ko mend weekend weer het geval is - het meest wordt geteld. September Hoewel september ook wel de 'spinnenmaand' wordt genoemd, klopt dat feitelijk niet. ,,Het hele jaar door zijn er erg veel spinnen. Ook in de winter. Als je weet hoe je moet zoeken, zie je ze. En zeker ook in het voorjaar zijn er heel erg veel. Maar dat zijn gewoon allemaal kleine spinnetjes en soorten die op de grond leven, in plaats van grote beesten die in een wielweb han gen'', aldus Noordijk. De kruisspin is vroeg in het voor jaar geboren, heeft de hele zomer door gegeten en is nu groot. Vrouw- tjesspinnen kunnen doorgroeien tot ze zo'n 17 millimeter groot zijn. Oververhit Hoewel ze elk jaar groter lijken te worden en we daar het warme weer graag de schuld van geven, is daar in Nederland nooit goed onderzoek naar gedaan. ,,Dus weten we dat niet'', stelt de bioloog. ,,Het is ook moeilijk te meten. De ene spin kan kleiner worden als het warm wordt, zodat ie niet oververhit raakt. De ander wordt juist groter, omdat ie bijvoorbeeld normaal altijd in de schaduw zit. Elke spin is anders.'' Wie rilt van zo'n dikke spin bo ven het toilet, hoeft niet bang te zijn: pas als het buiten echt koud begint te worden, komen sommige spinnensoorten naar binnen. ,,Dan moet het nog wel wat kouder wor den dan nu'', weet Noordijk. ,,Bij de eerste koudeperiode, of als het over dag niet meer opwarmt.'' Wie echt bang is voor spinnen, kan maar be ter niet verder lezen. In elk huis le ven namelijk het hele jaar door tientallen tot honder den spinnen. ,,Elke spin heeft een periode dat een mannetje op zoek gaat naar een vrouwtje en uit zijn schuil- plek komt. Die lopen dan 's nachts een beetje rond en dat is ook een moment dat je veel spinnen binnen kunt zien.'' Stofzuiger Stofzuiger al in de aanslag? Niet doen, roept de spinnenexpert. ,,Ik zou er lekker naar kijken, hoe boei end het is. Dat is ook een van de re denen dat we een spinnentelling organiseren: veel mensen denken 'brrr, een spin', maar in Nederland zijn geen enge of gevaarlijke spin nen. Je hoeft echt helemaal niet bang te zijn.'' Een spin is namelijk heel nuttig. ,,Op zich doet een spin niks met jou of je spullen. Terwijl er in huis heel wat andere beesten zitten die dat De kruisspin wordt groot, daarom valt hij op wel doen. Een stofluis vreet aan je eten, tapijtkevers eten langzaam je tapijt of jas weg, een mug verheugt zich op je bloed. Een spin houdt dat soort dingen in toom door die beestjes op te eten. ,,Ook zilvervisjes worden gegeten door spinnen. Ik heb liever een spin in huis dan honderd zilvervisjes in mijn boekenkast. Kom dus maar binnen met die spinnen.'' In Nederland komen zo'n 650 spinnensoorten voor, waarvan en kele goed herkenbare huis- en tuin- soorten komend weekend worden geteld tijdens de jaarlijks spinnen telling. ,,Als de telling jaarlijks wordt gehouden, zien we mogelijk dat een aantal zuidelijke soorten door klimaatverandering ons land weet te bereiken, of dat spinnen die tot nu toe eigenlijk vooral in gebouwen leven op een gegeven moment buiten gaan leven'', meent spinnenexpert Noordijk. ,,Heel spannend.'' Voor kleuters van 4 jaar geldt geen leerplicht. In andere landen ligt de schoolgaande leeftijd vaak al hoger dan 4 jaar. De duizend zij-instromers die er nu ongeveer zijn, helpen in de strijd tegen de onbezetting. Maar het zijn er niet genoeg. Bovendien kregen scholen al in juni te horen dat de subsidiepot leeg was. Ook hebben ze niet altijd genoeg leraren die de zij-instromers kunnen begeleiden. Het ministerie van Onderwijs laat echter weten dat schoolbesturen hun aanvragen gewoon kunnen in dienen en dat alle aanvragen wor den gehonoreerd. Sectororganisatie PO-Raad vindt het voorstel van de schoolbesturen 'zeer onwenselijk'. ,,Wij vinden dat het idee meteen van de lijst met noodmaatregelen geschrapt moet worden. Het komt de doorgaande leerlijn en de achterstand van som mige leerlingen beslist niet ten goede als ze een jaar later naar de basisschool gaan'', aldus woord voerder Ad Veen. Ook de schoolbesturen snappen dat het een zeer vergaande maatre gel is, maar het kan helpen het lera rentekort op te lossen. ,,Als je kijkt naar wat we al doen, en wat we nog künnen doen, is dit er eentje. Maar natuurlijk heeft deze maatregel niet onze voorkeur'', zegt Herbert de Bruijne, bestuurder van Openbaar Onderwijs Aan De Amstel in Am sterdam. Overigens zal het niet gebeuren dat er halverwege het jaar een kleu terstop wordt ingevoerd, verzekert hij. ,,Ouders rekenen er op dat hun kind naar school kan.'' Nu al proberen basisscholen het schooljaar met minder, maar vol lere kleuterklassen te beginnen. Op tal van plekken wordt pas na de kerstvakantie een nieuwe in- stroomgroep geopend voor kinde ren die in de tweede helft van het schooljaar 4 jaar worden. Zo heb ben ze meer tijd om leraren voor die kleuters te vinden. Maar de situatie is zo ernstig, dat de schoolbesturen geen garanties voor de toekomst kunnen geven. ,,We hopen dat de minister nu rea geert. Dit is een nationale crisis, maar we hebben het idee dat het ministerie het probleem onder- W Scholen schrappen zelf ook liever niet de lessen voor 4-jarigen schat. Alles wat we doen, helpt om het niet zo ver te hoeven laten ko men'', zegt Ton Groot Zwaaftink, voorzitter van het college van be stuur van de Rotterdamse Vereni ging voor Katholiek Onderwijs (RVKO). zaterdag 7 september 2019 GO Groot, dik, niet te missen: kruisspin zit plots overal Simone van Zwienen Leiden Q Een kruisspin wacht op zijn prooi. FOTO PIM RAS FOTOGRAFIE - Jinze Noordijk, spinnenexpert Basisscholen in grote steden zeggen geen andere keuze meer te hebben dan de lessen aan 4-jarigen tegen het licht te hou den nu het lerarentekort zulke diepe gaten slaat in de perso nele bezetting. Ellen van Gaalen Rotterdam Kinderen op de basisschool. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13