De fietstocht begint in Matera, werelderfgoedstad vanwege de uitzonder lijk fraaie ligging op de rand van een kloof, met talloze oude grotwoningen. Niet ver wonderlijk dat de film The Passion of the Christ hier is opgenomen. Vanuit deze plaats loopt de route naar Alberobello, 70 kilometer verderop. Met de fiets rijd je door glooiend land schap met afwisselend graanvelden, olijf- en wijngaarden. Langzaamaan verschijnen er trulli - bouwsels van stenen die als omge keerde ijscohoorntjes in het landschap lig gen. Dit bijzondere cultuurlandschap kom je alleen in Puglia tegen. Oorspronkelijk gebruikten de boeren de bouwsels als op slagplaats, of ze woonden er samen met hun vee. Soms zijn het eenkamerpunt- huisjes, soms zijn ze aan elkaar gekoppeld en wat groter. De dikke muren van kalksteenbrokken houden de zomerse hitte en winterse kou buiten. Ze bestaan, net als het dak, uit ste nen die zonder cement met de hand zijn opgestapeld. Onderop zit een 'sleutelsteen': als je die eruit trekt, dondert het hele bouwsel in elkaar. Door die constructie, zo luidt een van de verklaringen, konden arme boeren snel hun hebben en houwen opbreken als de belastinginspecteur langs kwam om te controleren op huizenbezit. Aan het eind van de dag neem ik mijn intrek in een trulli-bed and breakfast in de stad Alberobello, dat met 1400 trulli op de Werelderfgoedlijst van Unesco staat. Ro- sanna, de eigenares, bezit meerdere trulli. Volgens haar kopen veel buitenlanders trulli op het platteland op. In de stad heeft die buitenlander minder kans van slagen: die huisjes blijven in bezit van families zo als de hare, die er zoveel mogelijk aankopen om als bed and breakfast uit te baten. De tweede dag, op weg naar Ostuni, een tocht van 45 kilometer, blijven de trulli het landschap bepalen. Sommige zijn fraai gerestaureerd, andere zijn herbouwd tot villa's met een gloednieuwe trullo-piek op het dak om een traditioneel element toe te voegen. In etalages van makelaars staan er vele te koop; vanaf 70.000 euro heb je iets moois. Veelal vermelden de advertenties dat ze 'uitgebreid kunnen worden'. Ricardo, een plaatselijke cafébaas in het dorpje Loco- rotondo, schudt afkeurend zijn hoofd als we in gesprek raken over moderne trulli- varianten. „Falsi! - het is pure business'', 38 Reizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 126