SCHRIJVER LEEST RECENSIE Klucht rond orgelstemmer Van Onno Blom (50) verscheen afgelopen week de biografie De jonge Rembrandt. 'Reve is de schrijver die me het hardst doet lachen' Ik lees nu Het boek dat ik zelf had willen schrijven A.S. BYATT Obsessie Het boek dat mijn leven heeft veranderd Gelachen om Verslonden in mijn jeugd Maarten 't Hart, die binnen kort 75 wordt, is waarschijnlijk voor veel lezers een huisvriend. De nachtstemmer (De Arbeiders pers, €22) is geen hoogtepunt van stijl en verfijning, wel een onderhoudende roman met de typische trekken die 't Harts boeken zo dierbaar maken: nuchtere, wat kluchtige humor, zelfspot (de hoofdpersoon is duidelijk aan de schrijver ver want), een kleurrijke, oer-Hol- landse setting en een fijne plot. Gabriel Pottjewijd is orgel stemmer. We ontmoeten hem als de trein hem aflevert in een eenkennig Zuid-Hollands havenstadje, waar hij een meer daagse klus heeft. Hij loopt door sloppen en stegen van zijn aftandse hotel naar de kerk en terug, en steeds vaker tussen door naar de onweerstaanbare Braziliaanse weduwe Gracinha, wier dochter geduldig assisteert bij het stemmen. Gracinha kan fantastisch koken en spreekt charmant gebrekkig Neder lands, wat Gabriel ertoe aanzet een Portugese Bijbel te kopen, om daaruit haar taal te leren - hij kent de Bijbel namelijk uit zijn hoofd, zoals hij ook vrese lijk veel muziek kent. Het enorme, weerbarstige kerkorgel verbindt de thema's geloof en muziek, als statig middelpunt van het verhaal. De technische finesses van het stemmen zijn voor de leek niet echt te volgen, maar het instru ment is wel als een ademend organisme aanwezig op de bladzijden. Gabriels enthousi asme, voor het orgel, de muziek en de weduwe, is aanstekelijk en maakt hem tot een eigenzin nige held. —Esther Wils TEKST PETER SIERKSMA FOTO M. GOSSELINK Peter Buwalda Otmars zonen ,,Ik zit nu middenin het boek en je wilt ze vreten, al die tot in perfectie gepolijste zinnen en alinea's. Buwalda is echt een meester van de stijl. Hij slijpt in het oneindige, net zolang totdat alles klopt. En dat zonder dat het bloedeloos wordt of het verhaal over de zoek tocht van een zoon naar zijn vader eronder lijdt. Fantastisch." A.S. Byatt Obsessie ,,Ik las het in het Engels en was diep onder de indruk. In deze lite raire detective laat Byatt zien dat zij alle facetten van de literatuur beheerst. Zij heeft met dit boek niet alleen een spannende roman geschreven waarin twee literatuur studenten een ontdekking doen op hun zoektocht naar het leven van twee victoriaanse dichters, maar ook twee fictionele oeuvres ge schapen vol verdienstelijke 19de- eeuwse poëzie. Daar kun je als biograaf alleen maar van smullen.'' GERARD REVE Verzamelde gedichten 1 i Ys3'1 ïi#" van Bontekoe Jan Wolkers Turks fruit „Toen ik naar het gymnasium ging, wees mijn vader me op de boekenkast waar de 'echte' lite ratuur stond. Ik weet nog hoe mijn ogen langs de rijen gleden en, eenmaal bij de 'W' gekomen, bleven steken bij de glimmende ruggen van de romans van Jan Wolkers. Vooral Turks fruit las ik, een jaar of 12 jong, met rode oortjes. Hoe hij onverbloemd in spierballenproza over seks schreef! Aan het eind had ik het gevoel dat ik het allemaal al had meegemaakt. En dat terwijl alles nog moest beginnen.'' Gerard Reve Verzamelde gedichten ,,Reve is met afstand de schrij ver die me het hardst doet lachen. Laat ik zijn tweeregelig gedicht Quia Absurdum uit het hoofd citeren. De Latijnse titel betekent volgens Reve 'Omdat het onzin is, is het waar.' Het gaat zo: Je schrijft, je drinkt niet meer, je hebt je rijbewijs: wat wil je verder nog voor gods bewijs? Daar heb ik niets aan toe te voegen.'' Johan Fabricius De scheepsjongens van Bontekoe ,,Ik kreeg het exemplaar van mijn moeder die het in haar jonge jaren ook verslond. Het ligt nu helemaal uit elkaar, maar ik grijp er altijd weer op terug. Ik heb het wel twintig keer gelezen. Hoe die jongens in de tijd van Rembrandt aanmonste ren op een VOC-schip en naar de Oost varen, dat blijft betove rend.'' ROMAN Maarten 't Hart S De nachtstemmer kkkikik ZATERDAG 7 SEPTEMBER 2019 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 123