slechte feminist?) vraagtekens zette bij de MeToo-beweging. Mannen, vond ze, worden door MeToo zowel beschuldigd als veroordeeld zonder zich te kunnen verdedigen. 'En vrouwen liegen natuurlijk ook. Het zijn mensen!' Het boek Atwood schreef The Handmaid's Tale in 1984. Ze woonde in West-Berlijn, toenter tijd een westerse enclave in de communis tische wereld. Dankzij haar Canadese pas poort kon ze relatief vrij door het Oostblok reizen, waar ze kennismaakte met dissi- denten en ervoer wat een totalitair systeem inhoudt en wat het met mensen doet. Vrouwen, zag ze ook, zijn altijd het meest de dupe van zulke systemen. Omdat The Handmaid's Tale in de nabije toekomst speelt - zoals meer van haar boeken - wordt het door sommigen als sciencefiction gezien. De schrijfster heeft het liever over 'speculatieve fictie': ze trekt bestaande maatschappelijke tendensen door en beschrijft de (mogelijke) gevolgen daarvan. Niets is dan ook volledig aan haar fantasie ontsprongen, alle gebeurtenissen en ontwikkelingen hebben zich ooit - in andere vorm - al eens voorgedaan. De rechteloosheid van de vrouwen in Gilead is onder meer een afspiegeling van bijvoorbeeld de achterstelling van vrouwen onder de i7de-eeuwse Engelse Puriteinen. Na het verschijnen van The Handmaid's Tale kreeg de roman al snel de bestseller- status; in het Engels taalgebied werden er vijf miljoen exemplaren verkocht en na de tv-serie uit 2017 kwamen er nog eens drie miljoen bij. Het boek is in 35 talen vertaald, waaronder - recent - in het Arabisch. Ook verscheen het onlangs als graphic novel. Maar het verhaal riep ook scepsis en ongeloof op: zoiets zou (in de VS) nooit kunnen gebeuren! Door de opkomst van de alt-right beweging en de groeiende macht van fundamentele christenen in Amerika sinds de jaren 90 - met als voorlopig 'hoog tepunt' de verkiezing van Donald Trump als president - is die mening gekanteld. Ontwikkelingen die in 1985 nog ondenk baar leken, zijn nu manifest in de Ameri kaanse samenleving. In tal van staten wordt aan vrouwenrechten geknaagd, vooral als het gaat om het recht op abortus. Zoals Atwood zelf in een interview stelde: 'In Gilead krijgen artsen die vrouwen aborte ren de doodstraf, in Alabama kunnen ze sinds kort worden veroordeeld tot 99 jaar gevangenisstraf'. Het boek heeft sinds Trumps verkiezing een voorspellende waarde toegedicht gekregen en is symbool geworden van het verzet tegen de aantasting van vrouwen rechten. Overal ter wereld demonstreren vrouwen in de verplichte kleding van de dienstmaagden: een wijde rode jurk en mantel, en een grote witte kap. Overigens droeg Atwood het boek op aan haar verre voorouder Mary Webster. Die werd in 1680 opgehangen op beschuldiging van hekserij, maar overleefde de executie en leefde naar verluidt nog veertien jaar. Atwood schreef over haar het gedicht Half Hanged Mary. De serie verbeeldt Atwood een verontrustend, actueel thema: de onderdrukking van vrouwen'', zegt professor Patricia Pisters, filmwetenschapper aan de Universiteit van Amsterdam. ,,Dit is wat zou kunnen gebeu ren als we niet waakzaam blijven.'' Krachtige beeldtaal De massascènes maken duidelijk dat het individu ondergeschikt is aan het collectief. „In Het verhaal van de dienstmaagd ZATERDAG 7 SEPTEMBER 2019 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 119