loz. !r\ o fi 'Een vrouw zijn zonder man, dat is mijn nachtmerrie' BV DE LIEFDE 1? Haar seksloze relatie met Martin (69) leidt tot veel verdriet bij Helga (64). Toch is ze liever gefrus treerd dan alleen, en neemt ze genoegen met wat er wel is. !f\o<o-y i<^ mctr Cl clnam e ijContact ,,Een man moet zich bewijzen in bed, vind ik, ook als hij al wat ouder is. Ik wil een volwaardige relatie, met seks, anders kan ik net zo goed een maatje nemen. Dus toen ik Martin ontmoette en hij niet bleek te pres teren, heb ik meteen gezegd: klaar. We waren verliefd en blij elkaar te hebben gevonden, maar geen seks, dat zag ik niet zitten. Gelukkig was er een pilletje voor en een jaar of vijf ging het goed. Toen kwam de klad er weer in en werd ons seksleven een sleur en uiteindelijk doofde het helemaal uit. Martin had geen verlangen meer. Ik was inmiddels ook op een leeftijd dat het voor mij niet meer zo hoefde, maar alle intimi teit tussen ons verdween. Een arm om mijn schouder, tegen elkaar aan liggen in bed, een omhelzing; ik hoef er al een hele tijd niet meer op te rekenen. We raken elkaar nauwelijks meer aan, en Martin vindt het wel best zo. Ik raak zo gefrustreerd van die broer- zusrelatie, van elke dag de confrontatie met dat gebrek aan contact. Van het voor hem wassen en koken zonder daar liefde voor terug te krijgen. Maar helemaal kwijt wil ik Martin niet, want alleen zijn vind ik het ergste dat er is. Het lijkt me vreselijk om 's avonds in mijn eentje op de bank te zit ten, met niets dan het geluid van de tv. Om bang te zijn dat er iets met me gebeurt ter wijl er niemand is om me te helpen. Een vrouw zijn zonder man, dat is mijn nacht merrie, dus accepteer ik nu dat Martin en ik een platonische relatie hebben. Dan heb ik in elk geval nog een sóórt van relatie, iemand om een praatje mee te maken en mee uit eten te gaan. Zonder intimiteit stelt het weinig voor, maar het is beter dan niks. Martin mist het lichamelijke contact niet, zegt hij. Hij vindt het erger als ik eens een keer geen zin heb in ons dagelijkse uurtje cryptogrammen. Niet aan vrijen heeft hij behoefte, maar aan een stom cryptogram. Dat is toch niet wat je van je man verwacht? Dat je alleen maar zijn vriendschappelijke gezelschap bent? Ik wil zo graag dat hij me op de mond kust als hij thuiskomt, maar in plaats daarvan krijg ik een vluchtige zoen op de wang. Het zou zo fijn zijn als hij er eens uitgebreid voor ging zitten en een diepgaand gesprek met me voerde. Maar hij stelt me nooit een belangstellende vraag, wil niet weten hoe ik me voel, praat alleen over koetjes en kalfjes. En 's avonds heb ik een man in bed die ik niet aan durf te raken. Heel soms houdt hij me even vast, maar alleen als ik daarom vraag. Om zich dan snel weer om te draaien en me welte rusten te wensen. Mensen zeggen weleens dat ik Martin moet dumpen, maar die hebben makkelijk praten. Zij nemen zijn plaats niet in, en dus blijf ik dan alleen. Maar iedere vrouw wil toch een man voor zichzelf? Op mijn leef tijd nog op pad gaan om een nieuwe part ner te ontmoeten, daar heb ik echt geen vertrouwen in. Als ik niet eenzaam oud wil worden, heb ik geen andere optie dan bij Martin blijven. Dus ben ik blij met de krui meltjes, de keren dat hij me wel vasthoudt of dat we samen uitgaan. En zelfs met het cryptogrammen.'' TEKST PAM VAN DER VEEN ILLUSTRATIE STUDIO SKI De echte namen van Helga en Martin zijn bekend bij de redactie. Wil je ook praten over je relatie? magazine@persgroep.nl ZATERDAG 7 SEPTEMBER 2019 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 109