II 8 NIEUWS SICO'S Na het overlijden van zijn moeder op de Den Uylbrug in Zaandam stortte Wesley Fontijn zich als een bezetene op de onveiligheid van bruggen in de stad. Zijn conclusie is spijkerhard. ,,Ik ben mijn hierdoor moeder kwijt en in al die jaren is er niks veranderd.'' kens, een brugwachter zag haar over het hoofd. Hoe kon het zo misgaan? Fon tijn, zelf actief in de veiligheids sector, begon een eigen onder zoek. ,,Ik kon het niet loslaten. Ik ging meteen naar de brug toe, keek hoe voorbijgangers de borden za gen, wat de positie van de camera is, waar stoptekens staan. Maar het kwalijke is: we zijn nu jaren verder en er is sindsdien maar weinig verbeterd.'' De gezaghebbende Onderzoeks raad voor Veiligheid (OVV) velde gisteren een vergelijkbaar oordeel: ruim drie jaar na het noodlottige ongeval met Wesley's moeder is er veel te weinig werk gemaakt van het verbeteren van de veiligheid op alle Zaanse bruggen die op af stand bediend worden. De Den Uylbrug werd natuurlijk meteen onder handen genomen na het do delijke drama, bijvoorbeeld met een noodknop, maar andere brug gen niet. En zo kon het dus in november vorig jaar opnieuw gruwelijk mis gaan, even verderop, toen twee ze ventigers zwaargewond raakten op de Prins Bernhardbrug. Ook zij waren op de camerabeelden over het hoofd gezien. De Bernhard- brug stond op de planning om pas in januari 2019 verbeterd te wor den, schrijft de onderzoeksraad: ,,Als (de eerder) geïdentificeerde tekortkomingen direct waren op- Het is gewoon statistiek. Als er niks verandert, gaat er eens in de zo veel tijd iets gruwelijk fout gepakt, was de kans op het maken van fouten in de brugbediening aanzienlijk verkleind.'' Het is di plomatiek OVV-vocabulaire voor: dit tweede brugdrama had ver moedelijk voorkomen kunnen Zaandam ij ging samen met zijn drie kinderen naar de brug, de eerste keren na het on geluk. Die durf den zelf geen brug meer over. ,,Ze zijn een hele tijd bang geweest. 'Oma is ook overleden op een brug', zeiden ze. We zijn gaan oefenen, samen de brug over gegaan naar de Zaanse Schans. Inmiddels gaat dat wel goed'', vertelt Wesley Fontijn, die in 2015 zijn moeder verloor toen ze met haar fiets van de Den Uylbrug in Zaandam viel en overleed. Op die fatale februarimiddag in 2015 ging de brug omhoog, Wes ley's moeder (57) miste de stopte- donderdag 5 september 2019 GO M Februari 2015: het openen van de Den Uylbrug in Zaandam heeft een leven geëist. FOTO NOVUM/ REIN VAN ZANEN -Wesley Fontijn Niels Klaassen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8