Opmerkelijke wereldrecords van oude klassieker 7 Langste doppenketting Meeste eenhandige klapgeluiden Oudste professionele club-dj Kleinste paard Het kleinste stiertje ter wereld, de vrouw die het snelst een bord pasta verorbert, een Japanner die pas na 54 jaar en 246 dagen een marathon volbrengt? Allemaal records. Ze staan in de nieuwste editie van de klassieker Guinness World Records, die vandaag verschijnt. Na 65 jaar is het concept nog steeds succesvol. Grenzen opzoeken. En dan het liefst grenzen van het merkwaardige soort. Dat spreekt mensen aan en verklaart volgens Joris van de Leur waarom het boek Guinness World Records (be ter bekend onder de oude naam Guinness Book of Re cords) na 65 jaar nog steeds tot de verbeelding spreekt. Van de Leur is verbonden aan De Fontein, de Utrechtse uitgeve rij die de Nederlandstalige versie van het recordboek op de markt brengt. Vanaf vandaag ligt editie 2020 in de winkel, een boekwerk van 255 pagina's. ,,Er zijn vijfdui zend records afgedrukt, waaron der veertien uit Nederland. Het is slechts een fractie van de record- aanvragen die bij de organisatie in Londen binnenstromen. Zij ver werken elke dag meer dan hon derd aanvragen. De selectie om in het boek te komen is streng, 5 tot 15 procent van de records wordt uiteindelijk gepubliceerd.'' Zo moest er dit jaar 'nee' worden ver kocht aan onder meer de initia tiefnemers van 'meeste ongelezen e-mails', 'kortste potlood ter we reld' en 'langste tijd onder de douche, vertelt Van de Leur. De afgelopen twaalf maanden konden de duimen omhoog voor 5103 succesvolle claims. ,,India en China zijn hofleveranciers als het gaat om wereldrecords, maar wij doen in Nederland lekker mee met vierhonderd aanvragen per jaar.'' Een record verzinnen is leuk, maar er komt heel wat bij kijken om het officieel bij Guinness World Re cords geregistreerd te krijgen. De belangrijkste criteria? Van de Leur: ,,Een record moet meetbaar zijn. De langste snor is een goed voor beeld, maar de beroemdste muzi kant kun je daarentegen niet me ten. Ook moet het verifieerbaar zijn, je moet bewijs leveren dat het record is gevestigd. Vaak gebeurt Bij de organisatie komen dagelijks ruim honderd aanvragen voor records binnen dat met videomateriaal. Ook niet onbelangrijk: een record moet ver broken kunnen worden. Dus als je twaalf wc-rollen op je hoofd zet en een minuut stilstaat, bestaat de kans dat iemand anders een po ging doet dit te verbreken. Dit voorbeeld is trouwens niet ver zonnen, het wc-rollenrecord staat dit jaar in het boek.'' De stichting MaMi uit Etten- Leur wist al vier keer het be roemde boek te halen. ,,De ge meente is de recordhoofdstad van de wereld, dat durf ik gerust te stellen'', zegt René Starink. Hij is voorzitter van MaMi, de organisa tie die elk jaar op carnavalsmaan dag (MAandagMIddag) een we reldrecord probeert te breken. ,,We hebben 32 wereldrecords op onze naam staan. Vier keer hebben we daadwerkelijk het boek gehaald, zoals met de records stokpaardje rijden en langste po lonaise. We zorgen altijd voor een deurwaarder die het aantal deel nemers telt en we sturen video's op.'' Volgens Starink is het een ge- puzzel om elk jaar een goed on derwerp te vinden. ,,Maar het lukt altijd, MaMi is uitgegroeid tot een spektakel voor het hele dorp.'' Het zijn niet alleen opzienba rende of grappige records die wor den vermeld. Ook sportieve pres taties en economische records als het hoogste btw-tarief worden vermeld. Helaas ook trieste re cords, zoals de meeste journalis ten (272) in de gevangenis. Volgens uitgever Van de Leur deinst Guinness niet terug voor maatschappelijke thema's. ,,In deze editie wordt een hoofdstuk besteed aan duurzaamheid. Je kunt merken dat dit thema actu eel is. Records als 'Langste reis van een elektrisch voertuig' en 'meeste afvalrecycling' worden expliciet gemeld.'' De magie van het boek zit 'm natuurlijk vooral in de opvallende records. ,,Het blijft heerlijk om te lezen hoe mensen grenzen opzoe ken, dat spreekt tot de verbeel ding. Of het nu een kerel is die zijn auto ombouwt tot snelste tuinschuurtje ter wereld of kinde ren die de langste 'halsketting' van flesdoppen maken. Je blijft je verbazen.'' Stichting Internationale Kinderhulp een halsket ting van 260.866 flesdoppen. De lengte: 2130 meter. De doppen waren bijeengebracht door dui zenden vrijwilligers en donateurs die zich geza menlijk inspannen voor de stichting Kinderhulp. De ketting werd uitgelegd in Leeuwarden. donderdag 5 september 2019 GO grootste, kleinste, snelste Sanne Schelfaut Utrecht Op 27 juni 2018 fabriceerde de Nederlandse Hidde 'Abhinabha' Tangerman uit Amster dam mag zich wereldrecordhouder klap pen met-één-hand noemen. Hij wist in juni 2018 zijn vingers in één minuut maar liefst 615 keer in de palm van zijn hand te laten klepperen. Het was een fikse verbetering van zijn eerste record uit 2017. De Neder lander staat dit jaar in Guinness World Re cords. 'DJ Sumirock', ofwel de Japanse Sumiko Iwamuro, trad op 83-jarige leeftijd nog steeds regelmatig op in de Japanse hoofdstad Tokio. Ze werd dj toen ze 77 was. Ze vult haar technosets met jazz, anime-soundtracks en klassieke mu ziek. Sumirock is niet alleen actief in Japan, ze heeft ook een internationale carrière. Ze trad onder meer op in Nieuw- Zeeland en Frankrijk. Bombel heeft een schofthoogte (van de grond tot de schouder) van 56,7 cm, zoals gemeten op 24 april 2018 in de Kaskada Sta ble in Lodz, Polen. Het dier is daarmee lager dan een hazewind hond. Bombel is een mini-appaloosa van de Poolse Katarzyna Zielinska. Hoewel zijn ouders een gemiddelde grootte hadden, was een paar maanden na zijn geboorte al duidelijk dat Katarzy- na's veulen bijzonder was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7