'M 14 ZEELAND NIEUW STUDIEJAAR W?* W Het vinden van een kamer in Breda is voor de meeste studenten niet zo'n probleem. Maar wie nu nog een kamer zoekt, heeft het bijzonder lastig. Ruim voor het begin van het schooljaar inschrijven is van groot belang. M 'Verrast over snelle regeling' vv - JÏÉ^fe'??., as li i et het HBO Introfesti val trappen duizenden studenten vanavond hun studiejaar in I Breda af. Het grootste deel woont nog thuis en komt met de fiets, auto of openbaar vervoer naar school. Rond de 7400 van de 20.000 studenten wonen op kamers in Breda. De kamernood lijkt in deze stad mee te vallen. Voor eerstejaars Tess Boogers was het vinden van woonruimte bijna even makkelijk als het kopen van een zak brood. ,,Ik had binnen twee we ken een kamer en heb er maar eentje bekeken." Wel moest Tess de volgende dag meteen beslissen of ze de kamer wel of niet wilde hebben, ze huurt deze op de particuliere markt. Inmiddels huurt ze een particuliere woning die ze deelt met twee medestudenten. Bij het tekenen van de huurover eenkomst leerde Tess overigens met een een eerste wijze les als zelfstan dige volwassene: voor niks gaat de zon op. ,,Ik moest ineens 150 euro be- middelingskosten betalen. Ik had de kleine letters niet goed gelezen." Net als in veel andere studenten steden is ook in Breda het aantal uit wonende studenten de afgelopen ja ren langzaam afgenomen. Tot 2014 groeide het aantal kamerbewoners naar 8000. Sinds de invoering van het sociaal leenstelstel een jaar later gaan hbo- en wo-studenten minder snel op kamers. In Breda schommelt het actuele aantal uitwonende studenten op 7400. ,,En dat aantal zal de ko mende jaren nog verder zakken, zo blijkt uit prognoses", zegt Caroline Timmermans, directeur-bestuurder van WonenBreburg. Deze corporatie werkt in de verhuur van kamers sa men met Alwel en Laurentius. In 2010 riepen de drie de website klik- voorkamers.nl in het leven. In totaal gaat het om ongeveer 1600 zelfstan dige, maar vooral onzelfstandige (ge deelde) eenheden. WonenBreburg heeft de meeste: 820 kamers, Alwel biedt zo'n 750 stuks aan en de in breng van Laurentius beperkt zich tot enkele tientallen. Volgens cijfers van kamernet.nl kostte een gemiddelde kamer in Breda in 2018 375 euro, inclusief gas, water en licht. Wie een onzelfstan dige kamer via klikvoorkamers.nl huurt, is goedkoper uit: gemiddeld 242 euro kale huur. Voor een zelf standige eenheid is hij of zij maande lijks 389 euro kwijt, vertelt Lidewij Een student die nu nog een kamer wil huren, heeft het bijzonder lastig van Bakel, stadsregisseur bij Wonen- Breburg. ,,Wat die prijs betreft zitten wij op een gemiddelde van wat stu denten in Nederlandse steden moe ten betalen." ,,Een student die op dit moment nog een kamer wil huren, heeft het bijzonder lastig. Want in september moet iedereen een kamer hebben", zegt Van Bakel. ,,Vrijwel alle kamers zijn op dit moment ver huurd. Wij adviseren mensen ook al tijd met klem om zich zo snel moge lijk in te schrijven. Zodra je weet welke studie je gaat volgen of dat je naar Breda komt, schrijf je in. Grote kans dat je in juli een kamer hebt." Geen tekort Timmermans voegt eraan toe dat de 'kamernood', als je daar al van mag spreken, nooit lang duurt in Breda. ,,Je ziet gaandeweg het studiejaar dat er nogal wat studenten stoppen met hun studie, waardoor weer kamers vrij komen. Het totaal aantal kamers in Breda is over het hele jaar geno men voldoende." Dat blijkt ook uit recent onderzoek van ABF Research, in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Za ken. Daarin staaat dat er in sommige studentensteden een nijpend tekort aan kamers blijft, vooral in Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Eindhoven en Utrecht. In totaal zijn in Neder land tot het studiejaar 2025-2026 43.000 kamers te weinig. In Breda is volgens ABF Research geen sprake van een tekort aan structurele woon ruimte voor studenten. donderdag 5 september 2019 ZV TE 1 o-~V 7 - A*, Internationale studenten nemen hun intrek in appartementen aan de Epelenberg in Breda. De Noorse student Mario Krokstad werd positief verrast door de ruimte na een vorig verblijf in Schotland. foto johan wouters/pix4profs Kamernood in Breda valt mee en duurt ook nooit lang Gerlach Hochstenbach Freek de Swart Breda - Lidewij van Bakel, WonenBreburg De corporaties WonenBre burg en Alwel hebben onge veer tweehonderd kamers in hun bestand, specifiek be doeld voor internationale stu denten. Deze huurders vol gen een opleiding aan Avans of Breda University of App lied Sciences (BUas). ,,Het gaat om gemeubileerde ka mers die we telkens voor één jaar aan buitenlandse stu denten verhuren", aldus Ca roline Timmermans van Wo- nenBreburg. De 24-jarige Marius Krok stad uit Noorwegen is een van hen. Hij studeerde de af gelopen twee jaar Internatio nal Tourism Management in Schotland. Waarom Krokstad nu op BUas in Breda neer strijkt? ,,,Ik zit hier vooral van wege het Engels en het is makkelijker qua vliegroutes." Daarnaast is de Noorse stu dent erg tevreden met de manier waarop de toerisme- opleiding in Breda is opge bouwd: „E-commerce, dat is de toekomst van het toe risme, dat hadden ze niet in Schotland." Het vinden van geschikte Bredase woonruimte kostte Krokstad best moeite. Met hulp van WonenBreburg kreeg hij een kamer in een flatgebouw aan de Epelen berg, in Brabantpark. ,,Ik was erg verrast dat ze dit zo snel konden regelen." ,,Het aantal internationale studenten in Breda groeit. Daar moeten we elk jaar op anticiperen als het gaat om het kameraanbod", aldus Timmermans. ,,De hogescho len schatten jaarlijks in hoe veel kamers er nodig zijn voor de internationale stu denten. Wij houden altijd het aantal kamers vrij dat we met de onderwijsinstellingen heb ben afgesproken. De ervaring is wel de dat die altijd erg snel vol zijn." Om toch over voldoende kamers te beschikken is Wo- nenBreburg bezig met de aanpak van het oude post- kantoor/KPN-gebouw aan de Oude Vest. De herontwikkeling van dat pand zal nog wel een aantal jaren duren. „Vandaar dat we er in de tussenliggende fase internationale studenten gaan huisvesten. Er komen 43 gemeubileerde kamers. Waarschijnlijk zijn die in ja nuari gereed."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63