Spottersplek weer vernield Hulst geeft anderhalve ton voor projecten in eigen buurt 7 VOGELOPVANG KIELDRECHT DENISE DE NIJS VERZORGT HONDERDEN DIEREN Denise De Nijs runt naast haar woning het Vogelopvang centrum Kieldrecht voor vogels, wilde dieren en tamme dieren. Zeeuws Vlamingen weten haar ook te vinden. fwMflSP Dingdong. Denise De Nijs zit nét even aan de keukentafel als de bel gaat. Een echtpaar staat aan de deur met een schoenendoos waar een hoop gefladder en gebonk uit komt. Het blijkt een bosduif te zijn, die gewond is aan zijn vleu gel. Het koppel had de vogel eten en drinken gegeven en hoopte dat die na een paar dagen weer op zou knappen. Dat bleek niet het geval te zijn. Zonder aarzelen pakt De- nise de spartelende duif uit de doos en bekijkt de wond. ,,Daar zit inmiddels al een flinke korst op", constateert ze. ,,Die maak ik straks schoon." De duif gaat in een tijde lijk verblijf in de ontvangstruimte. ,,Die komt er wel bovenop." Honden Koeren, gakken, kukelen, piepen, fladderen, krassen: waar je ook staat, overal bij Denise hoor je die ren. Rond de vijver lopen meeuwen, ganzen, eenden, kip pen en zwanen in harmonie. De honden van Denise zijn al die vo gels zo gewend, dat ze er niet naar omkijken. Jaarlijks worden er tus sen de 4000 en 4200 vogels en kleine dieren binnen gebracht. Van geringde vogels die gewond zijn geraakt tot wilde roofvogels, eekhoorns en egeltjes met kwet suren. Vogelopvangcentrum Kiel- drecht zit vlakbij de Nederlandse grens en Zeeuws-Vlamingen uit onder meer Nieuw Namen, Hulst, Koewacht en Vogelwaarde weten het centrum ook te vinden, merkt Denise. ,,We werken ook samen met de Nederlandse Dierenambu lance." Het centrum krijgt Belgi sche overheidssubsidie, maar moet het vooral hebben van spon soren en giften. Ook heeft Denise vrijwilligers en stagiaires en zoon Larry helpt mee. Sinds een paar maanden staat er een nieuwe kan toorcontainer waar binnengeko men dieren in opgevangen wor den, de omheining is vernieuwd en de vele kooien krijgen een op- knapbeurt. Denise vangt al meer dan veertig jaar dieren op en heeft alles geleerd door het gewoon te Toen we begonnen kende ik alleen een mus, merel en duif doen. Haar man Eddy, drie jaar ge leden overleden op 62-jarige leef tijd, begon met zijn vader een vo- gelasiel in 1977. Denise hielp met een mee en blijft ook na Eddy's dood zijn levenswerk voortzetten. ,,Toen we begonnen kende ik al leen een mus, merel en duif." Nu kent ze zowat alle dieren en on derzoekt en hecht ze oppervlak kige wonden. Ook spalkt ze breu ken. Bij complexe verwondingen of een open breuk wordt de die renarts ingeschakeld. Teken De tamme dieren, zoals gedumpte konijnen, kunnen worden geadop teerd. Wilde dieren die opgeknapt zijn, worden vrijgelaten in de na tuur. ,,De tuin grenst aan een na- tuurreservaat." Sommige dieren kunnen niet meer terug en krijgen een vaste plek bij Denise. Zo zit er een ransuil met een afgezette vleugel. ,,Hij was in een fabriek ge vlogen en kwam in een machine." Ze probeert alle dieren te redden, een egeltje met meer dan honderd teken op zijn lijfje kwam er won derwel bovenop. ,,Ik probeer het altijd. Dit werk geeft me voldoe ning." Wie altijd al een project voor zijn wijk of dorp in gedachten had, maar dat idee nooit heeft omgezet in daden, kan bij de gemeente Hulst aankloppen. Die stelt 150.000 euro ter be schikking. Iedereen kan op de website van de gemeente een voorstel doen om het leven in de eigen buurt wat aangenamer te maken. Projecten die struc tureel voor activiteit zorgen, hebben de voorkeur. Zoals een gezamenlijke bloementuin of een fitnesstoestel voor buiten. Voor fietsenrekken, informa- tieborden en verkeersmaatre gelen is het geld niet bedoeld. De gemeente selecteert de beste ideeën, de bewoners be sluiten er zelf over tijdens de jaarvergadering van hun wijk of dorpsraad. Als er geld over is, kunnen meer projecten uitge voerd worden. De hoogte van het budget verschilt per dorp en is afhankelijk van het aantal inwoners. Grote kernen als Sint Jansteen (ruim 14.000 euro) en Kloosterzande (13.000) krijgen meer dan Ossenisse (5770). Ook voor de wijken Den Dul- laert, binnenstad, Zuid en Langs de Linie in Hulst ligt geld klaar. Slechts een paar maanden na de op levering was het uitkijkpunt in mei 2018 al het doelwit van vandalen. Twee verrekijkers moesten het ont gelden. Het glas was kapotgeslagen. De verrekijkers zijn niet meer te ruggekomen. Later zijn ook nog en kele informatiepanelen kapotge maakt. Eén van de afgelopen dagen was het weer raak, en hoe. Een grote kaart van de Westerschelde die in het midden van de scheepsspot- tersplek stond, is van de stalen be vestiging getrokken. Gistermiddag lag de ronde schijf nog aan de oever van de oude Veerhaven. Heel erg klote. We laten ons niet kisten Het uitkijkpunt waar je passe rende schepen bijna kunt aanraken, is aangelegd in het kader van een grootscheepse opknapbeurt van de oude Veerhaven en omgeving. De gemeente Terneuzen wil daarmee de band tussen de stad Terneuzen en het water aanhalen. Vooral als er opvallende schepen voorbijkomen, zoals het record-containerschip Cosco Shipping Universe juli 2018, kan het bij het uitkijkpunt razend druk zijn. Wethouder Frank van Hulle baalt ontzettend van de aanhoudende vernielingen. ,,Heel erg klote", zegt hij weinig gepolijst. ,,Ik zou wel eens weten wat er in het hoofd van die vandalen omgaat om dit te doen." Het uitkijkpunt was volgens hem nog wel zoveel mogelijk 'huf- terproof' uitgevoerd. De plek zal volgens Van Hulle opnieuw wor den ingericht, nog beter bestand te gen vandalen, en als het aan hem ligt, komt er een camera. ,,We laten ons niet kisten." donderdag 5 september 2019 VL 'Ik probeer een dier altijd te helpen1 Sophie Stockman Kieldrecht Denise De Nijs met een van de kerkuilen, tussen de eenden, kippen, meeuwen, ganzen en zwanen. foto boaz timmermans - Denise De Nijs, Vogelopvangcentrum Kieldrecht Kijk op de site bij /video Vogelopvang Kieldrecht ook hier populair Bob Maes Hulst Laat je als gemeente Terneuzen iets leuks maken, een scheeps- spottersplek op één van de pie ren van de oude Veerhaven aan de Westerschelde, kunnen van dalen er niet met hun handen vanaf blijven. Harmen van der Werf Terneuzen - Frank Hulle, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62