In, maar soms ook onder de schoolbanken tijdens de oorlog IN DE REGIO 6 Onderhoudsbeurt aan kraker MIJN DORP, MIJN STAD Op het hoogtepunt van de werk zaamheden, waarvoor zo'n twee maanden zijn uitgetrokken, zullen niet minder dan 1500 mensen in en rond de kraker actief zijn. Dat zijn voornamelijk medewerkers van Dow en vaste onderaannemers van Dow. Arno Bentschap Knook, leider van het turnaround-team van Dow, schat het aantal mensen dat extra aan het werk zal zijn op vier- a vijf honderd. Het is normaal gesproken al vrij druk op de wegen van en naar Dow in de ochtend- en middagspits. Veel meer opstoppingen worden de ko mende tijd toch niet verwacht. Een voordeel is dat het hoofdkantoor van Dow Terneuzen april dit jaar is verhuisd naar het Maintenance Va- luepark. Kantoorpersoneel hoeft sindsdien niet bij het industriepark van Dow te zijn. Dat geeft minder verkeersbewe gingen naar het industriepark en er is meer parkeerruimte beschikbaar. Medewerkers die bij de grote onder- houdstop betrokken zijn, kunnen hun auto kwijt op de parkeerterrei nen bij voormalig buurtschap Boe- rengat. Het is kraker 1 die deze keer aan de beurt is voor de achtjaarlijkse turn around. Arno Bentschap Knook en zijn team zijn al sinds september 2017 bezig met de voorbereidingen. In de tijd dat de fabriek vol in bedrijf is, worden al veel reguliere onder houdswerkzaamheden uitgevoerd. Voor de turnaround wordt de kra ker volledig stilgelegd. Dat maakt het mogelijk, aldus Bentschap Knook, 'verschillende dingen open te maken, te inspecteren en onder houd te plegen waar je normaal niet bij kunt'. Kraker 1 is de oudste op het Ter- neuzense Dow-complex. In 1970 is We kennen de fabriek van haver tot gort die in gebruik genomen. Steeds zijn er vernieuwingen in aangebracht. Neldes Hovestad, directeur Dow Terneuzen, beroept zich erop dat de krakers in Terneuzen 'tot de wereld top' behoren. ,,En dat kraker 1 al bijna vijftig jaar draait, zorgt ervoor dat we over ontzettend veel data kunnen beschikken. We kennen de fabriek van haver tot gort." Fakkelen Komende maandag begint de grote onderhoudstop. Dat zal gepaard gaan met fakkelen. In de directe omgeving zal dit zichtbaar en hoor baar zijn. Alle grondstoffen die zich nog in de fabriek bevinden, moeten eruit, waarna schoonmakers eerst aan de slag gaan. Zoveel mogelijk wordt met nieuwe technieken ge werkt, zoals de inzet van drones voor inspecties van hoge installaties en robots in afgesloten ruimtes. Dat verhoogt de veiligheid. Een lei en een griffel maken deel uit van de uitstalling. Eigenlijk ook in de oorlog al heel ouder wets „Papier was op de bon", ver klaart Ina Magermans van het museum. ,,De scholen die de lei tjes nog niet weg hadden gedaan konden er weer op terugvallen." Het schoolmuseum heeft een groot aantal documenten waarin de nieuwe regels voor de scholen werden doorgegeven. Namen van Joodse leerlingen moesten wor- den doorgegeven, veel scholen weigerden dit. Een van Joodse leerlingen was Betsy Walvis. Zij zat niet onder gedoken maar maakte deel uit van een Zeeuws-Vlaams gezin. ,,Niet Namen van Joodse leerlingen moesten worden doorgegeven verstopt ofzo", vertelt voorzitter Adri Tholens. ,,Het was een gezin van negen kinderen. Dat het er ineens tien geworden waren, dat viel niemand echt op." Herman de Jonge wijst naar de foto's van Betsy. ,,Ze zat bij mij in de klas", weet hij nog. Hij was vier toen de oorlog begon en ging al die tijd naar school. Zo goed en zo kwaad als het ging. In die jaren wisten leerlingen dat ze soms on der de bankjes moesten schuilen. ,,We verhuisden zo wel vijf keer van het ene gebouw naar het an dere. We hebben ook wel eens les gehad in de gereformeerde kerk. Op mijn rapport stond hoeveel dagen ik afwezig was. Een keer was dat vijftien dagen, maar wel wettelijk afwezig want oorlogs handelingen waren een goede re den." AARDENBURG Streekmarkt bij het Fruithuisje van 10.00 tot 17.00 uur. SLUISKIL Modelbouwbeurs in het Meulengat Akkerfestijn AARDENBURG donderdag 5 september 2019 VL 1500man werkt aan Dow-klus Chemiebedrijf Dow in Terneuzen wacht een drukke tijd. Eén van de drie krakers op het Dow-in- dustriepark gaat komende maandag uit bedrijf voor de achtjaarlijkse grote onderhoud- stop of, in vaktermen, turn around. Harmen van der Werf Terneuzen -Neldes Hovestad, directeur Dow Terneuzen School ging gewoon door, ook in de oorlog. In het Schoolmu seum in Terneuzen is sinds gis teren een tijdelijke expositie over kinderen tijdens de bezet tingsjaren. Guido van der Heijden Terneuzen De expositie Opeens ben je geen kind meer is tot 30 no vember te bezoeken in het schoolmuseum in Terneuzen. Meer informatie: schoolmuseumterneuzen.nl Op het vernieuwde ter rein van Fruithuisje Flik- weert (Markstraat 8) wordt zaterdag een streekmarkt gehouden. Er is van alles verkrijg baar: zelfgemaakte jam, een broodje 'biefburger' van boerderij Het Gistel hof, vers gerookte paling en wafels van Martje. Tijdens de streekmarkt wordt er koffie, thee en vers getapte appelsap verkocht. Verder zijn er haak- en hobbyspullen, kaarten, naamstickers en kinderkleertjes te koop. De markt duurt In het Meulengat wordt zaterdag een model bouwshow gehouden. Er wordt met miniatuur bootjes gevaren in het bassin en modelbouw vereniging Zuid-Zuid West geeft demonstra ties. Daarnaast zijn er demonstraties van ra diografisch bestuurbare helikopters en drones. Belangstellenden zijn van 10.00 tot 16.00 uur welkom. De inschrijving voor hobbyisten is in middels gesloten. Woonzorgcentrum De Lange Akkers. KOEWACHT Bij woonzorgcentrum De Lange Akkers vindt za terdag een akkerfestijn plaats. Er is een fancyfair met rad van fortuin, wafel verkoop, een rommel markt en diverse kraampjes. Vanaf 10.00 uur is ieder een welkom. Dorpshuis, 13.30 uur: Kaarten; Archeolo gisch museum, 10.00 - 17.00 uur: open, ex positie over bevrij ding regio; AXEL Streekmuseum Het Warenhuis, 12.30 uur: Open, expositie Slag om de Schelde; BRESKENS Visserij museum, 10.00-17.00 uur: Open, expositie 11 september 1944; Keerdam, 10.00 uur: Rondvaart naar de zeehondjes; CLINGE Malpertuus, 12.00 uur: Samen eten; 13.30 uur: Dan- sen senioren; HULST Museum Hulst, 14.00 uur: Ex positie 'Bezetting en bevrijding, 75 jaar vrijheid in Hulst en omgeving'; 's Lands huis, 10.00 uur: Hul- stArt exposities; Hotel Hulst, 13.30 uur: Kaarten; LAMSWAARDE Café de Koning, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG Eligius- zaal, 14.00 uur: Kaar ten; SAS VAN GENT Indu strieel Museum, 12.30 uur: Open; 15.30 uur: Opening expositie 'bezetting en bevrijding'; SINT-JANSTEEN De Warande, 14.30 uur: Ouderensoos; SLUIS VVV kantoor, 10.30 uur: Stadswan deling; TERNEUZEN Portaal van Vlaanderen aan Beneluxweg 101, 13.00 uur: Info cen trum geopend; 13.30 en 15.00 uur: rondlei ding en rondvaart; Schoolmuseum, 13.30 uur: Open; IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk, 13.00 uur: Open. Ina Magermans en Corrie de Hoon houden een postduif aan een parachute vast. Met de duif kon den berichtjes naar Groot-Brittannië gestuurd worden. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 61