Dagboek beschrijft Stavenisse in 1944 7 YERSEKE ONVEILIG TIJDENS SPITS Na drie botsingen in negen dagen tijd, vindt wethouder Jaap Sinke dat het kruispunt van de afslag Yerseke met de Oude Rijksweg bij Kruiningen snel veiliger moet worden gemaakt. Sommige mensen rij den er speciaal voor om of stappen expres eerder in de auto. Alles om te voorkomen dat je bij het nemen van afslag 33 na de Vlaketunnel stil komt te staan op de vluchtstrook. Of dat je na lang wachten in de file met samenge knepen billen de drukke Oude Rijksweg over moet steken. Dat gaat ook weleens mis. Eind augus tus gebeurden op dit kruispunt drie ongelukken. Verkeerswethou der Jaap Sinke windt er geen doek jes meer om: ,,Heel Reimerswaal schreeuwt om een oplossing." Het frustrerende voor Sinke is dat hij helemaal niets te zeggen heeft over één van de gevaarlijkste kruispunten in zijn gemeente. ,,De A58 is van Rijkswaterstaat en de Oude Rijksweg van de provincie. Er gaat geen gelegenheid voorbij zonder dat ik dit probleem bij hen aankaart", verzekert hij. De wet houder vraagt al jaren aandacht voor de situatie. Het leidde tot een onderzoek met camera's in 2017. Later beloofde de provincie het kruispunt op te nemen in de plan nen voor de aanpak van de Zand dijk tussen de A58 en Yerseke. Onveiliger In de tussentijd is de situatie vol gens Sinke alleen maar onveiliger geworden. ,,Door de reconstructie van het kruispunt Zanddijk/Oude Rijksweg rijdt het verkeer nu vloeiend door. In het verleden moest je nog weleens wachten op een vrachtauto van de andere kant, waardoor er meer ruimte tussen de auto's was. Dat gaf meer gelegenheid om in te voegen vanaf de snelweg." De situatie is mede door de ongelukken van de afgelo pen week een hoofdpijndossier geworden, vindt Sinke. ,,Het geeft een heel onveilig gevoel om daar in de spits te rijden. Iedereen her kent dat langzamerhand." Sinke vindt dat er op korte ter- Ergaatgeen gelegenheid voorbij zonder dat ik dit probleem bij hen aankaart mijn (tijdelijke) maatregelen moe ten worden getroffen. Ook wan neer de provincie later dit jaar kiest voor een 'poldertracé' als ver vanging van de Zanddijk. In zo'n scenario komen er namelijk ook nieuwe op- en afritten naar de A58. Johan van Velzen van de dorpsraad Kruiningen is het met hem eens. ,,We hebben daar een groot probleem, waar nu een op lossing voor nodig is. Een rotonde bijvoorbeeld." Wim Cornelisse van de dorpsraad Yerseke denkt dat een dubbele voorsorteerstrook beter en sneller uit te voeren is. Eventueel in combinatie met stop lichten op de Oude Rijksweg. ,,Maar daarvoor moet wel het fiets pad worden verlegd naar de an dere kant van de weg." De provincie Zeeland laat weten het kruispunt van afrit 33 met de Oude Rijksweg vooruitlopend op een totaaloplossing voor de Zand dijk aan te willen pakken. Hoe de kruising veiliger kan worden ge maakt, is nog niet duidelijk. ,,We zijn momenteel in overleg met Rijkswaterstaat over de aard van de oplossing en de financiering", laat de woordvoerder van gedepu teerde Harry van der Maas weten. 'Hij jaagt de Armeense bezetter de stuipen op het lijf als hij de sluis bij Sta venisse opendraait en de onderwater gezette Thools polders leeglopen'. Het is één van de passages uit de dagboeken van Stavenissenaar J oost Nortier, die tijdens de inundatie van Tholen op het eiland verblijft. Ge meentearchivaris Fred van den Kie- boom krijgt het verhaal via Nortiers kleinkinderen in handen. Zes schriften zijn het. Van gemid deld dertig bladzijden. Gemeente archivaris Fred van den Kieboom heeft ze gekregen van een familielid van de inmiddels overleden Nortier. ,,In Canada heeft een man van de kleinkinderen van Nortier een po ging tot reconstructie van de dag boeken gedaan. Die kwam gaande weg tot de conclusie dat de dag boeken beter tot zijn recht komen in het archief. Zodoende heb ik ze in de avonduren uitgewerkt tot een leesbaar geheel." De dagboeken gaan hoofdzakelijk over de laatste jaren van de oorlog. Na de verovering van Antwerpen, in september 1944, wordt de gealli eerde dreiging in Zeeland groter. Ter verdediging geeft de Duitse Wehrmacht opdracht om de eilan den Schouwen-Duiveland, Sint Philipsland en Tholen onder water te zetten. En is het met de gebrek kige aanvoer van voedsel afzien. Op Tholen worden bijna alle in woners geëvacueerd. Stavenisse naar Joost Nortier is een van de wei nigen die blijft. Hij werkt bij wat we nu kennen als het waterschap. Zijn gezin krijgt onderdak bij een schoonzus in Wassenaar. Dagelijks schrijft Nortier in zijn dagboek wat hij beleeft. Een van de meest tot de verbeelding sprekende passage is van 5 september 1944; Dolle Dins dag. Allerlei geruchten doen de ronde. De radio bericht dat geallieerde troepen Breda hebben bevrijd. Dat Bergen op Zoom snel volgt. In Tho- len gaan die dag de vlaggen en oranje vaandels uit. In de veronder stelling dat de bevrijding nabij is. Wat veel mensen niet weten is dat de geallieerde troepen veel te klein zijn om heel het land te bevrijden. Paniek Onder de Duitsers en NSB'ers breekt massaal paniek uit. Ook in Stavenisse, waar Armenen het voor het zeggen hebben. Nortier heeft die dag de vlag niet uitgehangen. Maar de sluis opengedraaid. In hoog tempo lopen de polders als een bad kuip leeg. Eind van de middag is het waterpeil zestig centimeter gezakt. Als de Armenen dat ontdekken, dreigen ze met het vermoorden van alle Stavenissenaren. Nortier ont kent in alle toonaarden. En hij komt daarmee weg. In de maanden erna beschrijft hij de luchtaanvallen op schepen tussen Tholen en Schou- wen-Duiveland en de doden die da gelijks aanspoelen. Waterschade De dagboeken van Nortier zijn op een paar bladzijden na compleet. Soms moeilijk leesbaar door water schade, ontstaan tijdens de Ramp van 1953. Desondanks heeft ge meentearchivaris Van den Kie- boom een groot deel van het ver haal kunnen vertalen naar een lees bare variant. Die ligt nu in het Thools archief en is op aanvraag in te zien. donderdag 5 september 2019 Joeri Wisse Kruiningen In de avondspits wordt de eenbaansafrit van de A58 op de Oude Rijksweg bij Kruiningen vaak als tweebaansrijstrook gebruikt. FOTO MARCELLE DAVIDSE -Jaap Sinke, wethouder Timo van de Kasteele Stavenisse M Gemeen- I tearchiva- ris Fred van den Kieboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60