m S Johnson zet kleinzoon Churchill uit zijn partij 5 SP" Lagarde: inflatie naar 2 procent BREXITSTEMMING alsnog op de brexitdeadline van 31 oktober zonder deal uit de EU laat vertrekken. De oppositiepartijen willen wel verkiezingen, maar niet op Johnsons voorwaarden en niet op 15 oktober, de datum die de pre mier voor ogen heeft. Eerst de wet regelen, dan verkiezingen, bena drukte Labour-leider Corbyn nog maar eens. Johnson heeft nu een aantal op ties om toch nieuwe verkiezingen te forceren. Hij kan een verkie- zingsnoodwet indienen: anders dan bij de verkiezingsmotie die hij gisteren verloor, heeft hij hier een normale meerderheid voor nodig. Mocht hij die niet krijgen, dan kan hij in theorie ook nog kiezen voor de nucleaire optie: een motie van wantrouwen tegen zichzelf indie nen, die expres verliezen en heel hard hopen dat Labour niet in staat is om een interim-regering te vor men met andere oppositiepartijen. Als de oppositie er in dat geval niet binnen twee weken uitkomt, vol gen automatisch nieuwe verkiezin gen. Maar eerst: de anti-no-deal- brexitwet die nu bij het Hogerhuis ligt. Johnson's loyale medestanders daar proberen de komende nachten door te debatteren en het proces te rekken tot vrijdagochtend 10.00 uur Britse tijd. Dat zou genoeg moeten zijn om de anti-no deal- brexitwet toch nog tegen te hou den. Lord Newby, leider van de Libe raal Democraten was in ieder geval klaar voor de strijd. Hij twitterde net voor het begin van het debat een foto van zichzelf met een koffer voor het parlement. ,,Ik heb mijn dekbed, schone kleren en scheer spullen meegenomen.'' Wegens 'collaboratie', omdat hij dinsdagavond in een cruciale stemming tégen de regering van premier Boris Johnson stemde. De 71-jarige Soames die sinds mensenheugenis het oerconser vatieve kiesdistrict Mid Sussex, ten zuiden van Londen, verte genwoordigt, zegt niet meer be schikbaar te zijn bij de volgende verkiezingen. ,,In 37 jaar heb ik drie keer tegen de regering ge stemd. En nu word ik uit de par tij gezet. Ik stel me niet meer beschikbaar'', zei hij gepikeerd. Dat juist onder premier Johnson de kleinzoon van de grote oorlogsleider Winston Churchill uit de partij wordt ge kegeld is opmerkelijk. Alsof par tijmammoet Hans Wiegel door Mark Rutte uit de VVD zou worden gegooid. Onvoorstel baar. Met steun van de erfgena men van Winston Churchill publiceerde dezelfde Boris Johnson nota bene vijf jaar gele den een lofzang op de iconische leider die hij graag aanhaalt als zijn inspirator. Volgens boze tongen was het niet echt een bi ografie van Churchill, meer een manifest waarin Johnson zich als politieke erfgenaam op werpt. Boris wilde zelf premier worden, dat is hem gelukt. Nu bezigt hij graag oorlogstaal als 'de overgave aan Brussel'. Gevreesd Churchill, die tweemaal pre mier werd, en die - net als J ohnson - ooit j ournalist was, gold als een befaamd en ge vreesd spreker en een politiek incorrect fenomeen. Churchill was oorlogscorrespondent voor de Daily Telegraph in Afrika. Johnson is columnist bij de zelfde krant, al werd hij door The Times ontslagen omdat hij als correspondent in Brussel verhalen verzon. Tussen Soames en Johnson boterde het al niet echt. Toen de laatste aantrad als premier achtte Soames de kans groot dat Johnson het zou ver knallen. „Geweldige kwalitei ten, ik twijfel daar niet aan. Al leen zijn het niet de kwaliteiten die je nodig hebt om premier van dit land te kunnen zijn. Hij is een opportunist.'' De nieuwe beoogde president van Europese Centrale Bank (ECB), Christine Lagarde, wil dat de inflatie omhooggaat naar net onder de 2 procent. Dat zei ze tij dens een hoorzitting in het Euro pese Parlement. Lagarde vindt dat de bank wat haar betreft 'be weeglijk' moet reageren op de in flatie die aanhoudend te laag blijft. Volgens Lagarde is het tijd dat de ECB zijn beleid onder de loep neemt. Volgens haar is dat nodig, omdat de vorige evaluatie alweer van 2003 dateert. ,,Dat is lang ge- leden en er is sindsdien veel ver anderd voor de ECB.'' Lagarde benadrukte verder dat het een van de taken is van de ECB om de klimaatverandering tegen te gaan. Ook zei ze dat een eigen cryptomunt het onderzoeken waard is. Rutte: Dit is seksistisch Meer tijd EU voor atoomdeal Haga Lyceum nog steeds veilig Schikking Google is record donderdag 5 september 2019 ^t|M De Britse premier Boris Johnson kreeg weer niet zijn zin van het Lagerhuis. Het debat verliep chaotisch. foto reuters Kijk op de site bij /video om het brexitdebat nog eens terug te zien. Ondenkbaar, maar het is toch gebeurd in de onvoorspelbare brexitgekte. Nicholas Soames (71), kleinzoon van de Britse conservatieve oorlogspremier Winston Churchill, is samen met twintig andere partijge noten door Boris Johnson uit de Conservatieve Partij gezet. Bob van Huët Rotterdam/Londen Nicholas Soames, Churchills kleinzoon, druipt af. foto reuters BRUSSEL Christine Lagarde, de nieuwe ECB-president. foto getty images DEN HAAG Premier Mark Rutte botste gistermiddag tijdens een debat over Europese topbenoe mingen met PVV-Ka- merlid Raymond de Roon. Die sprak over 'een dameskransje' toen het ging over de benoeming van een vrouw tot voorzitter van de Europese Commissie. Seksis tisch, meende Rutte geïrriteerd. ,,Wat een niveau. Dit vind ik zo'n verkeerde opmerking zeg, bluh.'' TEHERAN De Iraanse president Rohani geeft Europa twee maanden extra tijd om de nucleaire deal met zijn land te redden. Die wankelt doordat de Verenigde Staten die eenzijdig hebben opgezegd. AMSTERDAM Het pand van het Haga Lyceum in Am sterdam voldoet nog steeds aan de eisen voor brandveiligheid, constructieve veilig heid en luchtkwaliteit. Dat laat wethouder Marjolein Moorman van onderwijs de ge meenteraad weten. De school zei met een verbouwing vijf extra lokalen te hebben ge creëerd. Bij inspectie door de gemeente bleek dat het ging om een nieuwe indeling. WASHINGTON Google betaalt een bedrag van 170 mil joen dollar, omgere kend bijna 155 miljoen euro, om een privacy- zaak rond dochter YouTube te schikken. De videodienst verza melde persoonlijke gegevens van kinde ren, zonder dat hun ouders toestemming hadden gegeven. Het is het hoogste bedrag ooit betaald voor pri- vacyschending van kinderen, zegt markt- waakhond FTC.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5