II Recordhoeveelheid drugs gevonden tussen badjassen 4 BREXIT STEMMING Ongekende taferelen in het Britse parlement: het Lagerhuis zegt 'ja' tegen een wet die een no deal-brexit moet voorkomen. Maar de oppositie lijkt nieuwe verkiezingen te blokkeren. Met de woorden ,,de Britten moe ten nu maar bepalen of ze mij of Corbyn (Labour-leider, red.) naar Brussel willen sturen om dit op te lossen'', opende hij vervolgens het debat over vervroegde verkiezin gen. Later op de avond stemde het La gerhuis over nieuwe verkiezingen op 15 oktober. Voor het uitschrijven van die verkiezingen heeft de Britse premier namelijk de steun nodig van het Lagerhuis. Sterker nog: een supermeerderheid van twee derde van de Lagerhuisleden moet daar mee instemmen. Dat lukte bij lange na niet: 298 parlementariërs stem den voor een nieuwe stembusgang, maar dat was minder dan de helft. Het Britse Lagerhuis stemde gister avond in met de wet die een no deal- brexit op 31 oktober kan tegenhou den. Als de wet nu ook door het Ho gerhuis komt, en er op 19 oktober geen brexitdeal ligt, is de Britse pre mier Boris Johnson verplicht om uitstel van de brexit tot 31 januari te vragen bij de EU. De wet die de oppositie indiende werd met 327 tegen 299 aangeno men. Een zeer verrassend amende ment werd eraan toegevoegd: als de premier moet vragen om uitstel van de brexit, dan moet hij het La gerhuis nog een keer over de oude brexitdeal (de deal die Theresa May eerder uitonderhandelde met de EU) laten stemmen. Dat akkoord is eerder drie keer weggestemd door het Lagerhuis, wat uiteindelijk ook het einde van May als premier be tekende. Maar het zou nu dus zo maar kunnen dat May's deal eind oktober gewoon nog een vierde keer in stemming wordt gebracht. Ik heb mijn dekbed, schone kleren en scheerspullen meegenomen Maar eerst moet de wet er definitief komen. De volgende horde is het Hogerhuis, waar conservatieven die loyaal zijn aan Johnson van plan zijn de boel zo te vertragen, dat de wet niet kan worden doorgevoerd voor de geplande opschorting van het parlement op 10 september. Nieuwe verkiezingen Nadat Johnson gisteravond de stemming over de wet had verlo ren, nam hij het woord en zei geen andere uitweg meer te zien dan nieuwe verkiezingen. Een zet die niet verraste aangezien hij er dins dag al voor had gewaarschuwd. ,,Ik vind het heel jammer dat parle mentariërs zo hebben gestemd. Ik noem dat plichtsverzuim'', zei Johnson. Hij vindt dat met deze wet zijn onderhandelingspositie met Brussel is verwoest. Om de druk op de ketel te houden en een nieuwe deal te krijgen van de EU wilde Johnson de optie van een no deal- brexit op tafel houden. ,,In essentie maakt deze wet een einde aan de onderhandelingen met de EU.'' Vertrouwen Toch is de terughoudendheid van die laatste te verklaren: hun eerste prioriteit is het voorkomen van een no deal-brexit op 31 oktober. Eerst willen zij dus dat de anti-no deal- brexitwet wordt aangenomen in het Lager- en Hogerhuis. Ze ver trouwen premier Johnson voor geen cent en vrezen dat hij, als hij eventuele vervroegde verkiezingen midden oktober wint, de Britten Het is weer een bizarre wending in het brexitproces dat het Verenigd Koninkrijk al ruim drie jaar gijzelt: een regeringspartij die verkiezin gen wil, een oppositie die daarvoor bedankt. De smokkelaars hielden op de MV Gibraltar, die de Antwerpse ha ven als eindbestemming had, bijna 1,3 ton van de harddrugs verborgen tussen handdoeken en badjassen. Dat heeft het Britse Nationale Mis daadagentschap (NCA) woensdag bekend gemaakt. Er zijn vier man nen uit Rotterdam opgepakt. Volgens de Britten had de gevon den heroïne een straatwaarde van omgerekend ruim 130 miljoen euro. Het gaat om een recordhoeveelheid voor Groot-Brittannië. De drugs vangst geldt bovendien als een van de grootste ooit in Europa. Een maand geleden probeerden smokkelaars op een vergelijkbare manier heroïne over de grens te krijgen. Toen werd de zending van 398 kilo met een waarde van 43 mil joen euro onderschept. De MV Gibraltar kwam op 30 augustus de Britse haven binnengevaren. De drugs werden door de politie in be slag genomen en verwijderd. Een kleine hoeveelheid werd vervol- SDe partij drugs heeft een waarde van 130 miljoen euro gens teruggeplaatst, om de ontvan gers van de drugs te kunnen opspo ren. Die megaoperatie alleen al duurde bijna zes uur, verklaarde een woordvoerder van de grenspo litie. De container waarin de kleinere hoeveelheid drugs verstopt zaten, werd na aankomst in de haven van Antwerpen zondag via wegtrans port naar een opslagplaats in Berg- schenhoek gebracht. Daar werden drie mannen, in de leeftijd 48, 51 en 53 opgepakt door de Nederlandse en Belgische poli tie. Zij waren op dat moment de container aan het uitladen. Een vierde verdachte, een 27-ja- rige man uit Bergschenhoek, was weggereden en werd ter hoogte van Bunnik aangehouden. donderdag 5 september 2019 GO Lagerhuis stemt in met 'anti-no deal brexitwet' Suse van Kleef Londen Labour-leiderJeremy Corbyn wil eerst de wet regelen en dan pas nadenken over verkiezingen. foto afp -Lord Newby, Liberaal Democraten De Britse politie heeft op een containerschip in de haven van de Engelse kustplaats Felix- stowe een recordhoeveelheid heroïne aangetroffen. Vier Rot terdammers werden opgepakt. Redactie buitenland Felixstowe De grootste partij heroïne die ooit onderschept is in Groot- Brittannië. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4