De jeugd heeft de toekomst Tijd voor muziek, festivals en meer 2 ENSEMBL'ARENSKI Groede Festival Muziek, straattheater, acrobatiek, dans en kunst. Je komt van alles tegen op Groede Festival. Zo staat zondag met Kiki de Klerk één van de muziektalenten van Zeeland op het podium. Voor het eerst met eigen werk. Over hekserij en het jaar 1974 Wuut Uitgelicht De organisatie van ConcertenVlissingen brengt vooral jeugdige musici op het po dium in het MuZEEum in Vlissingen. De jeugd heeft de toekomst zegt de stereotiepe uitdrukking, en dat wordt hier waargemaakt. Jonge muzikanten hebben nog een hele carrière voor zich. Ze hebben hoge verwachtingen en willen hun dromen verwezenlijken. Dat houdt in dat de recitals vaak van hoge kwaliteit zijn. duo Aurore Dassesse (cello) en Stephanie Proot (piano). De combinatie van deze instrumenten is bijzonder: warme tonen, expressieve emotie en prachtige ingekleurde samenklanken. Con- certenVlissingen heeft viermaal een recital voor deze combinatie op het programma 2019-2020 gezet. De favoriete muziekperiodes voor deze combinatie zijn de klassieke-, romantische- en hedendaagse periode. De rol van de cello veran derde in de klassieke periode. Na de meer bege leidende rol in de barok werd de cello een ge lijkwaardige partner van de piano. Juist die meer actieve rol zorgt voor meer melodie en meer dynamiek. Claire (viool) en Aurore Dassesse voor het eerst samen op. Gespeeld werd het Pianotrio van Anton Arenski. Zo werd het En- sembl'Arenski gebo ren. Zondag is vio liste Claire er in Vlis- singen niet bij. Ste phanie Proot en Au- rore Dassesse spelen sonates van de be langrijkste compo nisten uit het begin en einde van de romantiek: Ludwig van Beetho ven (sonate in a nr. 3) en Serge Rachmaninov (sonate in g). Proot was al vaak te gast bij ConcertenVlis- singen. Zij studeerde in Antwerpen en had grote pianisten als leermeesters. Aurore Das- sesse studeerde bij Ilia Laporev en werd in 2003 als 'buitengewoon jong talent' toegelaten tot de klas van Justus Grimm in de Muziekkapel Ko ningin Elisabeth. Proot en Dassesse houden van kamermuziek en de luisteraar mag een aange naam concert verwachten. Expressief, gevoelig en vol kleuren. De rol van de cello veranderde in de klassieke periode MUZIEK TOP 3 In de Grote Kerk wordt zater dagavond het tweedaagse Groede Festival afgetrapt. De Amerikaans-Nederlandse zan geres Michelle David verzorgt het openingsconcert, samen met haar band The Gospel Ses sions. De 53-jarge David is regelmatig te zien bij De Wereld Draait Door en gaf al concerten over de hele wereld. Bezoekers krijgen gospel in een mo dern jasje voorgeschoteld, gemixt met invloeden van soul, jazz en afro- beat. Als de gospelklanken nog nagal men, is het zondag gezinsmiddag op Groede Festival. Alle ateliers in het dorp houden open huis, er zijn straattheateracts, dansvoorstellingen en muziekoptredens. Een van de blikvangers is zondag Kiki de Klerk uit Aardenburg. Zij bracht vorige maand haar eerste EP uit, One More. ,,Ik had nooit gedacht een eigen EP te maken", biecht de 21- jarige zangeres op. „Mijn optredens op festivals en talentenjachten be stonden altijd uit covers, op Groede Festival zal ik voor het grootste deel eigen nummers spelen." Het lukte De Klerk nooit om ei- gen teksten te schrijven, tot een koude de- cembernacht vorig jaar. „Ineens kreeg ik allemaal woor den en zinnen in mijn hoofd. Alle inspiratie kwam naar boven en snel zette ik alles op papier. Sindsdien hoefik mijn gitaar maar te pakken en binnen een paar minuten zet ik een tekst op een melodie. Het is wonder- Het is wonder baarlijk, maar ik kan niet meer stoppen met schrijven baarlijk, maar ik kan niet meer stop pen met schrijven." Een verklaring voor die bijzondere nacht heeft De Klerk niet. Ze had wel een aanleiding om haar gevoelens en gedachten op papier te zetten. De eerste zin die ze de bewuste decem- bernacht schreef, ging over haar hartsvriendin Iris. Een jonge vrouw die twee jaar geleden kwam te over lijden bij een auto-ongeluk. ,,Over haar gaat het nummer Little Girl. Het is een eerbetoon geworden aan mis schien wel mijn allergrootste fan. Op het podium zet ik de knop altijd om, maar thuis komen er soms tranen als ik het nummer zing." Muziek, het is al zolang ze zich kan herinneren de passie van De Klerk. Als klein meisje kreeg ze een gitaar van haar oom en vanaf 5-jarige leef tijd volgde ze muzieklessen in Mal- degem en Knokke. ,,Dat was pittig, in één week had ik een uur gitaarles, twee uur notenleer en anderhalf uur samenspel." Haar muzikale ontwik keling ging daarmee in sneltrein vaart. Op de begrafenis van haar opa zong ze voor het eerst voor publiek, alleen met haar gitaar en haar stem. Sindsdien staat ze op evenementen als Steen worp, Filmfestival Kort- rijk en Zomerfestival Retranche- ment. Daar speelde ze covers van onder meer Birdy en Adele. De ta lentenjacht Spectra was onverwacht aanleiding voor een nieuw hoofd stuk in haar carrière. „In de jury zat Hugo van Rooijen van De Hobbyisten en hij kwam na de show naar me toe. Zijn vraag: 'wil je wat liedjes met 4 REDENEN OM UIT TE GAAN... Hl Toneel donderdag 5 september 2019 Jeanette Vergouwen houdt van cultuur en vooral van klassieke muziek. Zij is mu- ziekrecensente. Wat: recital door Ensembl'Arenski (piano/viool) Waar: Pakhuizen van het MuZEEum Vlissingen Wanneer: zondag, 11.30 uur Ensembl'Arenski bestaat deze keer uit het In 2012 traden Stefanie Proot en de zussen De keuze van onze redactie: Sheryl Crow - Threads Slecht nieuws: dit is haar laatste album. Maar wat een fantastisch afscheid, met dank aan de gro ten der rock (Keith Richards) en country (Em- mylou Harris)! Trouwens... Lana del Rey - Norman fucking Rockwell dit goede nieuws is er ook. Goed? Nee, bril jant. Melancho lisch, melodrama tisch. Ingetogen maar recht voor haar raap gezon gen. Elke liedje is raak in zijn een voud. Keb' Mo' - Oklahoma Minder blues, meer americana dan voorheen. Maar Kevin Moore (Keb' Mo') is even goed als altijd. Pakkende ritmes en o, die heerlijke orgeltjes en blazers. GO B Stephanie Proot (links) en Aurore Dassesse spelen zondag in Vlissingen. 'Dit is nog maar het begin' Hans Puik Kiki de Klerk Michelle David The Gospel Sessions opent zaterdagavond het festival in de Grote Kerk in Groede. FOTO JONATHAN HIELKEM Tijd om eropuit te gaan! De redactie heeft uit het aanbod van concerten, festivals en an dere evenementen voor komende week een selectie gemaakt. Hiernaast vier tips, op de volgende pagina's nog eens vier. De Rederijkers belichten in hun nieuwe productie Vuurdoop twee tijdsbeel den. Een amateurtoneel gezelschap repeteert voor een stuk over hekserij in het jaar 1566, met schijn processen en brandsta pels. Die repetities vinden echter plaats in 1974 en het publiek is in een voorstelling met meerdere scènes langs diverse locaties getuige van vele perikelen binnen dat toneelgezelschap. Diverse hoogtepunten uit het jaar 1974 worden belicht: WK-voetbalfinale, ABBA, de Film van Ome Wil lem, discussie over abortus Vandaag t/m zaterdag en van 11 t/m 14 sept Van Veenlaan 1, Zierikzee, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46