Maatregelen tegen 'naziselfies' bij expositie Den Bosch NIEUWS 3 Nergens in Europa zijn vaders zo betrokken bij de opvoeding als in Nederland, blijkt uit nieuw onderzoek. Hoewel: vrouwen besteden ook hier nog altijd meer tijd aan de kinderen dan mannen. Als ergens de zorg voor de kinderen eerlijk is verdeeld, dan is het bij Martiziano Nascimento uit Rotter dam en zijn vrouw Vanilli. De ene week stopt hij zijn dochter Naliya (7 maanden) en zoon Feliciano (4) in bad, de andere week doet zijn vrouw dat. Dan doet hij de vaat en de was, de week erop is het omge keerd. Elk klusje doen ze zo om beurten. Ze hebben alle taken zelfs vastgelegd in een Excelbestand zo dat ze precies weten wie wat moet doen op welke dag. ,,Dat klinkt voor sommigen misschien raar, maar zo hebben we het echt precies fifty- fifty verdeeld. Dat werkt voor ons heel goed'', zegt Nascimento. Veel moeders zullen jaloers kij ken naar dit Rotterdamse gezin, want in veel families maken zij nog steeds de meeste uren binnenshuis. Toch is dit langzaam aan het veran deren, constateert socioloog Brett Ory van de Eramus Universiteit in haar onderzoek waarop ze vandaag promoveert. Vooral bij stellen die evenveel werken, is de zorg ook ge lijkwaardiger verdeeld. Daarin lopen Nederlanders voorop in Europa. Ory ontdekte dat het vooral de werktijden van moeders zijn die een belangrijke stempel drukken op de tijd die vaders besteden aan de opvoeding. ,,Hoe meer uren vrouwen werken, des te meer tijd vaders met hun kinderen door brengen'', zegt Ory. Dat is een goede ontwikkeling, bleek eerder al uit tal van onderzoe ken. Kinderen doen het beter op school en hebben minder kans op gedragsproblemen als vaders en moeders evenveel tijd aan hun kin deren besteden. Geaccepteerd Dat Nederlandse vaders voorop lo pen, valt volgens Ory mogelijk te verklaren uit het feit dat het hier steeds meer geaccepteerd wordt dat moeders net zoveel werken als mannen. Al zijn de taken nog niet altijd evenredig verdeeld: wanneer een kind ziek is, is het bij twee op de drie gezinnen toch meestal de moeder die thuisblijft. Kinderen waren voor het gezin Nascimento niet de belangrijkste reden om de huishoudelijke taken precies gelijk te verdelen. Die dis cussie speelde al voordat er gezins uitbreiding kwam. Zeven jaar gele den kwamen Martiziano en Vanilli erachter dat ze steeds vaker akke fietjes hadden over alledaagse klus jes. ,,Ik liet de afwas bijvoorbeeld graag opstapelen, terwijl zij liever een schoon aanrecht had. Maar als je daarover geen frustraties wilt, moet je afspraken maken.'' Tot in de kleinste details werkten ze een plan uit hoe ze de huishou delijke taken zouden verdelen. Wat begon als een experiment, beviel hen steeds beter. Familieleden die het strakke systeem ook uitpro beerden, voelden zich een slaaf van een schema en beroofd van hun vrijheid. ,,Ons gaf het juist hou vast'', vertelt Nascimento. Toen de kinderen werden gebo ren, hielden ze vast aan de afspra ken. Er kwamen alleen talloze klus jes bij. Toch doen ze nog steeds al lebei precies evenveel. Het is het meest eerlijk, vindt Nascimento. Vooral ook omdat ze allebei 36 uur werken. Al merkt hij wel dat sommige ta ken hem meer energie kosten dan zijn vrouw. ,,Als ik de deur uit wil Op een Excelbestand hebben we de taken precies fiftyfifty verdeeld met mijn twee kinderen, ben ik voortdurend bezig met checken of ik alles wel bij me heb. Dat gaat mijn vriendin veel makkelijker af. Maar dat zal zij ook weer met an dere klusjes hebben.'' Hij merkt dat het nog niet overal vanzelfsprekend is dat hij precies evenveel doet als zijn partner. Vooral als hij met zijn twee kinde ren een bezoek brengt aan het con sultatiebureau. ,,Daar ben ik vaak de enige man.'' Het museum wil voorkomen dat neonazi's of anderen selfies maken bij bijvoorbeeld portret ten van Adolf Hitler of bij vlag gen met swastika's. De spraak makende tentoonstelling gaat zondag open voor het publiek. Het museum afficheert De sign van het Derde Rijk als 'de eerste grote tentoonstelling over de vormgeving van de kwaadaardige nazi-ideologie'. Directeur Timo de Rijk laat sup poosten en beveiligers scherp toezicht houden in de exposi tieruimte. Het museum heeft extra mensen ingehuurd om te monitoren wat er op sociale media verschijnt over de ten toonstelling. Het museum wil met de ex positie 'een onderbelicht deel van de designgeschiedenis' voor het voetlicht brengen. ,,Tot in het hart van het ultieme kwaad doordringen'', aldus De Rijk. De directeur verwacht niet dat er daadwerkelijk confronte rende foto's van nazisymbolen op sociale media verschijnen die tijdens de expositie zijn ge maakt. ,,Bovendien blokkeren Facebook, Twitter en Instagram dergelijke afbeeldingen al uit zichzelf.'' Een deel van de (Duitse) bruikleengevers die spullen hebben uitgeleend aan het mu seum, willen sowieso niet dat er foto's gemaakt worden van hun materialen. Joodse organisaties Gisteren, bij de voorschouw van de expositie voor de pers, waren de beveiligers al aanwezig. Die blijven in ieder geval paraat in de eerste periode dat de ten toonstelling loopt. Hoelang dat precies is, wil het museum niet kwijt. Het museum heeft vooraf met tal van tal van personen en Joodse organisaties gesproken en uitgelegd waarom de exposi tie wordt georganiseerd. ,,We snappen dat het een delicaat on derwerp is'', aldus De Rijk. Er is gesproken met een dele gatie van de Communistische Jongerenbeweging Nederland (CJB) die van plan is zondag in de buurt van het museum te gaan demonstreren. CJB vindt dat de tentoonstel ling zorgt voor 'polarisatie en opleving van het extreemrechts gedachtegoed, racisme en dis criminatie'. De leden noemen het onmogelijk om een objec tieve tentoonstelling over fas cisme en fascistische kunst te maken. Directeur en exposamensteller De Rijk is het daar niet mee eens en stelt dat de geëxposeerde nazivoor- werpen zorgvuldig in hun context zijn geplaatst. CJB heeft lokale politieke par tijen en landelijke organisaties uit genodigd voor de actie, maar weet niet hoeveel mensen er op zullen komen dagen. De gemeente heeft een vergunning afgegeven voor een demonstratie van maximaal dertig personen. ,,Maar wij gaan niemand naar huis sturen als er meer mensen komen'', zegt mede organisator Mike Hamers van CJB. De jonge communisten willen na de demonstratie het museum bezoeken en met eigen ogen bekij ken hoe het beladen onderwerp wordt gepresenteerd. Het museum legt hen geen stro breed in de weg, aldus directeur De Rijk. ,,Mits zij zich houden aan de regels en geen overlast veroorzaken voor andere bezoekers.'' donderdag 5 september 2019 GO 'Wie doet de was? Wie de baby? Dat verdelen we exact!' Raymond Boere Rotterdam —Martiziano Nascimento, vader Het Design Museum Den Bosch heeft beveiligers inge huurd voor de expositie De sign van het Derde Rijk. Daarin de vormgeving van de nazi-ideologie centraal. Ook mogen er geen foto's geno men worden in de expositie ruimte. Johan van Grinsven Den Bosch 'c:i ioti) Zondag opent in Den Bosch de expositie over vormgeving in het Derde Rijk. Er zijn extra voorzorgsmaatregelen geno men. foto's johan van grinsven Kijk op de site bij /video naar een preview van Design van het Derde Rijk. Martiziano Nascimento neemt thuis de helft van de zorgtaken voor zijn rekening. foto arie kievit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3