Eddie Bogaert stopt als voorzitter van Ride ZEELAN9 I-** 41 donderdag 5 september 2019 Begijn van Natuurmonumenten. ,,Dat was, in combinatie met de droogte van vorig jaar, desastreus voor weidevogels, met name in De Poel onder Goes. Vorig jaar telden we 39 kieviten en 9 paar grutto's. Dit jaar: één van elk. Inlagen en karrevelden bij de zuidkust van Beveland en op Schouwen-Duive- land zijn opgedroogd op een paar bronnen na. De droogste plek van Nederland was Westdorpe, met 32 mm regen. Halverwege augustus zou je een omslag in het weer moeten zien, die is net als vorig jaar uitgebleven. Allesbehalve hoopgevend." Genieten Ondertussen genieten de mensen. Ze pakken nog eens een terrasje en koesteren zich in de nazomerzon. Chiel Jacobusse heeft een mooie uitdrukking voor een zomer als deze: oudewijvenzomer. Het is die periode van eind september tot half november waarin de herfst zich al laat zien, maar het tegelij kertijd nog heerlijk zomers kan zijn. De natuur zal het worst zijn of je dan over nazomer of herfst spreekt: die rekent alleen met dag lengten en temperatuur, zegt Jaco- busse. ,,Die daglengte blijft het zelfde, dat is de klok van de na tuur. Of het nu warm of koud is, daar verandert helemaal niks aan. Temperatuur en vocht zijn daarna bepalend voor wat je ziet. Vorig jaar hebben we door de droogte bijna geen paddenstoelen gezien. Nu hoeven er maar een paar drup pels regen te vallen of ze barsten de grond uit." „Gierzwalu wen blijven langer hangen voor ze naar het zuiden trekken, vo gels gaan langer door met broeden. Een tweede broedsel van de zwaluw, dat is toch opmerkelijk. En vogels die ik an ders niet of nauwelijks zag in Zee land, zoals de Dougalls stern en de noordse stern, heb ik nu vaker ge zien." Uitroeien Voor hooikoortspatiënten is het ergste leed geleden, nu de grassen- bloei bijna over is. Maar er zijn ook mensen die sterk reageren op pol len van kruidachtigen, zoals bij voet. Een natte periode tussen twee hittegolven door heeft geleid tot een 'reuzengroei' van de bij voet, een ook in Zeeland veel voor komende plant op ruigten, verlaten terreinen en bouwplaatsen. Bioloog Maurice Martens van de Hooikoortsradar: „Ik heb dit jaar enorme exem plaren gezien, wel twee meter hoog. Als de temperatuur stijgt, stijgt de activiteit van planten. Dan gaan ze sneller groeien, bloeien en pollen produceren. De bij voet is dit jaar eer der gaan bloeien. We krijgen ook meer last van exoten uit zuidelijke landen, zoals de beruchte Ambro sia, die nu aan het eind van zijn bloeiperiode zit. Die moeten we echt met wortel en tak uitroeien." Dramatisch droog Met name het voorjaar was drama tisch droog, zegt boswachter Paul Pt ogenblik. Eiken hebben lange penwortels waarmee ze diep in de grond water kunnen vinden, maar de wortels van beuken groeien in een plat vlak net onder de opper vlakte. Daarom heeft een beuk al gauw dorst. In het oosten van het land zeggen ze, als het onweert: ie- ken wieken en boeken zoeken, ei ken wijken en beuken zoeken dus. Omdat de kans dat de bliksem in een eik inslaat groter is, door die penwortel." Tweede broedsels Het is niet het eerste jaar dat de zo mer eindeloos lijkt te duren. IVN- natuurgids Thom de Bruijn ziet veranderingen bij de vogels die ty perend zijn voor voor- en najaar. Na een succesvolle landelijke Ride for the Roses in Zeeland in 2008 be sloot telecom- en energiebedrijf Delta om er een jaarlijks evene- ment van te maken. De stichting Delta Ride for the Roses werd op gericht en in 2009 werd de eerste Delta Ride verreden vanuit Goes. Het aantal deelnemers groeide van 3016 in 2009 naar 6273 in 2018. Vorig jaar werd een recordbedrag van 212.534 euro opgehaald voor KWF Kankerbestrijding. ,,De afgelopen 12 jaar heb ik me, samen met alle vrijwilligers, inge zet om met de Delta Ride for the Roses zo veel mogelijk geld in te za melen voor onderzoek naar kan ker", zegt Eddie Bogaert. ,,Ik ben er trots op dat sinds mijn aantreden het evenement is gegroeid van een eendaagse naar een prachtig, drie daags evenement én een Strand Ride. Het is een mooie periode ge weest waarin we jaar na jaar een Ik ben trots datsinds mijn aantreden het evenement is gegroeid -Eddie Bogaert prachtige bijdrage konden leveren aan KWF Kankerbestrijding. Ik heb er alle vertrouwen in dat er nieuwe mensen opstaan om hier vervolg aan te geven." In 2015 werd de Delta Ladies Night Ride toegevoegd en sinds 2017 is er ook een Zeeuws- Vlaamse Delta Ride in hetzelfde weekend. In december houdt de Stichting Delta Ride for the Roses ook nog een Strand Ride. Voordat Bogaert af scheid neemt, werkt hij met het huidige be stuur en Delta nog aan de invoering van een nieuwe organisatie structuur. Door de groei van het evenement is de huidige bestuurs vorm, bestaande uit een comité Midden Zeeland en een comité Zeeuws-Vlaanderen, niet meer toereikend. De nieuwe structuur, bestaande uit een over koepelend bestuur en twee werk groepen, moet ervoor zorgen dat de Delta Ride for the Roses de ko mende jaren verder kan dooront wikkelen. Mariska van der Hulst, hoofd Communicatie Delta: ,,We zijn ontzettend dankbaar voor het werk dat Eddie heeft gedaan, samen met alle vrijwilligers. Mede dankzij zijn inzet is de Delta Ride for the Roses zo'n mooi en succesvol eve nement geworden dat staat voor verbondenheid en saamhorigheid in Zeeland. Het is indrukwekkend hoe de Delta Ride nog elk jaar groeit en hoe we keer op keer re cordopbrengsten behalen voor KWF Kankerbestrijding." Het voornemen is om in het nieuwe, overkoepelende bestuur namens de gemeente Terneuzen wethouder Jack Begijn te benoe men als bestuurslid, namens de ge meente Goes wethouder Derk Als- sema en namens Delta Mariska van der Hulst. M Gierzwaluw. FOTO GETTY IMAGES enen, maar de natuur heeftdorst M Natuurgids Thom de Bruijn leidt een excursie op de Katten- dijkse Plaat. FOTO CARRIE FREDE- RIKS Chiel Jacobusse: ,,Ik zie herfstachtige taferelen in het bos. Dat valt niet te ontkennen." FOTO LEX DE MEESTER Eddie Bogaert neemt afscheid van zijn rol als bestuursvoorzit ter van de Delta Ride for the Roses. Sinds 2008, het begin van de Zeeuwse Ride, was de in woner van 's-Gravenpolder als vrijwilliger betrokken bij het eve nement. De afgelopen zes jaar was hij bestuursvoorzitter. Onder zijn voorzitterschap is het evenement uitgegroeid tot één van de grootste evenementen van Zeeland. Luc Oggel 's-Gravenpolder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37