Drukte bij nieuw crematorium Goes boven verwachting Goes pakt 'glad' steen in binnenstad aan Wordt Agrimarkt Goes de eerste Jumbo Foodmarkt van Zeeland? 8 ZEELAND ZOMER OF HERFST? DROOGTE LAAT ZIJN SPOREN NA Verkleurende bomen en vallende eikels: is het al herfst? Dat niet. Zeeland beleeft een prachtige oudewijvenzomer, zoals dat heet. Duidelijk is wel dat de natuur verandert onder invloed van de warmte en de droogte. Het crematorium Het Zeeuwse Land, op bedrijventerrein De Poel II, opende in mei vorig jaar de deu ren. In de eerste volle maand - juni vorig jaar - vonden er 43 crematies plaats. Dat aantal is nu gestegen naar 50 tot 60 per maand - evenveel als in de andere twee Zeeuwse cre matoria, in Terneuzen en Middel burg. ,,Dat is meer dan waar we op ge rekend hadden", vertelt woord voerder Martijn van de Koolwijk van uitvaartverzorger Dela, de eige naar van het crematorium. ,,Voor- dat we opengingen, hebben we ui teraard een business case gemaakt. Daarin zijn we van lagere cijfers uit gegaan. Je kan dus wel zeggen dat we in Goes een heel goede start hebben gemaakt." In Middelburg merkten ze wel dat er in Goes een crematorium bij kwam. De geleidelijke stijging van het aantal crematies daar werd voor even een halt toegeroepen toen Het Zeeuwse Land opende. In Middel burg zijn daardoor maandelijks zo'n 20 crematies minder dan voor heen. En dat is prima, zegt een woordvoerder. ,,Wat betreft de ovens hebben we altijd capaciteit genoeg gehad. Maar het is natuur lijk ook fijn dat je aan de wensen van klanten kunt voldoen. Het ge beurde steeds vaker dat we voor aanvangstijden richting de randen van de dag schoven. Dat is nu weer minder." Wat betreft de ovens hebben we altijd capaciteit genoeg gehad Ook het crematorium in Terneu zen had klanten uit Zuid-Beveland, al waren dat er niet zo veel. ,,Die gaan nu naar Goes", concludeert een woordvoerster. Los daarvan stijgt het aantal crematies in Zeeuws-Vlaanderen licht. Dat is voor het crematorium geen pro bleem. ,,Wij hebben nog capaciteit genoeg, zelfs om mensen extra veel tijd te geven tijdens en rond een crematie. Wat dat betreft kunnen we een eventuele verdere stijging prima aan." Het aantal crematies in Goes is een stuk groter dan de (relatieve) afname in Terneuzen en Middel burg. Er zijn dus aardig wat mensen uit de omgeving van Goes die nu voor cremeren kiezen, maar dat vroeger wellicht niet deden. Van de Koolwijk herkent dat. ,,Bovendien komen er ook steeds meer mensen van Schouwen-Duiveland naar ons toe, en zelfs ook uit Walcheren." Dat steeds meer Zeeuwen zich laten cremeren, past in een lande lijke trend. In Nederland kiest in middels twee derde van de bevol king ervoor. In Zeeland ligt dat aan tal wel beduidend lager. Vorig jaar koos 54 procent voor cremeren. Dat is vier procent meer dan in 2016. GOES In het centrum van Goes wordt deze week onderhoud ge pleegd aan stroken natuursteen. Het werk neemt vijf dagen in beslag. Sinds de aanleg, een kleine tien jaar geleden, kunnen de stroken bij regenachtig weer glad aanvoelen. Verschillende mensen zijn, zo blijkt uit reacties op Facebook, al geval len. ,,De stenen voldoen nog steeds aan de wettelijke norm, de werk zaamheden worden nu puur pre ventief uitgevoerd", zegt Pien Wil deman namens de gemeente. Het natuursteen, dat door vuil al snel gladder aanvoelt dan bijvoorbeeld betonklinkers, wordt met een spe ciale vloeistof bewerkt zodat de 'na tuurlijke stroefheid' terugkeert. De stenen die worden aangepakt liggen in verblijfsgebieden, die niet bedoeld zijn om overheen te fietsen. Ze liggen op de Grote Markt, het Kolveniershof, Sint Jacobsstraat en Sint Adriaanstraat. Joeri Wisse Goes Ook zijn koks dagelijks in de zaak aan het werk om verse gerechten te maken. Die kunnen ter plekke in het Foodmarktcafé (een samen werking met La Place) worden op gegeten of door de klant meegeno men naar huis. Nederland kent nog maar zeven filialen van Jumbo Foodmarkt, waaronder die in Breda. Nederland kent nog maar zeven filialen van Jumbo Foodmarkt, waaronder Breda Gevelreclame Op het hoofdkantoor in Veghel wordt het nieuws nog niet beves tigd. Maar de deze week gepubli ceerde vergunningaanvraag om nieuwe gevelreclame met de tekst 'Foodmarkt Goes' aan te brengen op de huidige Agrimarkt aan de Van Doornestraat lijkt de plannen van het concern te verraden. Van tafel Jumbo heeft onlangs de Agrimarkt overgenomen. Alle zes filialen, waaronder die in Goes, Terneuzen en Vlissingen worden omge bouwd tot Jumbo. Wethouder Loes Meeuwisse van Goes liet eer der weten dat Jumbo het Agri- markt-pand wil verbouwen. Uit breiding van de huidige Jumbo, die 500 meter verderop aan de Marconistraat is gevestigd, is daar mee van tafel. in het jaar hun eikels Ik zie herfstachtige taferelen in het bos. Dat valt niet te ontkennen", zegt Chiel Jaco- busse, hoofd ecologie bij Het Zeeuwse Landschap. „Bij zoutvegetaties op de schorren zijn de kleuren nog veel levendiger. Bomen reageren, afhan kelijk van de soort, heel verschillend op de droogte. Het maakt ook veel uit waar ze staan en hoeveel water daar in de grond zit. Bij de Hollandse Hoeve heb ik populieren gezien die in een gestage stroom hun bladeren lie ten vallen en zelfs bomen die al kaal waren. Ergens anders ston den de populieren nog vol in het blad. De sap stroom van ei ken is sterk af genomen door de droogte en daardoor la ten eiken nu al vroeg vallen: ze zijn ook nog klein en groen daardoor. Dat doet de eik omdat het heel veel energie van een boom vraagt om eikels te laten groeien én om dat hij door het gebrek aan vocht het gevoel krijgt dat hij zich snel moet voortplanten. Bij beuken zie je dat ook heel sterk op het De omslag in het weer is uitgebleven. Allesbehalve hoopgevend donderdag 5 september 2019 GO Het nieuwe crematorium in Goes voorziet duidelijk in een behoefte. Ruim een jaar na de opening vinden er net zoveel crematies plaats als in Terneu- zen en Middelburg. Dat is boven verwachting. Martijn de Koning Goes Het crematorium in Goes. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN -Martijn van de Koolwijk, Dela Kijk op de site bij /video Glibberige stenen in Goes krijgen stroef laagje Een zomer om te zo De kans is heel groot dat Goes de eerste Jumbo Foodmarkt van Zeeland krijgt. In deze spe ciale mega-winkels belooft Jumbo 'het allergrootste assor timent van Nederland' aan te bieden en is boodschappen doen 'een belevenis'. Ondine van der Vleuten Vlissingen Boswachter Paul Begijn op de Grotedijk bij Nisse, die al bezaaid ligt met bladeren, fotoernesta A Ambrosia. FOTO GETTY IMAGES -Paul Begijn, boswachter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36