4 Veiligheid wel verbeterd door gebruik digitale camera's met scherper beeld De Onderzoeksraad bracht gisteren een rapport uit over een ongeval op de Prins Bernhardbrug in Zaan dam. Daar raakte vorig jaar een ou der echtpaar gewond, nadat het be weegbare deel van de brug omhoog ging terwijl het tweetal erop stond. In 2016 was er een soortgelijk inci dent in Zaandam, op de Den Uyl- brug. Daarbij kwam een fietsster om het leven. Ook toen kwam de Onderzoeksraad in actie. De aanbe velingen die destijds zijn gedaan, blijken niet te hebben geleid tot al gemene maatregelen voor alle bruggen in de gemeente. Sloebrug De Onderzoeksraad spreekt van een landelijk probleem en verwijst naar soortgelijke ongevallen, onder meer naar dat op de Sloebrug in Vlissingen. Het grote knelpunt is dat er nog altijd geen landelijke richtlijnen zijn voor de bewaking en bediening van bruggen. Het incident op de Sloebrug ge beurde op 18 juni 2017. Een vrouw ging met haar fiets onder de geslo ten slagbomen door. Degene die de brug bediende, had dat niet in de gaten. Op het moment dat de vrouw het beweegbare brugdek op fietste, ging het omhoog. Zij kon zich aan de reling vastklampen en raakte verder niet gewond. De sluizen en bruggen in het Ka naal door Walcheren en de Zee- landbrug worden centraal bediend vanaf het sluizencomplex in Vlis singen. Na het incident heeft bu reau Intergo onderzoek verricht en een reeks aanbevelingen gedaan. Die zijn inmiddels opgevolgd, laat de provincie weten. Zo zijn alle camera's vervangen door digitale exemplaren, waardoor de beelden veel scherper zijn. Degene die de bruggen bedient, heeft nu ook alles binnen de slagbomen continu in beeld en zicht op zowel het weg- als het waterverkeer tegelijkertijd. Brugwachter heeft nu alles binnen de slagbomen continu in beeld Bovendien zijn de procedures en instructies voor medewerkers aan gescherpt. Er is nu nauwkeurig om schreven hoe het bewegende brug- deel tijdens het openen in de gaten moet worden gehouden. De mede werkers worden ook intensiever getraind en getoetst. Landelijke standaard ,,Om het risico op incidenten te verkleinen, hebben we het bedie ningsproces verbeterd en veiliger gemaakt", zegt een woordvoerster. ,,Je kunt daarmee niet zeggen dat er nooit meer incidenten zullen plaatsvinden. Dat hangt natuurlijk af van meerdere factoren." Naar aanleiding van het nieuwe rapport van de Onderzoeksraad heeft minister Cora van Nieuwen- huizen aangekondigd dat zij pro beert te komen tot een landelijke standaard voor de inrichting van op afstand bediende bruggen. Sven Jansen met zijn hond bij de vangkooi om weggelopen honden te kunnen vangen. foto lex de meester Het Team Honden Opsporing Nederland (THON) heeft in heel het land vrijwilligers die zoeken naar weggelopen honden. Ook in Zeeland zijn mensen voor THON actief. In zijn tuin is Sven Jansen be zig met het in elkaar zetten van een nieuwe vangkooi voor honden. Niet omdat hij de pest heeft aan de dieren, maar juist omdat hij zo van honden houdt. De Middelburger is aange sloten bij het landelijke Team Hon den Opsporing Nederland. Dat is een groep vrijwilligers die eigena ren helpt om hun vermiste huisdier terug te vinden. ,,THON is in heel het land actief. Mensen kunnen ons benaderen via Mensen overschatten zichzelf. Ze denken: Mijn hond luistert wel -Sven Jansen de Facebookpagina van het team. Hier in Middelburg is een groepje van vijf mensen die helpen een weggelopen dier te zoeken", vertelt Jansen. Sinds een paar maanden is hij actief voor THON. Meestal gaat het om vermiste honden, maar de organisatie zoekt ook naar vermiste katten of andere huisdieren. Camera's ,,Het eerste wat we doen, is flyers verspreiden rond de plaats waar de hond is weggelopen. We hopen dat mensen aanwijzingen geven. Dat werkt gelukkig vaak goed. Als we voldoende aanknopingspunten hebben, kunnen we gericht gaan zoeken. Als we de hond hebben ge vonden, proberen we het dier in eerste instantie naar ons toe te lok ken en aan te lijnen. Maar een hond die bang is, komt niet uit zichzelf." En dan komt de vangkooi in beeld. ,,Bij de kooi plaatsen we ca mera's met een bewegingsmelder. Zodra er een dier in de buurt is, stuurt de camera een berichtje naar onze smartphone. Zo weten we wanneer een dier in de kooi zit." Roemeens hondje Jansen heeft inmiddels al wat suc cesvolle zoekacties achter de rug. Een voorbeeld is een Roemeens hondje dat via een hondenopvang centrum naar Nederland was ge bracht. Aangekomen bij zijn nieuwe huis in Middelburg ging hij er vandoor. Het angstige dier werd weken later in een schuur bij Sint Laurens gevonden. Elke hond kan weglopen, zegt Jansen, die ook vrij williger is bij het dierenasiel Wal cheren. Zo weet hij van een hond die tijdens het dagelijks rondje in de buurt van de Vlaketunnel ineens wegliep. ,,Hij werd uiteindelijk ge vonden, maar wel aan de andere kant van de tunnel." De enige manier om te voorko- men dat een hond wegloopt, is hem aan de lijn houden. Jansen: ,,Een hond die niet goed gesocialiseerd is, moet sowieso niet loslopen. Men sen overschatten zichzelf. Ze den ken: Mijn hond luistert wel." Een hond kan ergens van schrikken of zich in een vreemde omgeving uit de voeten maken. THON krijgt re gelmatig verzoeken van toeristen van wie de hond op het vakantie adres is weggelopen. donderdag 5 september 2019 Camerabrug is nog altijd risico De veiligheid van veel bruggen die op afstand worden bediend, schiet nog steeds tekort. Dat stelt de Onderzoeksraad voor Veiligheid. De provincie Zeeland zegt in een reactie dat er, sinds het incident op de Sloebrug in 2017, veel is verbeterd. Rolf Bosboom Vlissingen -Woordvoerster provincie 'Een bange hond komt niet vanzelf' Theo Giele Middelburg hangen we LEKKftt ONDERUIT DAGDROMEN WE ;miVEWWEULlB RIDES' [SURFERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32