ZEELAND 3 dragen aan het lijden. Buijtendijk: ,,De medische wetenschap kan steeds meer. Echter, dat je als arts iets künt, wil nog niet zeggen dat je het móet. In ziekenhuizen zie je vaak dat artsen de neiging hebben te lang door te gaan met levensver lengende behandelingen. Men vraagt zich te weinig af: moet ik dit nog wel doen? Ik vind persoonlijk dat je nooit iets mag doen wat lij den verlengt of verergert, omdat je moreel verplicht bent om lijden te verlichten. Als de patiënt zelf tot het einde door wil gaan, voer dan een goed gesprek waarin je uitlegt dat er nog wel behandelingen mo gelijk zijn, maar dat die het lijden zullen verlengen. Het gaat om de kwaliteit van leven. Om een zinvol leven, wat die persoon zelf als zin vol ervaart. Een arts moet niet ver lengen om het verlengen." Hoop en vrees Eigenlijk hebben deze ouderen geen échte, 'intrinsieke, welover wogen en consistente wens' om te sterven, concludeerde onderzoek ster Van Wijngaarden, maar wor den ze eerder heen en weer geslin gerd tussen de wens dat de dood hen van het lijden verlost of de Ik vind persoonlijk dat je nooit iets mag doen wat lijden verlengt of verergert hoop dat er in hun leven iets ten goede verandert. Misschien brengt een heupoperatie verbetering. Mis schien zullen de kinderen vaker langskomen. Misschien lukt het om door de rouw om een verloren dier bare heen, zo nu en dan toch de zon te zien. In de volle boekenkast, een paar foto's: van de kleinkinderen. Buij tendijk: ,,Daar beleven we een hele boel plezier aan. Het leven kan nog heel wat verrassingen in petto heb ben." Geluk zit - zeker als men in de 'dalende levenslijn' komt, zoals Buijtendijk het omschrijft, vaak in kleine dingen. ,,Ik ken mensen die op hoge leeftijd zijn en lichamelijk niet meer veel kunnen, maar onge looflijk veel plezier kunnen beleven aan een tv-uitzending, film of to neel, een kleinkind dat op bezoek komt, wat aandacht. Of gewoon, de tevredenheid dat je een goed leven gehad hebt. Ook al heb je je partner verloren, dan nog kun je zover ko men dat je jezelf weer kan toestaan plezier te beleven aan kleine genoe gens." De kinderen van Michel en Sylvi- ane hebben volledig vrede met de keuze van hun ouders. Vincent: ,,De gedachte dat een ander je gaat vertellen wat je moet doen, wat je moet eten, dat het tijd is om te slapen, of zelfs, dat je kinderen beslissingen over jou mogen ne men: die was onverdraaglijk voor hen. Ze hadden een groot gevoel van eigenwaarde en wilden vóór alles de controle over hun leven hebben. Waarom wachten tot je wegebt? Waarom niet zelf bepa len wanneer je gaat, omdat het goed geweest is? Ieder neemt zijn eigen beslissingen, ieder heeft zijn eigen leven; daar heeft een ander niets over te zeggen. Zo zijn wij opgevoed." donderdag 5 september 2019 om de kwaliteit van leven Arts in ruste Frits Buijtendijk den." Met name ziekenhuisartsen kunnen echter onbedoeld wel bij -Frits Buijtendijk De ouders van Vincent Esca- ravage kozen zelf hun sterfda tum. FOTO'S ONDINE VAN DER VLEUTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31