Leven en dood zijn geen partijpolitiek 'Zij zorgden voor zichzelf, tot het einde' Vrijspraak voor Oostburger die buurman mishandelde Uit eten 2 Commentaar Pia Dijkstra, Kamerlid van D66, heeft deze week de dis cussie over een voltooid leven op scherp gezet. Ze kon digde aan begin volgend jaar met een wetsvoorstel te komen om mensen op hoge leeftijd die levensmoe zijn de mo gelijkheid te geven op een humane manier te kunnen overlij den. In het regeerakkoord is afgesproken dat het huidige kabi net van VVD, CDA, D66 en CU geen nieuwe medisch-ethische wetgeving lanceert. Het is individuele Kamerleden, zoals Dijk stra, wel toegestaan zelf met een voorstel te komen, maar pas nadat minister Hugo de Jonge (CDA) zou hebben onderzocht hoe groot de doelgroep is. Dijkstra lijkt haast te hebben, terwijl De Jonge de boel mis schien wel traineert. Het onderwerp is te gevoelig om er zo mee om te gaan. In de krant van vandaag wijst oud-verpleeg huisarts Frits Buijtendijk op onderzoek waaruit blijkt dat de wens van ouderen om hun leven te beëindigen vaak is ingege ven door externe omstandigheden, zoals de beschikbaarheid van voorzieningen, hulp en contact. Daar tegenover staat het verhaal van Vincent Escaravage, wiens ouders duidelijk hadden gedefinieerd wanneer de kwaliteit van hun leven zodanig zou afnemen dat ze er gezamenlijk mee wilden stoppen. Probeer maar eens in een wet te vangen waar zelfbeschik king van mensen ophoudt. Dat is te complex en te gevoelig om er partijpolitiek van te maken. Neem alle tijd die daarvoor nodig, maar haast je ondertussen met maatregelen om de om standigheden van levensmoede ouderen te verbeteren. Probeer maar eens in een wet te vangen waar zelfbeschikking van mensen ophoudt De 41-jarige J.P.J. uit Oostburg is dinsdag door de rechtbank in Mid delburg ontslagen van rechtsver volging voor de mishandeling van zijn buurman eind april. De twee kregen ruzie om een biertje waarna J. zijn buurman een her senbloeding sloeg. Volgens de rechtbank is er echter sprake van noodweer-exces, ofwel: J. han delde uit zelfverdediging. Potje bier J. was die donderdagavond 25 april uitgenodigd door zijn buurman N. B. (39) voor een potje bier. In het huis aan de Paulus Potterstraat liep het uit de hand. B. werd boos op J. nadat die een biertje van hem af pakte. Hij eiste dat J. zijn huis uit ging. Die weigerde, waarna B. een ijzeren pijp pakte en J. drie keer te- ALMANAK Het Middelburgse echtpaar had een restaurantbon gekregen van de kinderen. De man en vrouw verheugden zich op een lekker, exclusief diner. Als ze na enkele uren weer op weg zijn naar huis, moppert de vrouw dat het eten in het restaurant haar eigenlijk wat was tegengevallen. gen zijn hoofd sloeg. Eenmaal buiten pakte de bloe dende J. zijn buurman beet en gooide hem op de grond. Volgens getuigen bleef J. minutenlang in slaan en schoppen op het hoofd van de inmiddels bewegingsloze B. Zelfverdediging Omdat B. begon met slaan, vindt de rechtbank dat J. uit zelfverdedi ging handelde. Dat hij met het in- schoppen op B. te ver ging, is dui delijk, maar wordt binnen het toe laatbare van het noodweer gezien: kortom, als exces beschouwd. De rechtbank ontslaat J. dan ook van alle rechtsvervolging. Twee weken geleden eiste het Openbaar Ministerie tegen J. 24 maanden celstraf en een schade vergoeding van 16.000 euro. Of het OM in hoger beroep gaat tegen de uitspraak is nog onduidelijk. Ze somde op: het was niet echt lekker, het eten was niet warm genoeg en apart vond ze bij na der inzien ook niet. Wat vond jij, vroeg ze haar echt genoot. Zijn antwoord was kort en krachtig: lieverd, je hebt hele maal gelijk. Je had net zo goed zelf kunnen koken. Fietsvoetveer nog langer uit de vaart Benefietavond voor Kika Terneuzen Glijpartijen door olie op de weg EUTHANASIEWET WEL OF NIET? Bejaarden die hun leven voltooid achten, moeten voor euthanasie kunnen kiezen. Dat wil D66 met een wet regelen. Niet doen, zegt de 74-jarige (verpleeg)huisarts in ruste Frits Buijtendijk. Ja, zegt Vincent Escaravage: ieder beslist over zijn eigen leven én dood. k vind niet dat de regering zich er te veel mee moet I bemoeien", zegt Frits Buijtendijk. ,,Er is op dit I moment zowel ethisch als juridisch al een enorme vrijheid rondom sterfte en ziekte. De wet van Dijkstra zou een drempel weg nemen die vooral moet blijven. On- derzoekster Els van Wijngaarden heeft een paar jaar geleden ouderen bevraagd over het onderwerp 'vol tooid leven'. Dan blijkt dat ouderen die hun leven voltooid vinden vaak bang zijn voor toekomstig lijden of afhankelijkheid, voor eenzaamheid of de vrees om eenzaam te worden, voor een moeilijk stervensproces. Dat is niet nodig. We hebben de palliatieve zorg in Nederland goed geregeld. Je hoeft geen pijn te lij- Michel (87) en Sylviane (85) Es caravage kozen in 2017 zelf hun sterfdatum: 11 februari. Voor hun kinderen kwam hun overlijden niet als een verrassing. ,,Ze waren een jaar of zeventig toen ze voor het eerst ter sprake brachten dat ze zelf wilden bepa len wanneer het genoeg was. Niemand hoefde hen te vertellen hoe ze hun leven moesten leiden. Zij zorgden voor zichzelf, tot het einde", vertelt hun 57-jarige zoon Vincent Es- caravage in zijn woning in Kapelle. Twee jaar voor hun dood gaven Michel en Sylviane hun twee doch ters en hun zoon Vincent Escaravage al te kennen dat wat hen betreft hun leven voltooid was. ,,Mijn vader was huisarts, mijn moeder ver loskundige. Ze hebben na hun pensionering nog twintig mooie jaren gehad samen. Ze gingen graag op reis. Vaak naar Venetië, vooral buiten het toeristensei zoen, als het wat rustiger was." Zelfstandig blijven Nadat de kinderen volwassen Waarom niet zelf bepalen wanneer je gaat, omdat het goed geweest is? waren en hun eigen leven had den, werd het contact minder in tensief. ,,We waren niet zo vaak met zijn allen. Dat mijn ouders zelf hun sterfdatum wilden be palen, is niet iets waarover on derling veel gesproken is. Het was meer een mededeling. Wij kinderen hadden daarvoor volle dig respect." Ondenkbaar Een leven zonder elkaar was niet denkbaar voor Michel en Sylvi- ane. Een leven waarin ze hun zelfstandigheid kwijt waren, evenmin. Als huisarts wist Michel Escara- vage als geen ander dat ou derdom met ge breken komt. ,,Mijn vader kreeg last van artrose, wat hem in zijn be wegingsvrijheid beperkte. Daar bovenop kwamen nierproble men. Hij vreesde voor een zie kenhuisopname. Het idee afhan kelijk te worden was ondenkbaar. Mijn moeder stond daar precies zo in. In november 2016, tijdens een bezoek aan mijn ouders, zei mijn moeder iets waardoor ik wist dat het moment nabij was. In december heb ik ze nog be zocht. Dat was het definitieve af scheid, wist ik." donderdag 5 september 2019 II Bas Bareman Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Veerboot Prins Willem- Alexander, die vaart tus sen Vlissingen en Bres- kens en al weken kampt met een vastgelopen ge nerator, is nog zeker twee maanden niet te ge bruiken. Nu het laagsei- zoen is ingegaan, bete kent dat dat de twee extra afvaarten om 16.18 en 17.18 uur vanuit Vlissin gen komen te vervallen. Om de drukte tijdens de spits toch op te kunnen vangen, worden bussen ingezet. De bussen ver trekken op dezelfde tij den als dat de boot nor maliter zou vertrekken, maar er komt wel een half uur extra reistijd bij. HULST Cabaretier Martijn Broe kaart uit Hulst speelt za terdag 14 september een benefietvoorstelling in cultureel centrum Den Dullaert in Hulst. De op brengst van de avond gaat naar stichting Kin deren Kankervrij (Kika). Een ticket kopen is niet nodig, een stoel reserve ren via reserveren@mar- tijnbroekaart.info is vol doende. Het publiek kan na afloop een donatie doen voor Kika. De voor stelling is van 20.00 tot 22.00 uur. Broekaart loopt ook de marathon van New York om geld in te zamelen voor het goede doel. Meerdere voetgangers, fietsers en bromfietsers zijn gistermiddag uitge gleden over een olie- spoor op een kruising in Terneuzen. Een vrouw is met onbekend letsel naar het ziekenhuis ge bracht. De olie lag op het kruispunt van de Katspolderlaan met Van Kinsbergenlaan. De poli tie meldde dat er meer dere mensen en twee bromfietsers waren ge vallen. Ook zou een aantal auto's zijn geslipt. Meerdere ambulances rukten uit. Hoeveel ge wonden er in totaal zijn is nog niet bekendge maakt. De oorzaak van de olie op de weg is on duidelijk. Het gaat Ondine van der Vleuten Middelburg Ondine van der Vleuten Kapelle -Vincent Escaravage

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30