■x^J telr Aanleg strekdammen in Westerschelde zorgt voor toename bodemleven m Sven Jansen Zwintriatlon MIDDELBURG Een vol Abdijplein gisteravond voor Robin Kuiler werd door zanger Jan Dulles (foto) als de 3JS en Danny Vera. Het dubbelprogramma op het hun 'nieuwe aanwinst' voorgesteld. hoofdpodium van het Zeeland Nazomerfestival trok Na de 3JS was het de beurt aan Danny Vera, die ruim 2000 bezoekers. Eerst werd vanwege het optreden in zijn thuisstad alles uit de het publiek vermaakt door de kast had getrokken. Behalve met zijn band trad hij - 3JS, die sinds kort eigenlijk net als in zijn recente theatertournee - aan met de 2JS zijn. Jan de Witte heeft de band verlaten. blazers én strijkers. helpt bij het terugvinden van vermiste huisdieren Patrick de Sutter is een laatbloeier In de met Vlaanderen gesloten Scheldeverdragen is afgesproken de toegankelijkheid van Antwerpen te verbeteren door de Westerschelde te verdiepen, de veiligheid te ver groten en de natuur een opkikker te geven door de aanleg van 600 hec tare getijdennatuur. De eerste maatregelen uit het Na- tuurpakket Westerschelde blijken inmiddels hun vruchten af te wer pen. De omstreden ontpolderingen zijn nog niet of nauwelijks uitge voerd, maar tussen de strekdam men aan de Zeeuws-Vlaamse oever van de Westerschelde heeft zich de laatste twee jaar een halve meter slib afgezet. ,,Het bodemleven is toegenomen en daardoor zijn foerageer- en rust gebieden voor vogels ontstaan", vertelt Tjeerd Bouma. Hij is onder zoeker bij het NIOZ en lector bij de HZ University of Applied Sciences. Met Deltares en Wageningen Ma rine Research (WMR) monitoren deze instanties in opdracht van de provincie de maatregelen uit het Natuurpakket Westerschelde. Bouma: ,,We kijken niet alleen naar het effect, maar we onderzoeken ook wat we ervan kunnen leren." Stroming geremd Bouma is blij met de resultaten, die overigens niet onverwacht zijn. Door de stroming van de Wester- schelde is aan veel oevers een harde veenbodem ontstaan, legt hij uit, waarin nauwelijks bodemleven zit. Door de strekdammen wordt de stroming geremd. In het rustigere water dalen slibdeeltjes naar de bo dem. Tussen de dammen heeft zich inmiddels een laag van een halve meter gevormd. Bouma: ,,Dat is een habitat voor bodemdieren." Tellin gen geven aan dat tussen de strek dammen meer vogels zijn gaan foe- rageren. ,,De natuurmaatregelen werken", aldus Bouma. ,,We hebben een in dicatie dat het de goede kant op gaat." Hij verwacht dat de kwaliteit We hebben een indicatie dat het de goede kant op gaat alleen nog maar toeneemt. Niet omdat het slib zich nog verder zal ophopen. De strekdammen zijn dermate laag dat het bij ongeveer een halve meter zal blijven. Maar nu is de ondergrond nog erg modderig. Bouma verwacht dat de sliblaag zal indikken en zo ontstaat een nog be tere ondergrond. De strekdammen bij Baalhoek en Knuitershoek leveren samen 57 hectare op van de 600 die nodig zijn om de afspraken in de Scheldever- dragen na te komen. Er komen nog buitendijkse maatregelen bij Bath, Ossenisse en Zimmerman. Daar mee komt het aantal hectares nieuwe getijdennatuur op 135. De rest komt uit binnendijkse maatre gelen. Die zijn omstreden, omdat het gaat om ontpolderingen. Bij Perkpolder is zo al 35 hectare gecre ëerd, Waterdunen en 't Zwin (sa men 133 hectare) zijn in uitvoering en de Hertogin Hedwigepolder (312 hectare) moet in 2022 zijn ontpol- derd. Vol plein voor FOTO LEX DE MEESTER I donderdag 5 september 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND4 ZEELAND 12 Nieuwe natuur lokt meer vogels De getijdennatuur in de Wester schelde herstelt zich. Dat blijkt uit een eerste rapportage over het effect van het Natuurpakket Westerschelde. De strekdam men die zijn aangelegd bij Baal- hoek en Knuitershoek zorgen voor een toename van bodemle ven en bijzondere vogels. Ernst Jan Rozendaal Paal -Tjeerd Bouma, onderzoeker bij NIOZ en lector HZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29