1 O I r 1 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV INTERVIEW STANLEY BURLESON In We will rock you speelt Stanley Burleson de rol van Khashoggi, de vileine rechterhand van de Killer Queen, vertolkt door zangeres Anastacia. ,,Het is een klootzak en klootzakken zijn zó leuk om te spelen. Als het publiek me straks haat, doe ik het goed.'' Het was de dag die je wist dat zou komen. Die van de terugkeer van Sterren op het Doek en vooral deel 783 in de nationale dis cussie over het salaris van Matthijs. Nu vertelde hij dinsdagavond tegen presentator Özcan Akyol niet veel meer dan wat hij vorige week ook al zei aan ta fel bij Eva Jinek, maar toch net genoeg voor een nieuw ronde van het NK drek werpen op sociale media. Want hoe haalt een mens het toch in zijn hoofd om te durven zeggen dat hij vindt dat hij een hoger salaris waard is dan een ander? Het is zo jammer dat de mensen die daar zo druk mee waren het leukste van het programma hebben gemist. Dat was namelijk niet het inter view met Matthijs, hoe open hij voor zijn doen ook was tegen Eus. Hier betaalde zich uit dat de twee in het gewone leven goede vrienden zijn. Niet dat Eus hem met een fluwelen handschoen aanpakte, zeker niet, maar wel omdat Van Nieuwkerk zich veilig genoeg voelde om een fractie meer van zijn innerlijke roerselen te laten zien dan normaal. Al blijft die man een sfinx, van wie ik als kijker altijd slecht kan inschatten wat hij nou werkelijk denkt en vindt. Sterren op het Doek om de hoek kijken. Je leert na melijk het meest over de geportretteerde als hij zijn mond moet houden tijdens het poseren. Men sen die het gewend zijn om zichzelf op een groot bioscoopscherm te zien, voor zalen met duizenden mensen te staan of elke avond een miljoenenpu bliek toe te spreken, verschrompelen soms bijna onder de observerende blik van drie kunstenaars. Als ze dan ook nog dingen te horen krijgen als 'goede neus' weten ze helemaal niet meer waar ze het moeten zoeken. Want 'goed' is natuurlijk iets anders dan 'mooi'. Zo ook Matthijs. Zijn zichtbare verlegenheid met de situatie, zegt wat mij betreft meer over hem dan een heel seizoen DWDD of dat hij wakker ligt van zijn salaris. Waarmee ik de rol van mijn collega-columnist Eus niet tekort wil doen. Een verrassende keuze van Omroep MAX, maar wel een goede. Hij geeft het programma net iets meer pit, door met pesterige opmerkingen het hierboven beschreven ongemak nog verder op te voeren. Door zijn aangeboren charme komt hij echter met veel weg. Hij is boven dien oprecht geïnteresseerd en lekker nuchter tegen de kunstenaars. Kleine tip voor alle deelnemers aan het NK drek werpen: kijk Sterren op het Doek nog een keer, en dan gewoon omdat het zo'n leuk programma is. Lubach stopt met The Galaxy DeLange na theater ook in clubtour Lezers van deze krant kunnen met korting tickets voor We will rock you bestellen. Kijk op de site bij /queen oen bekend werd dat We will rock you weer Nederland zou aan doen (de musical be leefde in 2010 haar Nederlandse pre mière), informeerde Stanley Burleson (53) informeel naar de vacature van choreograaf. Die bleek bezet. Maar of hij er wellicht voor voelde de rol van de schurkachtige politie man en assistent van de Killer Queen (een rol van de Amerikaanse ster Anastacia) Khashoggi te spelen in het muziekspektakel, gefundeerd op de rijk gevulde jukebox van de Britse popformatie Queen en mede ge schreven door gitarist Brian May en slagwerker Roger Taylor? ,,Ik wilde er nog even over naden ken, maar toen klonk aan de andere kant: 'we repeteren trouwens vijf we ken in Rome.Ik zei meteen ja. In die fantastische stad wil ik wel een paar maanden op een Vespa rondrij den.'' Bovendien: ,,Die Khashoggi is een klootzak. Een held is leuk om te spe len hoor, maar geef mij maar de bad guy. In de 3 Musketiers was ik destijds kardinaal Richelieu. Heel dankbaar om te merken dat het publiek je haat. Dan doe je het goed.'' Hij verheugt zich op de samenwer king met Anastacia ('Haar moeder speelde op Broadway dus zij moet een theaterziel hebben') en hongert weer naar het podium. Burleson - hij debuteerde in 1987 in Cats en is sinds dien gelouterd in de Nederlandse musicalwereld - zag We will rock you toen de musical in 2002 in Londen opende. Blije omstandigheid ,,Mooi dat we de authentieke Engelse versie brengen. Dat kan gelukkig in Nederland, dat hebben West Side Story en Jesus Christ Superstar bewe zen. De liedjes in de musical zijn echt steengoed, die zitten in ieders hoofd. Net als bij ABBA. Een bewijs hoe groot die muziek is. Je zingt het auto matisch mee.'' In zijn carrière verwierf Burleson, geboren Zaankanter, vier Musical Awards, de hoogste onderscheidin gen in het genre voor zijn rollen in Elisabeth, Passion en Sammy en de choreografie voor Ciske de Rat. Hij verkeert naar eigen zeggen 'in de blije omstandigheid' dat hij op veel vlakken werkt. Acteren, dan sen, zingen en ook als regisseur van het muziektheater van onder ande ren Ellen ten Damme, de Ashton Brothers en de Wëreldband. Ook voorzag hij illusionist Hans Klok van theatertips. Daarbij speelde hij in theaterpro gramma's met Adèle Bloemendaal, Simone Kleinsma en Karin Bloe men - zijn recentste productie is de voorstelling Caro in de Efteling (zijn partner Marcel Visscher speelt er de hoofdrol in), die hij regis seerde, van dans voorzag en mede schreef. Autodidact Burleson begon als autodidact ('Ik zat destijds op jazzballet en zong in de schoolband') en belandde in het ensemble van Cats. ,,Ik dacht dat de Cats uit Volendam kwamen, ik wist nauwelijks dat het een musi cal was. Ik was de slechtste van het stel door mijn grote technische achterstand. Die haalde ik in door intensief zang- en danslessen te volgen.'' Hij speelde in grote producties als Les Misérables, Miss Saigon, Chi cago, Evita en Beauty and the Beast, de gouden jaren van de vader landse musical met alle publicitaire aandacht van dien. ,,Als je een scheet liet zat je al bij Koffietijd op tv..Nu vind ik het na 32 jaar in de bus het hele land door fijn om af en toe eens thuis te zijn, een sociaal leven te hebben. Op een bepaald moment nam ik gewoon te veel klussen aan. Overdag choreografie, 's avonds spelen. En dat dag in dag uit. „Tijdens Beauty and the Beast in 2005 ging dat bijna fout. Ik liep op m'n tandvlees en vond het niet meer leuk. Als ik nu doorga wordt het een burn-out, wist ik. Joop van den Ende herkende dat signaal en adviseerde me een pauze in te las sen. „Sindsdien weet ik waar de handrem zit. Het is óf choreografie óf spelen óf regie. Vergeet niet dat ik mijn lichaam al die jaren be hoorlijk op z'n lazer heb gegeven. Dansen is eigenlijk onnatuurlijk, je doet dingen waarvoor je lijf niet is bedoeld. De rekening krijg je later gepresenteerd. Maar het is het waard, ik heb er geen spijt van.'' In zijn huis in Krommenie bezit Na 32 jaar in de bus het hele land door, is het nu fijn om ook eens thuis te zijn Matthi s Maar daar komt dus het briljante van het format donderdag 5 september 2019 GO TELEVISIE Arjen Lubach (39) is gestopt met de dance- formatie The Galaxy. Lubach gaat zich con centreren op andere projec ten, zoals zijn theatershows en programma Zondag met Lu bach. MUZIEK Ilse DeLange doet na haar theatertour van dit najaar ook een serie pop podia in Neder land aan. De op tredens zullen in het teken staan van haar nieuwe album Gravel Dust, dat mor gen uit komt. 3 ■u Arno Gelder 44 —Stanley Burleson

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24