23 Veldrijden begint, maar voorlopig telt voor Van der Poel alleen WK op de weg In Antwerpen was de presentatie van de veldritploeg van Mathieu van der Poel. Maar natuurlijk ging het alleen maar over het komende WK op de weg, waar hij start als topfavoriet. Wiebes klopt Wild in sprint fti carendon Circus De wereld om hem heen is com pleet veranderd, maar het is begin september en dus komt Mathieu van der Poel naar De Ark, een drij vende evenementenzaal in een van de buitenhavens van Antwer pen. Daar laat hij elk jaar zijn licht schijnen over de winter die komen gaat. Vaders en moeders van de veldrijders zijn dan ook altijd van de partij en voor sponsors (en de media) is het de uitgelezen moge lijkheid om in een gemoedelijke sfeer een praatje te maken met Van der Poel en zijn collega's. ,,Maar zo druk als nu is het nog niet ge weest'', zegt de 24-jarige Neder lander als hij voor zich een batterij camera's ziet en er tientallen jour nalisten voor zijn neus zitten. Even daarvoor, bij de presentatie van het veldritseizoen, heeft Van der Poel geduldig op een stoeltje op de eerste rij gezeten. De oplei- dingsploegen voor jongens en meisjes worden voorgesteld en als de hoofdsponsor de zaal toe spreekt, applaudisseert Van der Poel netjes. Zoals hij ook keurig luistert, wanneer de Belgische Sanne Cant (de collega-wereld kampioen cross bij de vrouwen) aan het woord is. Daarna poseert hij met zijn ploeggenoten van de veldritploeg Corendon-Circus. Maar niemand hoeft Van der Poel uit te leggen dat vandaag eigenlijk alles om hem draait. Dat is hij ge wend. En natuurlijk snapt hij dat nie mand het wil hebben over de ko mende wintermaanden, waarin hij door de modder zal ploeteren in Koksijde, Namen of Loenhout. ,,Mijn hoofd staat ook nog niet naar de cross. Ik verschoot toen iemand me zei dat dit weekeinde de eerste cross is. Daar had ik hele maal niet bij stilgestaan.'' Juichend Het gaat vandaag enkel en alleen over het aankomende WK op de weg, dat over drieënhalve week in het Engelse Yorkshire wordt verre den. Dat Van der Poel daar start als topfavoriet is even logisch als bi- zar. Want hij reed nog nooit een volledig wegseizoen. Hij kwam dit jaar tot slechts negentien wed strijddagen op de weg, maar daar bij reed hij wel zeven keer jui chend over de streep. Al direct na zijn zege in de Amstel Gold Race was duidelijk dat Van der Poel kanshebber zou zijn op het WK. ,,Het voorjaar is al lang gepasseerd, maar ik kan me er wel in vinden dat ik tot een van de favorieten be hoor. Maar er zijn er veel op dat parkoers.'' Over dat parkoers is Van der Poel eerlijk. Dat het hem ligt heeft hij van horen zeggen, want hij weet totaal niet wat hem te wachten staat. ,,290 kilometer, dat is wel lang, ja. Een kapotte brug is het enige wat ik voorbij heb zien ko- men op sociale media, verder weet ik niks.'' Na een korte stop van vier weken vertrekt het 'Circus Van der Poel' morgen, om een dag later te beginnen aan de Tour of Britain. Voor Van der Poel verandert het ook niet zoveel. Als de mogelijk heid zich voordoet zal hij aanval len. ,,Voor een wegwedstrijd heb ik nooit stress eigenlijk. In de cross moet alles vanaf het begin juist zijn. In de 'Amstel' of 'de Ronde' is het anders. Ik moet vooral zelf 100 procent en goed zijn.'' Ook zijn WK-ploeggenoten in het oranje shirt (denk aan renners als Bauke Mollema, Niki Terpstra en Dylan van Baarle) kent hij niet of nauwelijks. Hij heeft amper te gen hen gereden. ,,Al heb ik vorig jaar op het EK met Dylan op de ka- mer gelegen. Ik vind de charme van een landen-WK heel mooi en ik ben er fan van, maar het is echt iets van vroeger. Cru gezegd: je hebt er heel weinig aan om opeens met landgenoten te rijden.'' Maar dat hij een van de kop mannen is, ziet hij als vanzelfspre kend. ,,Maar het is niet zo dat ie dereen klakkeloos in dienst moet rijden. Iedereen mag voor zijn ei gen kans gaan, als dat zo uitkomt. Ik verwacht ook niet dat direct vanuit de start zeven man heel de dag voor mij zitten.'' Ziet hij zich zelf trouwens voor iemand anders werken? Van der Poel: ,,Hoe bedoel je, een dienende rol? Dat zou een scenario zijn wat ik me niet direct kan voorstellen. Ik ga niet naar het WK om in dienst te rijden.'' Lorena Wiebes heeft de eerste etappe van de Boels Ladies Tour, een rit van Stramproy naar Weert over 123 kilometer, gewonnen. De 20-jarige Nederlands kampioene was de snelste in de massasprint en troefde landgenote Kirsten Wild en de Italiaanse Letizia Pa ternoster af, die respectievelijk tweede en derde werden. Het was al de veertiende overwin ning van het seizoen voor Wie bes. Annemiek van Vleuten, die dinsdag de proloog won, behoudt de leiding in het algemeen klasse- ment. Het is de 22ste editie van de Nederlandse rittenkoers, die vanaf 2017 behoort tot de UCI Women's World Tour. Van Vleuten won ook de voorgaande twee edities van de Ladies Tour. De etappekoers eindigt ko mende zondag. Eerste profzege van Mikel Iturria Bencic in halve finale US Open Thomas maakt minuten bij PSV Monza nog 5 jaar op racekalender 0UCÈ donderdag 5 september 2019 GO 'Ben wel een favoriet, ja' Daan Hakkenberg Antwerpen WIELRENNEN Lorena Wiebes juicht na haar zege. foto cor vos VUELTA De Spaanse wielren ner Mikel Iturria heeft in de elfde etappe van de Ronde van Spanje zijn eerste zege als profwielrenner ge boekt. De renner uit de Baskische ploeg Euskadi rondde een solo van 30 kilometer succesvol af. Iturria maakte deel uit van een groep van veer tien renners. Primoz Roglic, kopman van Jumbo-Vista, behield de leiding in het alge meen klassement. TENNIS Belinda Bencic (foto) heeft de halve finale bereikt van het US Open. De 22-jarige Zwitserse rekende gisteren in twee sets af met de Kroatische Donna Vekic: 7-6 en 6-3. VOETBAL PSV heeft een oefen wedstrijd tegen FC Köln met 1-0 gewon nen. De Griekse aan winst Kostas Mitro- glou maakte na rust het enige doelpunt. Ryan Thomas maakte minuten voor PSV, nadat hij vorig seizoen miste door een zware knieblessure. Lars Un- nerstall stond in het doel, hersteld van een knieblessure. Ook Ibrahim Afellay deed wedstrijdritme op tegen Köln. FORMULE 1 De Formule 1 is de ko mende jaren verze kerd van racen op het snelste circuit ter we reld. Monza heeft een nieuw contract gete kend in de konings klasse en blijft tot en met 2024 op de ka lender. Het circuit van Monza is sinds de start van het WK in de Formule 1 decor voor de Grote Prijs van Ita lië. Komend week einde wordt de race er voor de 68ste keer gereden. Mathieu van der Poel droomt van de wereldtitel. ,,Ik ga niet naar het WK om in dienst te rijden''. foto belga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23