Duitse doorbraak Duitse dynamiek een beetje haat-liefde' 21 ontmoetingen telkens weinig voor elkaar onder Clash 2 24-03-2019: Nederland - Duitsland 2-3 19-11-2018: Duitsland - Nederland 2-2 Opnieuw een gevalletje Bevrijdingsdag, maar nu voor Duitsland. In de Johan Cruijff Arena wint het verjongde elftal van bondscoach Joachim Löw zijn eerste grote wedstrijd na een tur bulente periode. Zonder de erva ren Thomas Müller, Mats Hum mels en Jéróme Boateng gaat de pikorde op zijn kop. Nico Schulz is één van de nieuwe namen. De neo-international van Hoffen- heim vormt een regelrechte plaag als constant opstomende links back. Schulz bekroont een ijzer sterk duel met de winnende 2-3 vlak voor tijd. Morgen staat Schulz tegenover het Nederlands elftal als speler van Borussia Dort mund. Kan er morgen ook zo'n frisse, onbevangen nieuwkomer opstaan in de vierde clash? Dony- ell Malen heeft op voorhand dan de beste papieren. Met de 20-ja- rige PSV'er kan Koeman alle kan ten uit. Malen kan in de spits, op de flanken, achter de spits en het vak van invaller leerde hij vorig seizoen bij PSV. ,,Ik had in het be gin moeite, zat na twee sprintjes al kapot'', zei Malen. ,,Met oefe ningen heb ik geleerd mijn adem haling onder controle te krijgen. Als ik nu inval, weet ik wat er no dig is om volle bak te gaan.'' gelijkmaker vlak voor tijd via Virgil van Dijk. Maar in het licht van morgen was het vooral ook een avond, waarop Oranje veel moeite had met de Duitse dyna miek en beweeglijkheid. Oranje slikte voor rust snel twee goals uit open spel, wat je niet veel meer ziet in de top van het voet bal. Het gros van goals komt te genwoordig immers uit om- schakelmomenten en stan- daardstituaties. Bij de 1-0 werden de centrale verdedigers Van Dijk en Mat- thijs de Ligt uit elkaar getrok ken. Timo Werner profiteerde en scoorde. Bij de 2-0 lag er te veel ruimte tussen rechtsback Kenny Tete en De Ligt. Juist in dat gat dook doelpuntenmaker Sané op. ,,Twee goals die je zo weggeeft, daar ligt een belang rijke les voor ons in de toe komst,'' zei Koeman. Toch ging het ook in wedstrijd 3 op die manier mis. Daarom wordt interessant wat Koeman nu doet om die on- derlinge afstanden beter voor elkaar te hebben. Hij zou met een met drie centrale verdedi gers kunnen spelen. Waarbij Frenkie de Jong zich dan vanaf het middenveld laat terugzak ken als die derde man tussen Van Dijk en De Ligt in. Zij we ten zich dan altijd gedekt als ze duels aangaan en vooruitverde- digen. Heeft Oranje zelf de bal, dan kan De Jong de opbouw lei den. Schuiven met Daley Blind kan ook, zodat De Jong op het middenveld kan blijven. Maar het lastige is wel: ook bij Duits land zijn ze voorbereid, dus broedt bondscoach Joachim Löw vast alweer op een tegen zet. Sowieso is de vraag: wie verrast wie nog als je al drie keer tegen elkaar hebt gespeeld? Ze ker is dat Duitsland Leroy Sané deze keer mist. Zijn blessure is een forse aderlating. Logisch lijkt dat Timo Werner (in vorm bij RB Leipzig) en Serge Gnabry (Bayern München) nu het spit- senduo vormen. Of Gnabry in een koppel met Borussia Dort- mund-aanvoerder Marco Reus. borst drukt. ,,Het is een beetje haat liefde. Hij heeft met alle spelers het beste voor, dat merk je aan alles. Maar soms zit je helemaal in een wedstrijd en dan staat de trainer je ook nog op te jagen aan de zijlijn. Dan kookt het weleens over. Dan word ik weleens boos op hem, ja.'' Vermaard is de CL-halve finale Nu begint het pas echt. Plaatsing voor het EK is echt het belangrijkst afgelopen seizoen tegen Barcelona, waarin Wijnaldum als invaller een spectaculaire comeback inleidde op Anfield. De opgekropte woede spatte er vanaf bij de Nederlander, goed voor twee goals in een weer galoze 4-0 zege. ,,Ik weet niet of de trainer dat zo bedoeld had, ik was alleen maar met mezelf bezig. Ik was zó boos. Zó teleurgesteld." Vaste groep De winst in de Champions League geeft rust, merkt Wijnaldum. ,,We weten wat het is om prijzen te win nen. Klopp legt ons geen extreme druk op, van: we móeten nu dit of dat gaan winnen. We proberen er iedere dag opnieuw het maximale uit te halen.'' Bij Oranje werkt dat niet anders. Morgen wacht de kra ker tegen Duitsland. Wijnaldum: ,,We hebben onder deze bonds coach al van een aantal grote landen gewonnen. Maar nu begint het pas echt, plaatsing voor het EK is het belangrijkst.'' Wijnaldum behoort tot het se lecte clubje dat het WK van 2014 meemaakte, maar ook de crisis die volgde. ,,Er is heel veel veranderd onder deze bondscoach. We heb ben veel meer een vaste groep. Daarnaast heeft Koeman een balans gevonden in hoe hij ons aanstuurt. Van de ene kant heb je als speler veel vrijheid, en laat hij je meepra ten. Van de andere kant zit hij er juist bovenop. Dat werkt heel goed. Aan ons om dat nu waar te maken.'' ill donderdag 5 september 2019 GO nog bij Duitsland vs. Oranje? Matthijs de Ligt krijgt in het begin van het duel geen vat op Timo Werner, die Duitsland op 1-0 zet. foto pim ras Nico Schulz maakt vlak voor tijd de winnende goal in de Arena, tot afgrij zen van Daley Blind. foto getty images De wedstrijd van het briefje van Koemans assistent Dwight Lodeweges. En van de - Georginio Wijnaldum ,:.A Giorginio Wijnaldum op de training van Oranje. ,,Aan ons om het nu waar te maken.'' foto bsr agency

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21