Bevrijdingsdag Oranje - Wijnaldum: 'Met Klopp is het 20 Beide teams deden in de drie vorige onderlinge Morgen staat alweer de vierde clash in korte tijd tussen Nederland en Duitsland op het programma. Bij de vorige drie ontmoetingen vielen zaken op die ook morgenavond in Hamburg een thema zijn. Kort Verstappen begint achterin Max Verstappen (foto) moet zondag achter aan beginnen bij de Grote Prijs van Italië. Red Bull, het raceteam van Verstappen, heeft besloten het nieuwste type Honda- motor in de bolide van de Nederlander te monteren. Red Bull heeft het maximum aantal toegestane motorwissels dit seizoen overschreden. Volgens de regels van de For mule 1 wordt Verstappen voor de race zon dag teruggezet naar de achterste startrij. Van den Berg in CL-toernooi Sepp van den Berg (foto) behoort tot de 22 spelers die door Liverpool zijn ingeschreven voor de Champions League. Naast Van den Berg behoren vanzelfsprekend Virgil van Dijk en Georginio Wijnaldum tot de selec tie. De 17-jarige verdediger Van den Berg verruilde PEC Zwolle deze zomer verras send voor Liverpool. Hij moet zijn debuut in de Engelse competitie nog maken, maar speelde al wel enkele oefenwedstrijden. Wijzigingen in eredivisie Door de succesvolle kwalificatie van Ajax (Champions League), PSV, Feyenoord en AZ (alle drie Europa League) voor de groepsfase in het Europese voetbal heeft de KNVB wij zigingen doorgevoerd in het speelschema van de eredivisie. De vier clubs krijgen daar door meer tijd om te herstellen van de Euro pese duels. De topper PSV-Ajax op zondag 22 september begint nu om 16.45 uur. Flitsen Quote van de dag 'Naar Bayern gaan was mijn beste besluit. Ik heb bij de club een geweldige tijd gehad' Golf Voetbal Voetbal De score na drie keer Nederland tegen Duitsland in de laatste elf maanden? Die is perfect in balans. Eén zege voor Oranje, één voor Duitsland en één gelijkspel. Kijk je naar het voetbal in het drieluik, dan was de Mannschaft over 270 minu ten het meest de bovenlig gende partij. Maar Oranje speelde ook knap zijn eigen wapens uit, scoorde vaker (7 goals om 5) en kwam twee keer vanuit geslagen positie terug in een wedstrijd. Juist omdat het zo dicht bij elkaar lag tot nu toe, is de vraag: Wie verrast wie nog bij een vierde clash? EK-KWALIFICATIE 13-10-2018: Nederland - Duitsland 3-0 Programma Stand Nu tegen Duitsland stond het derde doelpunt symbool voor de groei van Oranje onder Ro nald Koeman. Voor het eerst merkte een verjongde ploeg in wederopbouw dat het meer in zijn mars had dan tegenhouden alleen. Oké, Oranje had geluk dat invaller Leroy Sané niet scoorde. En dat de Duitsers het onbestraft lieten dat Nederland in de tweede helft een tijdje niet met één gedachte speelde. Maar Oranje herpakte zich. En op het eind zetten Frenkie de Jong en Daley Blind nog druk diep op de Duitse helft, om zo een paar snelle tegenstoten te verijdelen. Door zo'n actie van Blind viel de 3-0 als het symbool van de groei. Blind veroverde de bal, zette Georginio Wijnaldum aan het werk, die na een fraaie drib bel scoorde. Het was ook de wedstrijd van Marten de Roon. Zo'n speler die eerder niemand in Oranje ver wachtte, maar die zijn kans pakte tegen Duitsland en sinds dien altijd speelt. De Roon is het cement tussen de stenen, de 'golfbreker' van Atalanta Ber gamo die zich op zijn 28ste ook nog ontwikkelt aan de bal. Ook in hem zie je het toegenomen zelfbewustzijn weerspiegeld. Maar: is die bravoure er ook morgen weer? Georginio Wijnaldum opende deze zomer zijn eigen trapveldje in Rot- terdam-Schiemond. Hij reisde met de Champions League-beker naar zijn moederland Suriname. Hij ging op reis naar Dubai en Amerika. ,,Ik heb best veel gereisd. Maar ik heb er van genoten. De club gunde ons echt rust na een lang seizoen: ik heb ruim vier weken vakantie ge had. Je wilt altijd langer, maar sinds Feyenoord was ik niet meer zo lang vrij geweest.'' De euforie van een voortreffelijk seizoen zat hem in de dagen meteen na de gewonnen Champi ons League-finale. Tijdens de va kantie was er tijd voor rust, maar het echte besef moet nog komen, merkt Wijnaldum. ,,Als je zo'n toernooi speelt, merk je hoe moei lijk het is om te winnen. Als je het lijstje ziet van topspelers die de Champions League nooit wonnen, snap je dat het iets bijzonders is. Maar inmiddels is het nieuwe sei zoen begonnen en gaat alles ge woon weer door. Ik geloof dat ik het me nog steeds niet echt realiseer.'' Zijn club Liverpool begon voortref felijk aan het seizoen. Met een bo nus voor Wijnaldums ploeggenoot Virgil van Dijk; de verdediger van Oranje won de UEFA Award voor beste speler van het seizoen. ,,Nee, ik was niet verbaasd. En ik denk dat hij die andere prijs (FIFA Wereld voetballer van het Jaar, red.) ook pakt. Voordat hij naar Liverpool kwam, vroeg trainer Jürgen Klopp me of ik over een speler wilde pra ten. Dat bleek Van Dijk. Ik kende hem al langer en ik vond hem een heel goede speler. 'Die maakt onze verdediging beter', heb ik gezegd.'' Wijnaldum heeft een intense band met Klopp, de trainer die ie dere speler als een kind aan zijn donderdag 5 september 2019 GO FORMULE 1 VOETBAL VOETBAL Vera Pauw is de nieuwe coach van de Ierse voetbalvrouwen. Pauw, 89-voudig inter national, was eerder bondscoach van Oranje. De Nederlandse tafeltennissers hebben ook hun tweede duel op het EK-landenteams verloren. In Nantes was Slovenië te sterk, 3 0. TeamNL is daarmee uitgeschakeld. Myron Boadu en Tyrell Malacia hebben zich met blessures afgemeld voor Jong Oranje. Jong Oranje speelt dinsdag tegen Jong Cyprus. -Oud-Bayern München en international Arjen Robben. 14 Veertien Ne derlanders zijn zeker van deel name aan de 100ste editie van het KLM Open volgende week. Het zijn tien professio nals en vier ta lentvolle jonge amateurs. Joost Luiten (33), in 2013 en 2016 winnaar, hoort daarbij. 11 Sherida Spitse (foto), Sari van Veenendaal, Stefanie van der Gragt, Da- niëlle van de Donk, Jackie Groenen, Lieke Martens en Vi- vianne Mie- dema zijn kan didaat voor het wereldelftal. 44 Oranje speelt morgen voor de 44ste keer tegen Duits land. Oranje won elf keer, zestien duels eindigden on beslist en zes tien wedstrij den gingen verloren. Wie verrast wie Maarten Wijffels Zeist Georginio Wijnaldum heeft Oranje op 3-0 gezet en viert zijn goal met Memhis Depay. foto pim ras GROEPC Morgen 18.00 uur Estland - Wit-Rusland 20.45 uur Duitsland - Nederland Maandag 20.45 uur Estland - Nederland 20.45 uur Noord-Ierland - Duitsland 1. Noord-Ierland 4-12 (7-2) 2. Duitsland 3-9 (13-2) 3. Nederland 2-3 (6-3) 4. Wit-Rusland 4-0 (1-9) 5. Estland 3-0 (1-12) Nummer 1 en 2 kwalificeren zich voor EK 2020. Als Nederland derde wordt, is er nog een herkansing via play-offs. Die fraaie zege in de Johan Cruijff Arena van 13 oktober 2018, die voelde als Bevrij dingsdag. Het was liefst 1554 dagen geleden dat Nederland weer eens een grote voetbalna tie klopte in een serieus duel. De keer ervoor was bij het WK 2014, 3-0 tegen Brazilië in de strijd om het brons. 0) Georginio Wijnaldum over brugde alle pieken en dalen bij Oranje de laatste jaren. Een nieuwe oogstfase is aangebro ken voor het Nederlands elftal, beseft de middenvelder van Liverpool. ,,Het begint nu pas echt.'' Sjoerd Mossou Zeist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20