I tQ MINICRUISES i- 4% VOOR MINIPRIJZEN p&o*< ECONOMIE 17 FERRIES Het gros van de Nederlanders wil dat de overheid ingrijpt op de woningmarkt. Driekwart van de huishoudens is voor vijf jaar bevriezing van de huren in de vrije huursector. Ook willen vier op de vijf Nederlanders dat de overheid de bouw gaat stimuleren. f Voor veel Nederlanders lijkt de maat vol: zij willen dat de overheid iets doet aan de aanhoudende gekte op de woningmarkt. Dat valt althans op te maken uit een onderzoek van hy potheekadviseur Viisi. Een ruime meerderheid geeft in dat onderzoek aan dat de overheid paal en perk moet stellen aan het aantal huizen dat investeerders en beleggers mo gen verhuren en verkopen. Voor drie op de tien ondervraag den gaat bevriezing van de huren zelfs niet ver genoeg, zij willen dat de vrije verhuur zelfs helemaal wordt afgeschaft. ,,De resultaten laten zien hoe wanhopig Nederlanders zijn en hoe zeer zij verwachten dat de over heid de verantwoordelijkheid neemt'', zegt Tom van der Lubbe, medeoprichter van Viisi, in reactie op het onderzoek. De Woonbond begrijpt de luide roep om overheidsingrijpen maar al te goed. De afgelopen jaren zijn de prijzen van huurhuizen en koophui zen zo hard gestegen dat een groei end groep niet of nauwelijks nog kan slagen op de woningmarkt, reageert Erik Maassen van de Woonbond. ,,Het is frustrerend voor al die men sen die te veel verdienen voor een so ciale huurwoning en te weinig voor een koopwoning. Zij zijn aangewe zen op de vrije huursector en we zien dat verhuurders daar handig op in springen. Vooral op plekken waar er schaarste is, rijzen de prijzen de pan uit.'' Tot frustratie van de Woonbond zijn verhuurders niet gebonden aan de maximale huurverhoging als een nieuwe huurder in de woning trekt. Dat die prijzen dan hard kun nen stijgen, was gisteren te zien in de cijfers van het statistiekbureau: de gemiddelde verhoging bij wisseling van huurders was dit jaar 8,2 procent, en vorig jaar zelfs 9,6 procent. Bewoners betalen nu voor de schaarste, niet voor de woning Om de huursprongen aan banden te leggen, heeft de Woonbond er eerder dit jaar bij de politiek op aangedron gen om de huren te bevriezen. ,,Niet alleen een wenselijke maar ook een noodzakelijke maatregel om de over verhitting aan te pakken'', denkt Maassen. Of de rijksoverheid zo'n ge waagde stap durft te zetten, durft hij niet te zeggen. ,,In Berlijn durven ze het in elk geval wel. Daar wil het stadsbestuur de huurprijzen voor de komende vijf jaar bevriezen, om zo de huurders te beschermen. En daar is de huurverhoging een stuk lager dan bij ons." De Amsterdamse wethouder Lau rens Ivens (SP) staat niet onwelwil lend tegenover huurbevriezing, ze ker omdat er geen relatie meer is tus sen woning en prijs, maar tussen schaarste en prijs. „Bewoners betalen dus voor de schaarste, niet voor de woning.'' Als het aan hem ligt, komt er een maximale huurprijs per wo ning, op basis van het puntenstelsel. Daarmee zouden bizarre bedragen die in Amsterdam worden gevraagd, voorkomen kunnen worden, denkt hij. ,,Zo zag ik laatst een doorsnee eengezinswoning met een huur van 3600 euro per maand. Dan heeft een prijs geen enkele relatie meer met de woning.'' Als wethouder mag hij alleen prijs afspraken maken over de huurprijs van nieuwe woningen, niet van de bestaande bouw. ,,Van mij zou de minister best mogen ingrijpen in die markt door een maximale prijs te be palen.'' De verantwoordelijk minis ter, Kajsa Ollongren, zegt geen in strumenten te hebben voor een huurbevriezing of-verlaging. De be windsvrouw kondigde voor de zo mer wel aan iets te willen doen aan excessieve huren in het middenseg ment (tot 1000 euro) via een zogehe ten noodknop. De gemeenten scho ten dat plan echter meteen af omdat zij vinden dat ze de maximale huur prijzen zélf en veel forser moeten kunnen bepalen. En dat is de schrik van de vereni ging van institutionele beleggers, IVBN. De club, die bestaat uit grote investeerders als pensioenfondsen, snapt het sentiment onder de Neder landers, maar meent dat er een ver keerd beeld bestaat over de vrije huursector en dat zij daar op worden afgerekend. ,,Het idee is dat er in de hele vrije huursector excessen plaatsvinden, maar dit speelt voorna melijk in de particuliere woning markt. Zoals bij de verhuur aan ex pats'', aldus directeur Frank Blokland van IVBN. Excessen Dat excessen moeten worden inge damd, vindt de directeur 'logisch'. Zijn vrees is alleen dat de politiek doorslaat en besluit tot verregaande regulering. ,,Dat kan wel eens desas treuze gevolgen hebben voor de nieuwbouw en van verduurza- mingsinvesteringen in bestaande huurwoningen'', waarschuwt hij. Ook Van der Lubbe van hypo theekadviseur Viisi denkt dat bevrie zing van de huren of afschaffen van de vrij e verhuur niet het antwoord is op de problemen op de woning markt. Ook de 100 miljoen die de overheid wil uittrekken om de wo ningcorporaties te stimuleren meer te bouwen, is volgens hem geen pa nacee. ,,We zijn meer gebaat bij een geïntegreerde aanpak op nationaal niveau, een soort Deltaplan voor de woningmarkt'', zegt hij. Eerder kwamen al de NVB (de club van ontwikkelaars en bouwers) en de makelaars met een oproep aan het kabinet om de regie te pakken en de portemonnee te trekken. ROTTERDAM - HULL OKTOBER 2019 - MAART 2020 Boek vandaag nog via poferries.com of bel ons op 010 714 54 64 donderdag 5 september 2019 GO 'Bevries de huren voor vijf jaar' Natasja de Groot Stefan ten Teije Amsterdam -Wethouder Laurens Ivens (SP), Amsterdam Stap aan boord en vaar mee vanaf Rotterdam naar Huil en ontdek alles wat geweldig is aan York, Leeds of Huil. Reis in stijl naar Groot-Brittannië tijdens een P&O Ferries minicruise vanaf €49 per persoon. Actievoor waarden: Aanbieding geldig t/m 29 maart 2020. Reizen van 1 oktober 2019 t/m 31 maart 2020. Geadverteerde prijs is een per persoons vanaf prijs gebasseerd op 2 personen die een 2-persoons binnenhut delen en reizen op maandag of dinsdag met bestemming Huil. Aanbieding op basis van beschikbaarheid. Volledige algemene promotionele voorwaarden van toepassing en online verkrijgbaar op poferries.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17