balderman.nl Voordelige Last minutes! balderman.nl Demonstranten roepen nog steeds om aftreden van Carrie Lam NIEUWS 15 De leider van Hongkong, Carrie Lam, heeft de zeer omstreden uitleverings wet die al drie maanden tot massale betogingen leidde, gisteren dan toch formeel ingetrokken. 599,- Lam ziet afvan de uitleveringswet, die ervoor zorgde dat Hongkong de afge lopen maanden regelmatig het decor was van demonstraties en bezettingen en harde acties van de politie. Ze hield een korte televisietoespraak. Ze kwam zo tegemoet aan een van de eisen van de protestbeweging. Het is nog maar de vraag of de de monstraties nu zullen stoppen. In de eerste reacties klonk vaak door dat veel ellende voorkomen had kunnen wor den als Lam doortastender was ge weest. In juni had ze aangekondigd de omstreden uitleveringswet te willen intrekken. Een maand later verklaarde ze de wet zelfs 'dood', maar steeds weigerde ze de formele intrekking er van, zeer waarschijnlijk onder druk van Peking. In een gesprek met zaken mensen onthulde Lam onlangs dat ze had willen aftreden, maar dat haar dat was verboden. Gisteren weersprak ze de opname waarop dat te horen was. Achtdoden Op een forum van demonstranten werd het verschil gemarkeerd tussen het intrekken van de uitleveringswet in juni of in september: 'Drie ogen, acht doden, meer dan honderd men sen die nog door de politie worden ge zocht, meer dan duizend arrestaties en de politie en het bestuur die door de mand zijn gevallen'. Met het laatste wordt door de demonstranten be doeld dat China de dienst uitmaakt in Hongkong. Ze vinden dat de afspraken over autonoom bestuur die de voor malige Britse kroonkolonie meekreeg in 1997, in de praktijk weinig voorstel len. Het omstreden wetsvoorstel, waarmee Hongkong eigen inwoners wilde uitleveren aan China, bleek voor hen een stap te ver. Volgens de beto gers zouden met deze wet ook dissi denten en mensenrechtenstrijders uit Hongkong kunnen worden vervolgd door China. Lam beloofde ook aanvullende maatregelen, zoals een onderzoek naar de vele klachten over buitensporig po- litiegeweld. De onafhankelijke Politie Klachten Commissie wordt daarvoor uitgebreid met experts van overzee. Verder komt er een brede discussie over sociale misstanden en andere problemen in Hongkong. Maar een andere eis, echt democratische verkie zingen van haar eigen bestuursraad zullen er niet komen. Een groot deel van de kandidaten wordt door Peking geselecteerd. De pro-democratische afgevaardigde Raymond Chan waar schuwde dat China de gewoonte heeft om juist na een verzoenend gebaar de duimschroeven extra aan te draaien. Lams concessies kunnen moeilijk los worden gezien van groeiende in ternationale druk die wordt uitgeoe fend op China. Van veel kanten krij gen de machthebbers uit Peking het 'advies' om de situatie in Hongkong niet te laten ontaarden. De afgelopen weken werd gevreesd voor een tweede Tiananmendrama - de hard neergesla gen studentenopstand in Peking in 1989 waarbij duizenden betogers om kwamen. Dat gevoel werd versterkt toen Chinese pantservoertuigen en le gereenheden gingen oefenen langs de grens van Hongkong. Wat zeker ook meespeelt in de dialoog die nu wordt aangeboden, is dat de Chinese autori teiten absoluut rust in de tent willen nu het land een belangrijke verjaardag gaat vieren. Op 1 oktober wil de Chi nese president Xi centraal staan in de nationale viering van de zeventigste verjaardag van de succesvolle machts greep van de Chinese Communisti sche Partij. Dat is een mega-evene- ment in China en een lang voorbereid feest waarin Xi de macht van het nieuwe China wil demonstreren. Harde straf Lam dreigde wel dat degenen die nu nog de straat opgaan, hard gestraft zul len worden. ,,Het geweld heeft de fun damenten van de rechtsstaat aangetast en Hongkong in een gevaarlijke posi tie gebracht.'' Dat laatste leek een im pliciete verwijzing naar een mogelijk ingrijpen door China. Daarmee zou Hongkong zijn bijzondere status kun nen verspelen. Dat de bestuurder van Hongkong te goed luistert naar Pe king, is precies wat demonstranten haar verwijten. Nog steeds klinkt de roep om haar aftreden. 299,- Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 10 dagen Istrie, Opatija 10 dagen Rome en Florence 8 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein, Passau 8 dagen Tirol en het Salzburgerland, Fieberbrunn 10 dagen Aan de oevers van het Lago Maggiore 5-daagse najaarsreis Ardennen en de Champagnestreek donderdag 5 september 2019 GO Leider Hongkong haalt bakzeil na demonstraties Bob van Huët Rotterdam/Hongkong Eerder intrekken van de wet had volgens demonstranten meer dan duizend arrestaties gescheeld. In een korte te levisietoespraak zei Carrie Lam de omstreden uitle veringswet in te trekken. foto ap Kijk op de site bij /video om te horen waarom Hongkong de uitleveringswet intrekt Multi-Audio UHDTV v.a. slechts Vertrekdata: 7,21,28 okt KuriifckAa M Vertrekdatum: 5 oktober. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer end Catamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdatum: 21 september Vertrekdata: 21 september 5,19 oktober. Vertrekdata: 23,30 september/ 7,14,21 oktober. Vertrekdata: 23 sept/7,21 oktober.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15