Het laatste oorlogsjaar belicht EUWS 11 A-f- de geallieerde legers op onweer staanbare wijze de Nederlandsche grenzen overschreden hebben, ben ik er van overtuigd dat gij hen een hartelijke en waardige ont vangst zult bereiden, welke zij ver dienen als bevrijders van ons land en de vernietiging van den tiran. Het uur van de bevrijding heeft geslagen.' Black-out Een black-out van de premier? Pure lichtzinnigheid? Misplaatste euforie? Er is achteraf veel over ge zegd en geschreven. Ook dat de BBC, slaapverwekkend van be trouwbaarheid in die tijd, het be richt gewoon overnam. Kok: ,,Feit was dat de toespraak al snel van mond tot mond ging en zich een ware bevrijdingsstemming van Nederland meester maakte. De meeste radio's waren in beslag ge nomen, maar ons land telde meer dan 1100 illegale bladen. Die be richtten er meteen over.'' En inderdaad: in Breda werd buiten de polonaise gedanst, in Amsterdam meldde burgemeester De Vlugt, in 1941 ontslagen door de bezetter en vervangen door de NSB'er Voüte, zich op het stad huis. Hij was er weer klaar voor. In de stad en op het land werden Duitse borden en richtingaanwij zers verwijderd of vernield. Ko ningin Wilhelmina wilde terstond naar Nederland reizen en gaf- echte oorlogsromantiek - te ken nen aldaar te willen intrekken bij de weduwe van een verzetsstrij der. Vreugde, intens leedvermaak zelfs, was er over de vaandelvlucht van de Duitsers en NSB'ers. Die laatstgenoemden waren door hun collaboratie met de vijand immers nog intenser gehaat dan de bezet ter. De Duitsers trekken zich mas saal en in paniek terug. In auto's, op fietsen, in vrachtwagens of op karren vertrekken ze richting het oosten. Ook Rijkscommissaris Seyss-Inquart vlucht naar Apel doorn. ,,Dolle Dinsdag leidt tot de val van de NSB, die op Dolle Dinsdag een belabberde indruk maakt. Het is chaos in de beweging. Er is niets geregeld en dat wordt Anton Mus- sert, de leider, verweten. Uiteinde lijk biedt Rauter, hoofd van de SS in Nederland, uitkomst. Hij stelt een aantal treinen ter beschikking die hoofdzakelijk vrouwen en kin deren naar de Lüneburger Heide in Noord-Duitsland moeten ver voeren.'' De NSB betaalde een zware prijs: alle inzetbare mannen wer den ingelijfd bij de Landstorm, een territoriaal leger voor de ver dediging van Nederland. De kneu zen belandden bij de Landwacht, die werd ingezet bij de bewaking van onder meer spoorlijnen. Zij maakten zich gehaat als 'Jan Hagel' - tuig van de richel dat voedsel confisqueerde van landgenoten die terugkeerden van hongertoch ten. Moffenmeiden Kok: ,,Mussert verplaatst zijn hoofdkwartier van Utrecht naar Almelo. En hij slaagt er ook nog in zijn maitresse, zijn nichtje Ma- rietje en haar moeder onder te brengen op de Holterberg. ,,Cynisch genoeg belanden er ook NSB'ers in het doorgangs kamp Westerbork in Drenthe, waar nog enige honderden Joden verblijven. De laatsten, want Hol land is een jaar eerder Judenrein verklaard. Op 13 september ver trekt de laatste trein naar Ausch witz en Theresienstadt.'' Tot een 'Bijltjesdag' kwam het op die vijfde september niet, al werden hier en daar zogeheten moffenmeiden kaalgeschoren, geïnspireerd op illegaal rondge stuurde kaarten uit Frankrijk Cynisch genoeg belanden er NSB'ers in doorgangskamp Westerbork, waar ook nog enkele honderden Joden zitten waarop vrouwen werden verne derd. En dan was er natuurlijk De Gil, het satirische blad dat angstvallig veel op een illegale krant leek, maar onder auspiciën van de be zetter verscheen en flink afgaf op de NSB ('NSB-gespuis moet opge hangen worden') en aldus aan de goede kant leek te staan. Intussen werd er in artikelen op heimelijke wijze Duitse propaganda bedre ven. Een van de redacteuren was Willem van den Hout, die onder zijn alias Willy van der Heide na de oorlog de populaire Bob Evers- jongensboekenreeks schreef. Hij was de geestelijk vader van de term 'Dollen Dinsdag.' Kok: ,,Dolle Dinsdag is een knauw voor het moreel van de Ne derlanders. 'Eerst zien, dan gelo ven' is het credo als de geallieer den later dat jaar in september bij Arnhem landen. Er wordt niets meer voor zoete koek geslikt. ,,Bovendien weten de Duitsers zich opmerkelijk snel te herstellen. Het vervolgingsapparaat functio neert binnen de kortste keren weer uiterst effectief. In de laatste maanden van de oorlog vallen er veel meer slachtoffers dan in de voorafgaande jaren.'' donderdag 5 september 2019 GO 1 fV*1 Hagenaars stromen op 5 sep tember 1944 vergeefs samen op het Rijswijkseplein om de Cana dese bevrijders welkom te heten. fotOS hh ÉhffMACHT d*«tub - - Honderden nazigezinde Nederlanders wachten op het toen malige Staatsspoor Station in Den Haag op een treinverbin ding naar het oosten. Duitsers kiezen op Dolle Dinsdag het hazenpad, maar ze hernemen al snel de macht. begon het lange lijden -René Kok, historicus bij het NIOD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11