8 NIEUWS Minder armoede in Nederland GRATIEVERZOEK 'TED DE TURK' Café 't Koetsiertje in Delft is op 5 april 1983 het toneel van een van de grootste moordpartijen uit de Nederlandse geschiedenis. Cevdet Yilmaz schiet zes mensen dood en krijgt levenslang. Deze week beslist het ministerie van Justitie en Veiligheid of 'Ted de Turk' (63) gratie krijgt. Ik heb die eerste man nog zien vallen, daarna dook ik weg De afgelopen jaren is het aan tal arme mensen in ons land afgenomen. In 2013 leefden ruim 1,2 miljoen mensen in armoede (7,6 procent), in 2017 waren het er bijna 939.000. Dat was 5,7 procent van de be volking. Dat blijkt uit de meest recente cijfers van het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP). In Rotterdam woonden in 2017 de meeste armen, gevolgd door Amster dam en Den Haag. Bij het de finiëren van het begrip ar moede gebruikt het SCP het zogeheten niet-veel-maar- toereikendbudget (nvmt). Mensen die daaronder zitten leven in armoede. Het budget bedraagt voor een alleen staande per maand 1135 euro. Voor een stel zonder kinderen is dat 1555 euro en voor stellen met één kind 1850 euro. In dat budget zijn de basisbehoeften (voeding, kleding en wonen) aangevuld met een bedragje voor ontspanning en sociale participatie. In 2017 hadden 220.000 armen wel een baan. Zelfstandigen hebben een grotere kans op armoede dan mensen in loondienst. Ook kinderen tot 12 jaar lopen een bovengemiddeld risico. Het is gênant hoe de minister staat te liegen, hij stuurt plannen gewoon naar de krant Medicijn verboden voor zwangere met MS Vrouwen met multiple scle rose (MS) mogen vlak voor of tijdens hun zwangerschap niet het MS-medicijn fingoli- mod gebruiken. Het gebruik hiervan verdubbelt het risico op aangeboren afwijkingen, meldt het College ter Beoor deling van Geneesmiddelen (CBG) op basis van nieuwe gegevens. Het gaat om ern stige afwijkingen als hartaan- doeningen, problemen met de nieren en afwijkingen van het skeletspierstelsel. Migranten verspreid Erbudakvoor de rechter Vluchten vaker op tijd oewel het hier en daar werd af geschilderd als een normale buurtkroeg, ging het er in café 't Koetsier tje bij het Cen traal Station in Delft geregeld rauw aan toe. Maar wat er op 5 april 1983 gebeurt, is ongekend. Om tien minu ten over half negen 's avonds maait Cevdet Yilmaz, in het café 'Ted de Turk' genoemd, met een semi-auto- matisch pistool als een moordma chine om zich heen. Vlak daarvoor kreeg Cevdet ruzie met Delftenaar Ton Smits (31). De werkloze elektromonteur loopt rond acht uur 's avonds het café binnen waar Cevdet zit te kaarten. Smits en Yilmaz belanden in een woorden wisseling. 'Tedje' zit gevoelsmatig al jaren klem tussen zijn Turkse roots en zijn wil om bij Nederland te ho ren. Hij spreekt de taal inmiddels goed en is trots dat hij een jaar eerder de Nederlandse nationaliteit heeft gekregen. ,,Je bent dan wel genaturaliseerd, maar een Hollander word je nooit.'' Het zijn woorden van die strekking - volgens getuigen - die Smits hem toebijt in het café. Jaren later voegt Cevdet daar vanuit de gevangenis zelf aan toe dat hij ook voor 'kanker turk' was uitgemaakt. Als Cevdet daarop iets over Ton zegt tegen kroegbaas Hans de Hoog, zegt Smits: ,,Wacht maar, ik kom wel effe naar je toe.'' Nooit is helder geworden wat Smits ging doen: excuses maken of herrie schoppen. Volgens Yilmaz zelf dat laatste. Yilmaz deinst naar achter en pakt een pistool uit zijn binnenzak. Hij loopt er sinds de moord op zijn broer Nuri (in 1979 vermoord door een zwager, ook in Delft) uit angst mee rond. Yilmaz schiet Ton van dichtbij in zijn gezicht. Hij is daarna niet meer te stoppen. Als een robot knalt hij gelijk daarna caféganger Willem Janssen (41) dood. Yilmaz loopt van achter naar voren in het cafeetje, een pijpenla, en schiet om zich heen. 'Huppelend', 'dansend' zeggen de ooggetuigen die het overleven. Cafégasten proberen het vege lijf te redden. Piet van Brakel, net terug van vakantie, rent naar buiten. Zijn vriendin Yvonne sluit zich in de wc op. Eén voor één vallen slachtoffers neer. De 15-jarige Johan de Hoog, zoon van kroegbaas Hans, duikt ach ter bierkratten onder de bar. ,,Het ging ineens totaal los. Ik heb die eer ste man nog zien vallen, daarna ben ik weggedoken'', zegt Johan, nu 51 jaar, nog steeds wonend in Delft. Knallen Johan hoort de knallen galmen door het café, uiteindelijk twaalf keer. Tien kogels treffen doel. Uit een re constructie komt later nog iets onge looflijks naar voren: één stamgast blijft stomdronken aan de bar zitten. Met vingers in zijn oren, tegen het lawaai. Hij overleeft de slachtpartij. Bloemenkoopman Gerard Sneekes ziet hoe voor zijn ogen zijn 38-jarige vrouw Tonnie en 12-jarige dochtertje Carmen dodelijk worden getroffen. Zelf wordt hij ook geraakt, maar overleeft. Als Cevdet z'n pistool richting de weggedoken zoon van Hans de Hoog richt, pakt de café houder een barkruk en probeert hem achteruit te duwen. Cevdet schiet Hans in zijn schouder. Daarna gaat hij er vandoor. Hij laat zes doden achter: Ton Smits, Wim van Baarle (50), Jan van Drongelen (47), Wim Janssen en Tonnie en Carmen Sneekes. En vier gewonden: Gerard Sneekes, Hans de Hoog (39), Peter Kardolus (34) en Corrie Berkelaar-Van Tigchelhoven (61). Een golf van ontzetting gaat door Nederland. Cevdet Yilmaz is dan 27 jaar. Hij is voor zijn 18de met familie naar Ne derland gekomen. 'Ted' heeft af en woensdag 4 september 2019 GO DEN HAAG SP-Kamerlid Ronald van Raak beschuldigt minister De Jonge van het lekken van Prinsjesdagstukken. DEN HAAG HOOG BEZOEK V De Britse prins Harry bracht gisteren een bliksembezoek aan Amsterdam. In de A'DAM Toren sprak hij over zijn pro ject om de negatieve gevolgen van massatoerisme, onder meer voor het milieu, tegen te gaan. foto anp BRUSSEL De 104 migranten op het Duitse schip Eleonore die maandag aan land kwamen in Italië worden overge bracht naar Frank rijk, Duitsland, Por tugal, Ierland en Luxemburg. De Europese Com missie coördineert dit. Het schip van hulporganisatie Mission Lifeline werd maandag in beslag genomen door de Italiaanse politie. AMSTERDAM Voormalig direc teur Aysel Erbu dak van het Sloter- vaartziekenhuis moet zich vol gende week voor de strafrechter in Amsterdam ver antwoorden voor verduistering van 1,2 miljoen euro. ARNHEM Minder luchtvaart passagiers heb ben deze zomer te maken gehad met vertragingen. In vergelijking met 2018 is het aantal vertraagde of ge annuleerde vluch ten met 9 procent gedaald. Het aan tal passagiers dat recht op vergoe ding heeft, daalde met 19 procent, meldt EUclaim, een bedrijf dat ge dupeerde reizigers bijstaat. Twaalf maal haalt Yilmaz de trekker over in 't Koetsiertje Victor Schildkamp - Johan de Hoog, zoon kroegbaas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8