Amsterdam zet rem op verkoop van lachgas 'Westen begaat oorlogsmisdaden' 5 UTRECHT 14-02-2019 zaak. We wilden kijken of we plofkrakers ook nS hun straf vaker op straat kunnen controleren. Hun geldstromen in de gaten houden. We zijn daar nog steeds mee be zig, maar het blijkt in de praktijk moeilijk te zijn.'' ,,Dat komt deels door onze eigen aanpak. We zijn met de vier grootste banken in Ne derland om de tafel gaan zitten, want plof- kraken gingen te makkelijk. Een gasexplo- sie was voldoende om een geldautomaat op te blazen. De banken hebben sindsdien 100 miljoen euro geïnvesteerd om de be veiliging te verbeteren, waardoor het steeds moeilijker is geworden. Maar ja, in Duitsland loopt die beveiliging achter. Een aantal criminelen had daar familie en con tacten en toen zagen we ineens een ver plaatsing van de plofkraken. Inmiddels werken we samen met de politie in heel Duitsland, want ze plegen ze steeds verder over de grens.'' ,,Het gaat om een groep van 300 man en de meeste daarvan zijn keiharde beroepscri minelen. We hebben niet de capaciteit om die allemaal op de voet te volgen.'' Van der Stap benadrukt dat het de politie desondanks regelmatig lukt de plofkrakers dwars te zitten omdat de slagingskans 'heel laag' is. Hoe laag precies, wil hij niet vertellen. ,,We hebben met de banken af gesproken daar niet over te communice ren.'' ,,Het verschilt per jaar, want soms vinden ze weer iets waar ze succesvol mee zijn en dan zijn de automaten daar weer tegen be stand. Maar dit jaar is het heel laag. De kluizen waar het geld in zit, zijn bestand tegen aanvallen van buitenaf. Je moet het explosief dus in de kluis zien te brengen. Dat proberen ze met die pizzaschuif, ze proberen met zo'n ding explosieven in een geldautomaat te schuiven. Maar het lukt bijna nooit.'' Van der Stap breekt zich er dan ook regel matig het hoofd over: waarom blijven die mannen maar doorgaan? Het lukt de poli tie niet een antwoord te vinden. Is het een vreemd soort beroepseer? Een sport? ,,De verbetenheid vinden we onbegrijpelijk. Elke plofkraak kost geld. Je hebt explosie ven en een vluchtauto nodig. Dan ben je toch een beetje een sukkel als het steeds mislukt.'' AMSTERDAM De gemeente Amsterdam wil een einde ma ken aan de verkoop van lach gas op straat. De verkoop ervan zonder vergunning in de openbare ruimte is verboden en de gemeente en politie gaan hier de komende periode actief op handhaven. Handelaren die het middel aanbieden, kunnen rekenen op een boete en een dwang som als ze in herhaling vallen. Dat schrijft burgemeester Femke Halsema in een brief aan de gemeenteraad. Aanlei ding voor de maatregelen zijn de 'explosief toenemende overlast door verkoop van lachgas op straat en de signa len over gezondheidsinciden ten bij excessief gebruik', aldus de burgemeester. Ook wil de gemeente meer aandacht voor de gevolgen van het gebruik van lachgas voor de gezond heid. Want het lijkt een on schuldig middel, maar dat is het niet. Volgens Halsema is het gebruik van lachgas niet strafbaar, maar dat betekent niet dat het overal zonder ver gunning mag worden ver kocht. ANP Genève De onderzoekers, aangesteld door de VN-Mensenrechtenraad in 2017, stelden een geheime lijst samen van mogelijke verdachten van in ternationale oorlogsmisdaden tij- dens het al vier jaar durende con flict tussen een coalitie van Arabi sche staten en de Houthi-rebellen die de Jemenitische hoofdstad Sa naa controleren. Zij hebben de ver trouwelijke lijst naar de Hoge Com missaris voor de Mensenrechten Michelle Bachelet gestuurd. Steunpilaren De onderzoekers vonden mogelijke oorlogsmisdaden. Ze zijn overigens begaan door beide kampen. De on derzoekers benadrukken ook de rol die de westerse landen spelen als zeer belangrijke steunpilaren van de Arabische staten en de steun die Iran geeft aan de Houthi's. Het rapport beschuldigt de coali tie onder leiding van Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emira- ten ervan dat zij burgers heeft ge dood door luchtaanvallen en hen opzettelijk voedsel te hebben ont houden in een land waar hongers nood heerst. Houthi's van hun kant hebben kindsoldaten ingezet en steden beschoten en belegerd. In een bijlage van het rapport staan de namen van meer dan 160 'hoofdrolspelers' onder wie kop stukken uit Saoedi-Arabië, de Emi raten, Jemen en de Houthi-bewe- ging. Er is niet aangegeven of er ook maar één van deze namen op de ge heime lijst van potentiële verdach ten voorkomt. De onderzoekers baseren hun bevindingen op meer dan zeshon derd interviews met slachtoffers en getuigen en op documentatie en opensourcemateriaal. woensdag 4 september 2019 GO Ondertussen heeft het probleem zich al leen maar uitgebreid, naar het buiten land. Mislukt dus, de persoonsgerichte aan pak? Mislukken acht van de tien plofkraken, zoals gezegd wordt? De Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk zijn mo gelijk medeplichtig aan oorlogs misdaden in Jemen. Deze lan den bewapenen de Saoedische coalitie die in Jemen burgers verhongert als oorlogstactiek. Ook bieden de landen logistieke ondersteuning en verstrekken ze inlichtingen aan de coalitie, stellen onderzoekers van de Verenigde Naties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5