Bubbels en confetti voor opening woonzorgcentrum Antonius IN DE REGIO 6 Opmars van de letterzetter MIJN DORP, MIJN STAD Het Zeeuwse Landschap, beheerder van de Clingse bossen, ontdekte vo rig jaar dat veel fijnsparren opeens bruin kleurden. ,,En dat is niet nor maal", zegt boswachter Alex Wie- land. De dode bomen hadden tal loze gaatjes in de bast. De letterzet ter bleek de boosdoener. Hij boort een gaatje in de boom, omdat hij in de stam perfect kan paren. Een mannetje bevrucht vaak twee of drie vrouwtjes, die de eitjes onder de schors leggen. De kever zoekt expliciet naar ver zwakte bomen, omdat daar makke lijker gaatjes in te maken zijn. Die vond hij in de Clingse bossen. Sinds de extreem droge zomer van vorig jaar zijn veel sparren er slecht aan toe. De kevers geven het genade schot. Wieland: „Vergelijk het met mensen in een slechte conditie, die zijn ook vatbaarder voor een griepj e. Die gaatjes verstoren de sapstroom van de boom. Daardoor krijgt de boom watertekort. Zeker als het kurkdroog is, zoals nu. Dan zit het water heel diep in de bodem." Kappen De letterzetter grijpt in heel Europa om zich heen, weet Wieland. Na de ontdekking vorig jaar, zijn afgelo- pen winter aan de buitengrenzen van de Clingse bossen al een paar honderd sparren gekapt om te voorkomen dat ze op mensen val len. Dat zal ook komende winter gebeuren. Volgens Wieland zijn in middels zo'n duizend fijnsparren aangetast. ,,Heel spijtig. Het oogt niet mooi, die dode bomen. Het is voor ons een probleem, maar bos bouwers die afhankelijk zijn van houtoogst hebben een veel groter probleem. De prijs voor bulkhout daalt. Zie het als hout dat is aange tast door de houtworm. Daar kun je niks meer mee." Het Zeeuwse Landschap kan de kever niet bestrij den, zegt Wieland. ,,Je kunt niet met een middeltje gaan spuiten. We hopen op natuur lijke vijanden zoals mezen en vleer muizen. Zij kunnen de kevers ech ter niet pakken als ze m een boom zitten. De specht heeft nu wel een mooi leven." Nergens in de provin cie is het probleem zo groot als in Clinge, omdat Zeeland relatief wei nig bossen met fijnsparren heeft. Daardoor zal het beestje zich ook niet snel verder verspreiden. In Clinge komt de letterzetter veel voor doordat de fijnsparren dicht op elkaar staan. Of Het Zeeuwse Land schap de dode sparren gaat vervan gen, is nog niet bekend. ,,De natuur kan ook zichzelf herstellen." Commissaris van de Koning Han Polman vond de aanwezigheid van Maria Lucia Sarneel bijzonder en legde er nadruk op in zijn toe spraak: ,,Ze is de oudste bewoon ster én geboren en getogen in Kloosterzande." Polman opende het woonzorgcentrum van Zorg- Saam officieel met een druk op een knop. Confetti dwarrelde over de eerste verdieping waar de be woners en hun familieleden, me dewerkers, een delegatie van de gemeente Hulst en andere geno- digden het glas hieven op de af ronding van een flink bouwpro ject. In totaal is er zeven jaar aan het zorgcomplex gewerkt, en dan héb je ook wat. In 2012 werd het start- Zeven jaar heeft de renovatie en nieuwbouw van het complex geduurd sein gegeven voor de renovatie en nieuwbouw van het woonzorg centrum aan het Pastoor Verster- plein. Dat was nodig, vertelt Piet van der Maas, lid van de Raad van Bestuur van ZorgSaam. ,,Het ge bouw was gedateerd en installaties begonnen te falen." Van der Maas ging voor de gelegenheid nog wat verder terug in de geschiedenis van Antonius. Die gaat terug tot 1902. In de jaren vijftig en zestig had Antonius ook een kraamafde- ling. Van der Maas: ,,Een gezond heidscentrum avant la lettre." Gezondheidscentrum In 1990 werd Antonius verbouwd en nu staat er in 2019 een gloed nieuw woonzorgcentrum dat is aangepast aan de eisen van deze tijd. Met drie groepswoningen voor mensen met dementie, drieëndertig appartementen voor langdurige zorg en achttien appar tementen waar thuiszorg geleverd wordt. Ook is er een gezondheids centrum, waar een huisartsen praktijk en fysiotherapeut in hui zen. Nieuwe expositie in atelier van Theo Jordan Hobbyisten gezochtvoor modelbouwshow woensdag 4 september 2019 Kever boort het Clingse bos kapot VL ▲Commissaris van de Koning Han Polman laste een fotomoment in met de oudste bewoonster van Antonius. Maria Lucia Sarneel is 103 jaar oud. foto peter nicolai Bob Maes Clinge Met haar 103 jaar was Maria Lucia Sarneel de oudste be woonster die gisteren de ope ning van het nieuwe Antonius in Kloosterzande mee vierde. Sophie Stockman Kloosterzande GROEDE In zijn atelier begint Theo Jordans zaterdag met zijn najaarsvoorstel ling. De tentoonstelling, met als thema Werken op papier, bestaat uit werken van de afgelo pen jaren. Er zijn voornamelijk landschappen te zien, een aantal werken bevat abstracte aspecten. De expositie is te zien op zaterdag 7 en zon dag 8 september én op zaterdag 14, 21 en 28 september, steeds tus sen 13.00 uur en 18.00 uur. Het atelier is te vin den aan de Schuitvlot- straat 28 in Groede. SLUISKIL Johhny Bergakker is nog op zoek naar perso nen die zaterdag hun hobby willen delen op een modelbouwshow in het Meulengat te Sluis kil. De hobbyisten moe ten zowel statische als bewegende modellen kunnen tonen, denk aan: modeltreinen, miniatuur landbouw, LEGO, Play- mobil, drones, miniatuur auto's etc. Modelbouwshow in de Zeelandhallen. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Het doel van de beurs is om mensen dichterbij el kaar te brengen en te laten zien dat men vrije tijd op verschillende ma nieren kan besteden. Geïnteresseerden kun nen zich opgeven door te mailen naar bergakker@zeeland- net.nl of telefonische via 0115-630477. AARDENBURG Ar cheologisch mu seum, 10.00 -17.00 uur: Open met expo sitie over bevrijding regio; AXEL Streekmuseum Het Warenhuis, 12.30 uur: Expositie 75 jaar slag om de Schelde; De Halle, 09.30 uur: Computeren; BRESKENS Visserij museum, 10.00 - 17.00 uur; (Expositie 11 september 1944); Keerdam, 10.00 en 11.30 uur: Rondvaart naar de zeehondjes; HULST De Lieve, 13.30 uur: Bingo; Mu- seum Hulst, 14.00 uur: Open met expo sitie Bezetting en be vrijding; 's Landshuis, 10.00 uur: HulstArt exposities in verschil lende technieken; KLOOSTERZANDE Binnendeur, 09.45 uur: Wandelclub; OOSTBURG Ledel- plein, markt, 8.30 16.00 uur: Markt; SAS VAN GENT Indu strieel museum, 12.30 uur: Open; SINT-JANSTEEN De Warande, 13.00 uur: Kaarten; 13.30 uur: Creatieve activiteiten; TERNEUZEN Markt, 08.00-16.00 uur: Weekmarkt; Portaal van Vlaanderen, 13.00 uur: Info cen trum geopend; 13.30 en 15.00 uur: rondlei ding en rondvaart; Schoolmuseum, 13.30 uur: Open; Ter Schorre, 14.00 uur: Kaartjes maken Steunpunt Terneu- zen; De Veste, 14.00 uur: Bingo; WESTDORPE De Kirke, 19.30 uur: Start danscursus dans school Kiel; IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk, 13.00 uur open. Het is een beestje van een halve centimeter groot en toch zorgt hij voor een kaal slag in de Clingse bossen. De letterzetter heeft al duizend fijnsparren aangetast. Door droogte is het beestje, dat niet door de mens te bestrijden is, in opmars. Een letterzetter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53