'Burgemeester Kapelle kan er snel zijn' Kinderburgemeester van Noord-Beveland II 7 HOGESCHOOL DRIESTAR JUBILEUM In de reformatorische onderwijswereld is het een waar instituut: de Driestar in Gouda. Deze week vieren duizenden (oud-)studenten dat de christelijke hogeschool 75 jaar geleden werd opgericht in Krabbendijke. Jaap Sinke is één van de vele Zeeuwse oud-stu denten die uitkijkt naar de reünie van aan staande zaterdag. Voor dat hij wethouder in Reimerswaal werd, was hij vele jaren onderwij zer aan de Julianaschool in Krab bendijke. Sinke heeft een speciale band met de Driestar. ,,Ik heb daar een heel mooie, plezierige tijd ge had. We leerden heel veel, maar namen ook tijd om met elkaar te discussiëren over wezenlijke za ken. Die tijd heeft mij echt ge vormd." Vanwege het jubileumjaar dook Sinke in de ontstaansgeschiedenis van de eerste en enige reformato rische kweekschool. Die speelt zich af in zijn woonplaats Krab- bendijke. In een artikel verhaalt hij over de noeste arbeid van Piet Kuijt. De hoofdonderwijzer van de Gereformeerde Gemeente school (nu Julianaschool) stond aan de wieg van de ulo (nu Calvijn College) én de Driestar. Opvallend is dat de kweekschool 75 jaar later nog steeds dezelfde naam draagt: een verwijzing naar de samen hang tussen gezin, kerk en school. Uit het verhaal van Sinke blijkt dat de beginperiode niet gemakke lijk was. De school werd de eerste jaren niet erkend en kreeg daarom geen subsidie. Geld voor een eigen gebouw en docenten was er Begin volgend jaar, in januari 2020, zou Kapelle een nieuwe burge meester kunnen hebben. Volgens commissaris van de koning Han Polman moet dat de ambitie zijn van de Kapelse gemeenteraad. Polman deed de uitspraak gister avond in de raadszaal van Kapelle, nadat hij de hernieuwde profiel schets voor de Beste Burgemeester voor Kapelle overhandigd had ge kregen van tijdelijk burgemeester Huub Hieltjes. ,,Ga er maar van uit dat we in januari een installatiever gadering kunnen hebben." De gemeenteraad had kort daar voor de profielschets vastgesteld in een speciale vergadering. Dat dit niet zonder discussie ging, mag in het geval van Kapelle nauwelijks een verrassing worden genoemd. Vooral Gemeentebelang (GB) had grote bezwaren tegen de schets en stemde dan ook tegen, waardoor de schets met twaalf tegen drie stem- De raad heeft een hernieuwde profielschets vastgesteld men werd aangenomen. De bezwaren van GB richtten zich op de inhoud en op de proce dure waarmee tot dit hernieuwde profiel was gekomen. Op procedu reel gebied verweet GB de vertrou- wenscommissie te laks te zijn ge weest. ,,De commissie wist al op 3 juli dat het profiel was afgekeurd door het kabinet van de commissa ris. Toch zijn ze pas op 20 augustus bij elkaar gekomen. Het is aan het verantwoordelijkheidsgevoel van de griffier te danken dat er nu een aangepaste profielschets ligt." Zelfstandigheid Voor de rest van de raad stond de procedure echter niet ter discussie en alleen D66 had nog verder in houdelijk commentaar. Marc van Opstal zag de passage over de zelf standigheid van Kapelle liever ver dwijnen uit het profiel. Daar was de rest van de raad het dan weer niet mee eens, wat op zich dan weer geen reden was voor D66 om tegen het profiel te stemmen. WISSENKERKE Lintjes knippen, belangrijke bijeenkomsten bijwo nen en groepen mensen toespre ken. Noord-Bevelandse kinderen die dit wel zien zitten, kunnen proberen de eerste kinderburge meester van het eiland te worden. De Noord-Bevelandse kinder burgemeester mag veel leuke din gen doen, zoals Sinterklaas ver welkomen. Maar hij of zij moet ook serieus aan de bak. Wie kans wil maken op de titel, moet een project bedenken om iets te ver anderen of aan te pakken in de ge meente. Het winnende plan wordt ook echt uitgevoerd. Kinderen kunnen solliciteren tot 11 oktober. Er zijn een paar voorwaarden waaraan de kinder burgemeester moet voldoen. Zo moet hij of zij op Noord-Beveland wonen, niet ouder dan 12 jaar zijn en in groep 7 of 8 zitten. De jury - met daarin de burgemeester, een gemeenteraadslid en iemand van de jongerenraad - kiest vervolgens een aantal kinderen uit dat woens dag 13 november naar het gemeen tehuis in Wissenkerke mag ko men. Daar moeten ze vertellen waarom zij de beste kandidaat zijn en presenteren ze hun zelfbe dachte project. Na afloop maakt de jury bekend wie de eerste kinder burgemeester van Noord-Beve land wordt. De officiële installatie is donderdag 28 november. niet. De eerste lessen vonden daarom plaats op de orgelzolder van de kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de J.W. Frisostraat. Leerlingen die niet in Zeeland woonden, gingen in de kost bij schoolhoofd Kuijt en konden later in een internaat aan de Ooster- scheldedijk terecht. Tropenrooster De eerste jaren werden de lessen op de Driestar gegeven door de do centen van de ulo. Zij hadden het pittig, stelt Sinke. ,,Om alles goed te laten verlopen, werd er volgens een tropenrooster gewerkt, waar bij er in de morgenuren aan de ulo les werd gegeven en in de middag uren aan de kweekschool. Wat die laatste uren betreft, was de finan ciële vergoeding hiervoor mini maal: tot 1952 werd er slechts één gulden per uur uitbetaald; daarna werd het tarief verdubbeldDe Watersnoodramp luidde het ver- trek van de Driestar uit Krabben dijke in. Vanaf 1954 verhuisde de kweekschool naar Gouda. Sinke: ,,Vooral vanwege de centrale lig ging. Voor studenten uit Friesland en Overijssel was Krabbendijke een wereldreis." Ook werd vol gens Sinke in die tijd duidelijk dat Voor studenten uit Friesland en Overijssel was Krabbendijke een wereldreis het Rijk geen subsidie zou geven voor een tweede kweekschool in Zeeland. ,,De verhuizing naar Gouda wierp al spoedig haar vruchten af: op 1 september 1955 werd de Driestar door minister Cals erkend en per 1 januari 1956 ontving zij ook subsidie." Nu zijn het de Zeeuwen die moeten reizen, maar ze hebben het er graag voor over, weet Sinke. ,,Ik denk dat 95 procent van de le raren op de reformatorische scho len in Zeeland op de Driestar heeft gezeten." De Zeeuwen weten anno 2019 nog steeds een stevige stempel op de school te drukken. Zo staat Rens Rottier, geboren in Borssele, ruim twintig jaar aan het hoofd van de hogeschool. Alleen al op de pabo staan al bijna honderd Zeeu wen ingeschreven. Rottier: ,,Dat is meer dan één op de tien studen ten." woensdag 4 september 2019 Nog altijd warme banden met Zeeland Joeri Wisse Krabbendijke/Gouda Willem Adriaansens Kapelle -Jaap Sinke, wethouder en oud student van de Driestar Het voorma lige jongensin ternaat van kweekschool de Driestar aan de Ooster- schelde bij Krabbendijke. FOTO C. KOTVIS ZB BEELDBANK ZEELAND Het gebouw van hogeschool Driestar in Gouda. foto jaap sinke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52