Vier dorpshuizen gaan experimenteren 7 BAKKERSWINKEL OVERNAME De donkere doorkijk is vervangen door grote, lichte ramen. In plaats van bruine rekken vol kruidenierswaren staan er zachtroze tafeltjes en stoeltjes. Alles is nu anders bie Antje in Bru. Alleen het vriendelijke gezicht achter de toonbank is hetzelfde gebleven. f arinka toch...' A HA AH De oudere dame zet haar boodschappen- I tas op de grond en kijkt rond in de winkel waar ze al tientallen jaren om brood komt. Ze zoekt herkenningspunten, maar die zijn er niet. Geen spijker zit nog op dezelfde plek. ,,Maar wat is het mooooi!" En Marinka, die straalt. Al dagenlang. Het is ge woon gelukt: ze heeft haar eigen winkel. Met behulp van een Bruse investeerder kon Marinka de bak kerswinkel annex slijterij van Ju- melet in de Kerkstraat overnemen. De afgelopen maanden maakte ze er haar eigen domein van. Koffiemelk Marinka van Hekke was nog geen vijftien toen Lies Jumelet haar moeder vroeg of die niet nog een dochter had om te komen helpen in de bakkerswinkel. De twee oudsten hadden al een baantje, maar Marinka nog niet. Van hulpje groeide Marinka (inmiddels 24) uit naar degene die de winkel runde, als het echtpaar Jumelet achter brood stond te bakken. Het bijbaantje werd een fulltime job. ,,Ik heb het altijd fantastisch ge vonden om hier te werken", ver telt Marinka. ,,De mensen die hier elke dag, soms drie keer per dag, wat kwamen halen. Dan een bo lus, dan een krantje, of de koffie melk die ze bij de supermarkt wa ren vergeten. Ze kwamen om de dorpswinkel in stand te houden, maar vooral ook voor de gezellig heid. Het was soms net een café." Vanuit die gedachte heeft ze de winkelrekken vervangen door ta feltjes en stoeltjes. De ruimte is nu open en licht, met zachte pastel tinten. Er hangen hippe lampen en wie wil, kan er een broodje zalm Antje, zo heette de moeder van Daan die de winkel in 1947 is begonnen bestellen. Brood en gebak zijn er nog gewoon en in de slijterij er naast kunnen vaste klanten hun vertrouwde fles jenever halen, maar voor jongeren is er voortaan ook roze gin. Of hippe sours. ,,Daan en Lies waren de zeventig al gepasseerd, toen ze besloten een opvolger te zoeken voor de win kel", vertelt Marinka. ,,Ik hoefde niet lang na te denken. Over de naam ook al niet. Antje, zo heette de moeder van Daan die de winkel in 1947 is begonnen. En zo zijn de mensen het altijd blijven noemen. Bie Antje." Net op dat moment stapt Lies Jumelet binnen. Voor de tweede keer alweer, na de openingsdag. Ze gaat zitten en krijgt een kopje cap puccino. Dat heeft ze nodig ook. ,,Ik heb nog nooit in mijn leven boodschappen hoeven doen. Nou, dat valt tegen zeg. Wat een ver schrikking." Ze vertelt dat haar man vlak na de sluiting ziek is ge worden. ,,Het komt goed hoor, maar het heeft tijd nodig. Ik ben blij dat ik hier nog mag komen. Het is prachtig geworden, echt." Marinka is ontroerd. ,,Dankzij Daan en Lies heb ik mijn droom kunnen waarmaken. Ik ben zo dankbaar. Ook voor mijn familie die zo hard heeft gewerkt om er iets moois van te maken. Klanten die spontaan aanboden om spul len naar de stort te brengen. Ze gunnen het me. Dat is zo'n fijn ge voel." Esme Soesman Zierikzee In de dorpshuizen van Zonne- maire, Bruinisse, Burgh-Haam- stede en Renesse gaat in oktober de combi-inloop van start. Aan die naam wordt nog wat gedaan, maar het plan erachter is een eind rond. De bedoeling is dat de dorpshuizen wekelijks een halve dag open gaan voor inloop, voor zowel jong als oud. Pop-up repaircafé Mensen kunnen elkaar ontmoeten, maar krijgen ook een programma voorgeschoteld. Dat kan uiteenlo pen van een vereniging die wordt gepresenteerd tot een pop-up re- paircafé of een kennismaking met of lezing van zorgaanbieders, SD op Weg, bank of dominee. Over het hoe en wat precies is al gebrainstormd, vertelt dorpshuis beheerder Janet Leeuwe van het dorpshuis in Renesse in een reactie. Zodat de inloop meer wordt dan al leen een bakkie en gezelligheid. ,,Het moet een combinatie zijn, zo dat je ondertussen ook mensen kunt helpen als dat nodig is. We moeten zoeken naar een goeie in vulling." Bij Leeuwe in het dorpshuis ge beurt er zat. Ook voor bijvoorbeeld eenzame ouderen; één van de doel groepen waar gemeente en Zeeuw- Eenzaamheid is tegenwoordig wel een ding en als we daar iets aan kunnen doen, moeten we dat ook doen land iets voor willen doen. ,,Maar misschien is er een groep mensen die zich bij de activiteiten die er nu zijn niet thuis voelen. Eenzaam heid is tegenwoordig wel een ding en als we daar iets aan kunnen doen, moeten we dat ook doen. Als we dat hiermee bereiken, vind ik het een mooi initiatief", aldus Leeuwe. Sociaal netwerk Het laagdrempelig maken van dorpshuizen dient meerdere doe len. Niet alleen voor eenzame ou deren, maar ook voor een heleboel andere mensen kan zo'n centraal ontmoetingspunt bijdragen aan of ze zich wel of niet thuis voelen op een dorp. En of ze wel of niet het gevoel hebben deel uit te maken van een sociaal netwerk waar ze iets aan kunnen bijdragen of zelf op te rug kunnen vallen. Kosten Het experiment met de laagdrem pelige dorpshuizen duurt een jaar. Is het succesvol dan wordt dit idee ook bij andere dorpshuizen uitge voerd. Zegt de raad 'ja' tegen het experi ment dan kost dat 2000 euro. Wordt het over heel Schouwen- Duiveland uitgerold dan gaat dat 16.500 per jaar kosten Het is de be doeling dat minimaal 20 mensen de bijeenkomsten gaan bezoeken. Be halve Zeeuwland, gemeente en dorpshuizen zijn ook SMWO (als uitvoerder) en het SeniorenForum bij de plannen betrokken. woensdag 4 september 2019 SD Bru blijft brood halen Bie Antje Wendy Wagenmakers Bruinisse Marinka van Hekke met haar neefje Ryv Koster achter de toonbank van haar eigen, nieuwe winkel. foto marieke mandemaker -Marinka van Hekke, eigenaresse Er wordt al gebingood, verga derd, muziek gemaakt en nog veel meer. Maar als de ge meente Schouwen-Duiveland en Zeeuwland iets graag willen, is het wel dat iedereen de weg naar het dorpshuis weet te vin den. Daarom starten zij een ex periment. - Janet Leeuwe, beheerder dorpshuis Renesse BRU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50