Miljoenen voor weggestuurde architect Binnenhof 4 INTERVIEW JOS VAN DER STAP Met een persoonsgerichte aanpak wil de politie plofkrakers dicht op de huid zitten. Maar die laten zich niet makkelijk afremmen, zegt politiecoördinator Jos van der Stap: ,,Het blijkt onmogelijk om ze allemaal te volgen.'' Stap, die als overvalcoördinator van de po litie al zeven jaar belast is met de aanpak van plofkrakers. Al die tijd zijn Van der Stap en zijn col lega's verwikkeld in een race. Aan hun kant staan de politie, het OM, de banken. Aan de andere kant een groep nietsont ziende beroepscriminelen uit Amsterdam en Utrecht, die het vak van elkaar leren. „Ze begonnen met gasexplosies, totdat de automaten daartegen bestand wa ren. Nu maken ze gebruik van explo sieven, die met een pizzaschuif in het apparaat worden geschoven. Een paar maanden geleden arres teerden we een man die verschil lende pizzaschuiven op een rij had staan, geprepareerd en al. Sommigen werken als een soort groothandelaar voor plofkrakers, ja." De explosieven die ze dit jaar al 37 keer gebruikten, hebben een verwoes tende uitwerking op de omgeving. Ramen worden eruit geblazen, muren of soms hele puien storten in. Plofkraken in woon wijken worden daarom zwaarder bestraft: met maximaal 48 maanden. „Het gaat ons om de gevaarsetting. Dat is een ernstiger strafbaar feit dan de poging tot braak. Daarom zijn de straffen niet mild." Een paar weken terug had de politie weer een opsteker. Na een plofkraak in Aken wist de politie vijf mannen aan te houden in Brunssum. Het vijftal bleek afkomstig uit Amsterdam, Diemen, Utrecht en Amersfoort. De politie had ze al een tijdje op de korrel. In een loods op een bedrij venterrein vond de politie een grote som contant geld en een gestolen - su persnelle-Audi. De arrestatie was het gevolg van een intensieve samenwerking tus sen de Nederlandse en Duitse poli tie. Een samenwerking die Jos van der Stap heeft helpen stroomlijnen. „We pakken de strijd tegen plof krakers al jaren landelijk aan. Tac tieken, informatie, communicatie, dna en andere sporen delen we razendsnel met elkaar en stem men we op elkaar af. Collega's vragen weleens: moeten we zo veel uren steken in plofkraken die in Duitsland gepleegd wor den? Ja, dat moeten we. Want het gaat om Nederlandse daders die ook hier actief zijn'', zegt Van der ,,In het geval van plofkrakers is gevange nisstraf bijna het enige dat helpt. Ze zijn tamelijk onverbeterlijk, we zien steeds de zelfde figuren terug. Na een gevangenis straf gaan ze meteen weer door.'' bestaat uit geleverde diensten én geld dat ze in de toekomst misloopt. Door de vertrekpremie voor Van Loon is de weg vrij voor architect Pi de Bruijn. De Tweede Kamer wilde al langer dat hij de renovatie zou overnemen van Van Loon. De Bruijn tekende in 1992 voor de nieuwbouw van de Tweede Kamer. De afgelopen maanden probeerde Knops nog een oplossing te vinden waarbij Van Loon en De Bruijn zouden samenwerken. In dat geval zou het contract van Van Loon niet hoeven worden afgekocht. Maar dat bleek niet mogelijk, omdat de twee heel verschillend denken over de renovatieplannen. Twee kapiteins op één schip is een 'onwenselijke situatie', meldde Kamervoorzitter Arib begin april al. W Het geldbedrag bestaat uit geleverde diensten en geld dat Van Loon misloopt woensdag 4 september 2019 GO 'Plofkrakers zijn harde criminelen en onverbeterlijk' Koen Voskuil Carla van der Wal A Jos van der Stap FOTO ERIK VAN T WOUD Driebergen Helpen gevangenisstraffen tegen plof krakers? In 2017 kondigden jullie de persoonsge richte aanpak aan. Wat houdt die in? „Omdat de recidive zo hoog is, wilden we kijken of we iets extra's konden doen wanneer plofkrakers vrijkomen. Want de politie en het openbaar ministerie werken traditioneel zo dat we iemand oppakken, vervolgen en doorgaan naar de volgende Het Binnenhof. foto hh Het Rijksvastgoedbedrijf van staatssecretaris Raymond Knops (CDA) koopt voor 2,7 mil joen euro het contract af met de architect die leiding gaf aan de renovatie van het Binnenhof in Den Haag. Toparchitect Ellen van Loon ruimt nu het veld. Peter Winterman Den Haag Architect Van Loon werd door Tweede Kamerleden van 'groot heidswaanzin' beticht. Zo wilde zij een tropische kantoortuin inrich ten en vergaderzalen verplaatsen. Ook moest de historische werkka mer van Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib wijken. De renovatie van het hele Binnenhof, die vol- gend jaar moet beginnen, kost een half miljard euro. De Tweede Ka mer wilde al een tijdje van Van Loon af, maar haar contract was goed dichtgetimmerd. De afgelo pen maanden heeft de landsadvo caat een deal uitonderhandeld met Van Loon, die partner is bij het be roemde Rotterdamse architecten bureau OMA van Rem Koolhaas. In de deal is afgesproken dat Van Loon stopt met de renovatie van het Bin nenhof en een bedrag van 2,7 mil joen euro mee krijgt. Dat bedrag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4