HELPEN LEZERS 9 Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal achter deze oproepjes? En is het gelukt om het gevraagde te bemachtigen? Vandaag: De rooms- katholieke zomerkerk in Vrouwenpolder was op zoek naar een orgel. woensdag 4 september 2019 Hielke Heij bespeelt het nieuwe orgel in de zomerkerk. De zoektocht leverde ook een reserve-exemplaar op. Geen overbodige luxe: door vocht en muizen overleven de or gels in de zomerkerk de winter vaak niet. foto lex de meester Hans Puik Iedere zomer opent op Wal cheren een aantal toeristen kerken, waaronder de rooms- katholieke zomerkerk in Vrou wenpolder. Sinds 1967 worden de diensten gehouden in een houten loods aan de Fort den Haakweg. „Nadeel van zo'n loods is dat appa ratuur in koude maanden sneller kapotgaat dan in een normale kerk", vertelt Hielke Heij uit Veere. Hij staat op de reservelijst voor het bespelen van het orgel tijdens de zomerdiensten. ,,De toeristenkerk heeft drie organisten, die afwisse lend spelen. Als ze alle drie niet kunnen, schakelen ze mij in. Als mensen mij ernaar vragen, zeg ik altijd: 'Ik ben geen organist, maar ik speel op een orgel'." Heij knutselt regelmatig aan or gels en wordt jaarlijks gevraagd de apparatuur in de loods te controle ren. Afgelopen voorjaar bleken twee opgeslagen orgels de winter niet te hebben overleefd. ,,Allebei kapot. We dekken ze af met de kens, maar dat blijkt niet te hel pen. Door het vocht waren ze on bespeelbaar geworden. En als het vocht de instrumenten geen par ten speelt, zijn het de muizen wel. Die hebben het 'orgeltje slopen' tot favoriete hobby gemaakt." Vorig jaar stond de zomerkerk voor eenzelfde probleem. Toen vond Heij een klein orgeltje op het prikbord van Zeelandnet. Dit keer besloot hij een oproep te plaatsen in de PZC. Dat bleek een succes volle zet. „Binnen de kortste keren kwamen er zeven reacties binnen. Ik was verbaasd dat zo veel men sen ons wilden helpen." Eén voor één ging Heij de reacties af. ,,De eerste drie orgels bleken helaas Het oproepje: Voor de RK zomerkerk in Vrou wenpolder zijn we op zoek naar een goed werkend orgeltje. Wie heeft er nog één staan en wilt er vanaf? Wij komen deze graag bij u ophalen. Hielke Heij. fam- heij@zeelandnet.nl niet bruikbaar. Dat waren orgels waar alleen gekraak uit kwam. Troep opruimen kunnen die men sen zelf ook, dat gaan wij niet doen." Prachtexemplaar De volgende bezoekjes waren suc cesvoller. ,,Daar kwamen we prima orgels tegen. Eén was er zelfs te goed voor ons. Wij zijn blij als het orgeltje één seizoen of hooguit twee seizoenen, meegaat. Iemand bood een prachtexemplaar aan. Toen hebben we eerlijk ge zegd: 'vind daar maar een betere bestemming voor. Dit orgel aan ons meegeven is kapitaalvernieti ging'." Uiteindelijk leverde de zoek tocht twee prima werkende orgels op. ,,Ze werden ons allebei ge schonken, daar waren we erg blij mee. Eén heeft de voorbije weken dienst gedaan tijdens de vierin gen, de andere bewaren we als re serve." De keren dat Heij afgelopen zo mer op het orgel speelde, genoot hij van de bijeenkomsten. ,,Vaak komen er zestig tot zeventig man op af, een mix van Nederlanders en Duitsers. Als organist speel je dezelfde melodie, maar de helft van de kerk zingt in het Neder lands en de andere helft in het Duits." Heij hoopt dat de zomerkerk ook volgend jaar gebruik kan ma ken van de huidige instrumenten. ,,Ik heb het plan de orgels in de winter op te slaan in een gemeen schapsruimte van de protestantse kerk in Veere. Dichtbij de kachel, ver weg van muizen en vocht. Ho pelijk hebben we er daardoor vol gend jaar opnieuw plezier van." GO 'Eén was zelfs te goed voor ons'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41