Kinderopvang eist onkosten Stint terug NIEUWS 3 Britse premier stuit op muitend parlement, politieke situatie onvoorspelbaar De vonken spatten er op de eerste dag na de zomervakantie meteen vanaf in het Britse parlement. 'De alliantie van rebellen' kwam inonstand tegen de regering en Boris Johnson raakte door het vertrek van een partijgenoot zijn meerderheid kwijt. Londen Kan het parlement de macht grij pen in het brexitproces? Dat was de grote vraag. In samenwerking met een groep rebellerende conserva tieven dienden de oppositiepar tijen gisteren een verzoek in de La gerhuisagenda tijdelijk over te ne men zodat ze vandaag een wet kun nen indienen om een no deal-brexit te blokkeren. Over dat verzoek werd gisteravond laat gestemd. Bij het drukken van deze krant was de uitslag nog niet bekend, maar de algemene verwachting was dat de oppositie en muitende con servatieven er met de winst van door zouden gaan en ze dus van daag hun wet kunnen indienen die een no deal-brexit op 31 oktober moet voorkomen. Het wetsvoorstel verplicht de Britse premier om de EU uitstel van brexit te vragen als er geen deal ligt voor de deadline. Mocht de regering van Boris Johnson tegen de ver wachting in de stemming van gis teravond wel hebben gewonnen, dan is de opstand in het parlement in de kiem gesmoord en is het blok- keren van een no deal-brexit zeer lastig geworden. Maar gisteren leek het er sterk op dat Johnson tegen zijn eerste be langrijke nederlaag in zijn prille premierschap zou aanlopen. Een nederlaag die zelfs kan leiden tot vervroegde verkiezingen op 14 ok tober. Als de oppositie vandaag haar no deal-brexit-wet door het Lagerhuis weet te krijgen, dan is de kans groot dat premier Johnson het parlement morgen zal vragen om nieuwe ver kiezingen. Als hij de no deal-optie niet meer tot zijn beschikking heeft, dan is zijn onderhandelings positie in de brexitgesprekken met de EU verwoest, vindt Johnson. Dit weekend dreigde de regering al dat de Conservatieve parlemen tariërs die zouden meestemmen met de oppositie uit de partij wor den gezet. Johnson heeft geen meerderheid meer en als hij zijn dreigementen waarmaakt, dan loopt het aantal conservatieve ze tels nog verder terug. Vervroegde verkiezingen zijn dan een logische stap. Of die er komen, dat is een tweede. Als Johnson morgen om nieuwe verkiezingen vraagt, dan moet twee derde van het parlement voorstemmen. Normaliter is dat geen probleem: de regeringspartij stemt mee met de premier, en de oppositie wil natuurlijk ook maar wat graag verkiezingen zodat ze aan de macht kunnen komen. Maar zoals alles in het brexitpro- ces ligt het nu gecompliceerder: veel oppositie-parlementariërs wil len eerst hun no deal-brexitwetge- ving door zowel het Lager- als het Hogerhuis hebben voordat ze in stemmen met nieuwe verkiezin gen. Daarnaast ligt Labour ver ach ter in de peilingen op de Conserva tieve Partij, en is ze niet gerust op een succesvolle campagne. Kookpunt De temperatuur in het Britse La gerhuis bereikte gisteren vrijwel direct na het openingsgebed een kookpunt, toen duidelijk werd dat Philip Lee de Conservatieve Partij de rug toekeerde en overliep naar de Liberaal Democraten. Hij deed dat op vrij dramatische wijze door tijdens de openingsspeech van pre mier Johnson de vloer van het La gerhuis over te steken en plaats te De regering ondermijnt onze economie en democratie nemen op de oppositiebankjes naast de leider van de LibDems. ,,Deze conservatieve regering streeft op een agressieve en gewe tenloze wijze een schadelijke brexit na", schreef Lee in zijn vernieti gende verklaring over de reden van zijn overstap. ,,Het riskeert men senlevens en brengt de integriteit van het Verenigd Koninkrijk moed willig in gevaar. De regering onder mijnt onze economie, democratie en de rol van ons land op het we reldtoneel. Het gebruikt politieke manipulatie, intimidatie en leu gens op een weloverwogen en doordachte manier." Door het ver trek van Lee heeft de regering nu geen werkbare meerderheid meer. Het zijn bizarre, buitengewoon koortsachtige dagen in Westmin ster: onverwachte gebeurtenissen volgen elkaar in rap tempo op. De crisis verdiept zich met de dag. De Britse politiek is totaal on voorspelbaar: wat er morgen ge beurt weet niemand, laat staan hoe het er aan het eind van de week voorstaat. ,,A week is a long time in politics", zei oud-premier Harold Wilson begin jaren '60. Die woor den kloppen nu meer dan ooit. Meerdere opvangondernemers hebben zich gemeld bij Van der Goen Advocaten in Soest, die deze zaak behandelt. Dat kantoor over weegt een groepsclaim in te dienen bij Stint. Van der Goen heeft namens de kin deropvang het bedrijf gesommeerd zijn cliënt schadeloos te stellen. De kinderopvangorganisatie gaf 70.000 euro uit voor vervangend vervoer. Ook werden enkele bol derkarren voor 3000 euro per Stint omgebouwd tot een veilige variant. De sommering is inmiddels afge wezen door Stint, wat betekent dat de zaak nu voor de rechter wordt gebracht, zegt woordvoerder Joël van der Goen van het advocaten kantoor. ,,Dat kan uitlopen in een kort geding, maar het kan ook een gewone procedure worden. Dat be tekent dat we een dagvaarding ma ken voor de rechtbank.'' De naam van de kinderopvangorganisatie is niet bekendgemaakt. Argumenten die worden gebruikt om Stint aansprakelijk te stellen, zijn onder meer ontleend aan het TNO-rapport dat na het dodelijk ongeval met een Stint in Oss ver scheen. ,,Het komt erop neer dat de remmen niet adequaat reageerden Het gaat hier wel om een ernstige zaak, de veiligheid van onze kinderen op de instructie van de bestuurster. Daarnaast is het vanzelfsprekend dat het de plicht is van een bedrijf om geen gebrekkig materiaal te le veren. Het gaat hier wel om een ernstige zaak, de veiligheid van onze kinderen. Dat dit wel is ge- beurd, is onrechtmatig. Daardoor is de kinderopvangorganisatie op kos ten gejaagd. Er moesten busjes, au to's of bakfietsen worden aange schaft. Daarnaast is het onterecht dat de reparatiekosten nu door de afnemers zelf moeten worden ver goed.'' De terugkomst van de verbeterde Stint laat nog maanden op zich wachten, heeft de firma bekendge maakt. Voor veel kinderdagverblij ven is dat opnieuw een aanzienlijke schadepost. Stint-directeur Edwin Renzen wil nog niet reageren op de claim. ,,Mijn advocaat correspondeert mo menteel over die ene cliënt. Het is hoogst ongebruikelijk om dan al van tevoren iets mee te delen.'' woensdag 4 september 2019 GO e tikken voo Johnson Suse van Kleef -Phillip Lee, overgelopen Conservatief Een kinderopvangorganisatie heeft de fabrikant van de Stint aansprakelijk gesteld voor de fi nanciële schade die ze heeft op gelopen, omdat de elektroni sche bolderkar na het ongeluk in Oss de weg niet meer op mocht. Het is de eerste keer dat de fa brikant wordt aangeklaagd in een civiele rechtszaak. Piet van Dijk Soest -Van der Goen Advocaten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3