Zes Duitsers gered na kapseizen motorbootje 'Je hoopt dat die moord ooit wordt opgelost' 4 OEK DE JONG NIEUWE ROMAN Voor wie dacht dat Oek de Jong met Pier en Oceaan zijn laatste Zeeuwse roman had geschreven, ligt er nu een verrassing in de winkel: Zwarte schuur. Rond half twaalf kreeg de Kust wacht een telefoontje. Een Duitse man meldde in eerste instantie dat zijn scheepje op de Noordzee mo torproblemen heeft, maar al snel bleek de situatie te verergeren. De boot maakte water en sloeg om. De redders van de Koos van Messel - de reddingsboot van de post Neeltje Jans - waren toen al op weg, en ook de KNRM in Westka- pelle werd opgeroepen. Ook de kustwacht schoot te hulp. Doordat de opvarenden niet wisten waar ze zich precies bevonden, was het lastig zoeken. Dat de zee tamelijk onstuimig was - de golven gingen anderhalf tot twee meter hoog - maakte het er niet gemakkelijker op. Maar de betrokkenen hadden ge luk: al na een paar minuten vond de Koos van Messel het bootje, niet ver uit de kust ter hoogte van de stormvloedkering. De redders kwamen niets te vroeg: vier opva renden lagen in het water. Geluk kig hadden ze zwemvesten aan. Twee anderen waren op de boeg van het omgeslagen scheepje ge klommen. Een kwartier nadat de Koos van Messel uitvoer, waren de zes Duitsers veilig aan boord. Een prachtige reddingsactie. Hier doen we het allemaal voor De redders brachten de Duitsers naar het boothuis op Neeltje Jans. Daar stonden hulpdiensten al te wachten: meerdere ambulances en politiewagens. Een opgeroepen traumahelikopter werd weer naar zijn basis gestuurd: er had nie mand acute medische hulp nodig. Vijf van de opvarenden konden - dekens om zich heen geslagen - zelf lopen. De zesde werd op een brancard van het drijvende boot huis naar één van de ambulances op de wal gerold om naar het zie kenhuis te gaan. Zijn toestand was niet ernstig: hij was vooral erg ge schrokken en had het koud. Dat gold ook voor de anderen: zij kwa men bij en op temperatuur in het KNRM-onderkomen. Nietig Ondertussen voer de Frans Naere- bout, een schip van de Kustwacht, de haven van Neeltje Jans binnen. Aan boord het motorbootje, dat met hulp van de Westkappelse redders was geborgen. Het kajuit jachtje zag er nietig uit op de grote betonningsboot, die normaal ge sproken wordt gebruikt voor het vervoeren en plaatsen van boeien. Op dat moment vertrok ook de laatste ambulance bij het boothuis en hadden de redders tijd om te rug te blikken op deze actie. Con clusie: de opvarenden hebben ge luk gehad, aldus schipper Eric van der Linde. ,,We waren er heel snel bij, en ze hadden zwemvesten aan. Die combinatie heeft hen gered." Van der Linde spreekt van een 'prachtige reddingsactie'. ,,Hier doen we het allemaal voor." De titel is al een vinger wijzing. Met Zwarte schuur wordt naar een geteerde schuur op Walcheren verwezen. In die boerenschuur neemt het le ven van Maris Coppoolse een noodlottige wending. Platteland, Coppoolse, Maris: veel Zeeuwser kan het niet. Oek de Jong (1952) is een schrij ver die de tijd neemt. Zijn roman debuut Opwaaiende zomerjurken in 1979 was spraakmakend. Na Cirkel in het gras in 1985 duurde het tot 2002 voor zijn derde grote roman - Hokwerda's kind - verscheen. Tien jaar later werd Pier en oceaan als zijn magnum opus en zijn meest autobiografische roman gepresen teerd. Dat boek werd bekroond met de Gouden Uil en de Zeeuwse Boekenprijs. Tot hij ging studeren groeide Oek de Jong op in Goes, waar zijn vader rector was van een middel bare school. Die Zeeuwse jeugd in de jaren 50 en 60 van de vorige eeuw lezen we terug in het leven van Abel Roorda, de hoofdpersoon in Pier en oceaan. Kunstschilder De setting in Zwarte schuur is an ders. Het grootste deel van de ro man speelt in 2013. In dat jaar is de 59-jarige hoofdpersoon Maris Coppoolse een gevierd kunstschil der die een prestigieuze over zichtstentoonstelling heeft in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Pagina 16: Hij maakte indruk door zijn zware stem met het Zeeuws ac cent Hij leefde al bijna veertig jaar in grote steden, maar je kon nog altijd aan hem zien dat hij van het platteland kwam In het ge drang tijdens de opening van de expositie vangt hij een glimp op van de journalist die een portret van hem schrijft voor een week blad. De man kijkt weg als hij zijn blik vangt. De week daarop, als het week blad in de kiosken ligt, wordt dui delijk waarom. Maris Coppoolse: Levenslang, staat er op de cover. De journalist is in Maris' verleden ge doken en heeft ontdekt dat de nu Met dat opgerakelde drama duiken we diep in de Zeeuwse jeugd van de schilder gevierde schilder op 14-jarige leef tijd een meisje heeft omgebracht. Matty heette ze, een foto van haar is bij het artikel afgedrukt. Met dat opgerakelde drama dui ken we diep in de Zeeuwse jeugd van de schilder. Hij is opgegroeid in een niet met name genoemd dorp op de kust van Walcheren (pagina 120): Een immens hoge en brede dijk, gekromd als een elleboog, beschermde het tegen de Noordzee. Op de punt van de elleboog een kleine vuurtoren en een oorlogsmonument. Pal achter de kolos van aarde, basalt blokken en een laag asfalt stonden de huizen in het felle licht van de zon die tussen de wolken door scheen. In dat dorp weet Maris zich op de een of andere manier zo op te stellen, dat hij nogal eens mikpunt wordt. Stommen ond, zegt Corné Tramper als Maris in het café voor het dartbord langs loopt en een ,,Het was op een zondagmiddag, dat weet ik nog goed. Ineens stond er al lemaal politie. De weg was aan weerszijden afgezet met dwars ge parkeerde politiewagens. We wil den weten wat er aan de hand was, maar we mochten de trap niet op." Wim Stouten, destijds wethou der en loco-burgemeester van de gemeente Duiveland, woont op een boerderij onderaan de dijk die de Oostersteijnweg scheidt van de Oosterschelde. Op een steenworp afstand van de schorren waar op 18 augustus 1996 het ontzielde lichaam van de 18-jarige Sabrina Pelizzon uit Spijkenisse werd gevonden. Stouten: ,,Ik weet nog dat broeder Bouwman later vertelde dat hij voorbij fietste en dat hij door het buurjongetje en zijn neefje was ge roepen om te komen kijken. Ze hadden een lijk gevonden. Zelf mochten we er niet bij. We voorza gen de hulpverleners wel de hele dag van koffie. Op het laatst haal den ze me erbij. Dit hier zijn voet stappen, zeiden ze. Kijk, en daar heeft iemand op zijn knieën geze ten. Dat vond ik nog zo knap, dat ze dat konden zien." Dat buurjongetje, dat was Evert Boogaard. Vijftien was hij destijds. ,,Op zondag ging ik vaak met mijn neefje naar de dijk, een rondje lo pen met de hond. Op de heenweg hadden we niet over het muurtje gekeken, maar op de terugweg wel. We zagen een dekbedovertrek waar iets in zat. Ik zei nog voor de grap: misschien zit er een lijk in. Ik ben over het muurtje geklommen en er naartoe gelopen. Toen ik het laken wegtrok, zag ik twee benen. Toen wist ik genoeg." Evert en zijn neefje renden de dijk over en alarmeerden Everts va der. Die belde de politie. ,,Toen ging het allemaal heel snel. We zijn nog terug gemoeten om de afdrukken van onze schoenzolen te laten op nemen en die maandag hebben we nog twee uur op het bureau van Zierikzee gezeten. Maar we konden niet veel vertellen." De politie is ook nooit heel ver gekomen in de moordzaak. Vrienden van Sabrina, die bleek te zijn gewurgd, hebben nog een poosje vastgezeten, maar er was niet genoeg bewijs om de zaak op te lossen. Aandacht van Peter R. de Vries en een beloning van 15.000 euro voor de gouden tip, mochten evenmin baten. Ik zei nog voor de grap: misschien zit er een lijk in Boogaard is de zaak nooit verge ten. ,,Bang ben ik niet geweest, nooit. Maar j e denkt er nog wel eens aan. Dat je hoopt dat het ooit wordt opgelost. Hopelijk is dat nu het ge val." woensdag 4 september 2019 Noodlot Vijf van de zes geredde opvarenden lopen zelf in dekens gewikkeld de wal op. foto hv zeeland Zes Duitsers zijn gisterochtend door de KNRM uit de Noordzee gered nadat hun motorbootje was omgeslagen. Dankzij het snelle ingrijpen van de redders hielden de opvarenden er nau welijks iets aan over. Ze hebben geluk gehad, concludeert schipper Eric van der Linde na derhand. Martijn de Koning Neeltje Jans -Eric van der Linde, KNRM Jan van Damme Vlissingen Er gebeurt nooit zo veel in Oos- terland. Dus als er dan eens een lijk wordt gevonden, dan kunnen de omwonenden zich dat 23 jaar jaar later herinneren als de dag van gisteren. Ze hopen dat de cold case van Sabrina Pelizzon alsnog wordt opgelost. Wendy Wagenmakers Oosterland Sabrina Pelizzon, destijds 18 jaar. -Evert Boogaard, jongen die het lijk van Sabrina vond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36