Terug naar de basis Strijd om Jacoba van Beieren nog niet over Metaalarbeiders leggen het werk neer Aardje naar z'n vaartje 2 STUDIESCHULD MARTIJN JANSE EN Studenten moeten weer een basisbeurs krijgen: dat vindt een meerderheid van de politieke partijen in de Tweede Kamer. De PvdA sloot zich deze week aan bij Coalitie-Y, een initiatief van de ChristenUnie. Martijn en Laura hebben allebei een flinke studieschuld. Commentaar Het leenstelsel voor studenten lijkt failliet. Na GroenLinks wil ook de Partij van de Arbeid terug naar de basisbeurs. Vier jaar terug steunden beide partijen nog de overstap van de basisbeurs - onder voorwaarden een gift - naar een stelsel waarbij studenten hun opleiding bekostigen via een le ning bij de overheid. Ook VVD en D66 waren voor het leenstel sel. Het idee erachter was nobel: iedereen met hersens ook daadwerkelijk toegang geven tot het hoger onderwijs. Boven dien zou de fietsenmaker via zijn belastingaanslag ook niet lan ger meebetalen aan de studie van een chirurg. Nu blijkt dat het systeem zijn doel voorbijschiet. Door de ultra lage rente op de overheidslening is er onder studenten een ware leenwoede ontstaan, staat in een rapport van het Nibud, hét kenniscentrum voor de huishoudportemonnee. Dankzij het leenstelsel leven sommige studenten op grote voet. Door de lange terugbetalingsperiode van 35 jaar maken ze zich geen zorgen. Voor studenten die uitzicht hebben op een baan met een vorstelijk inkomen en/of welgestelde ouders hebben, is de studietijd één groot feest geworden. Tegelijkertijd stromen er minder jongeren uit arme gezinnen het hoger onderwijs binnen. Ze zijn bang zich diep in de schul den te steken. Ze weten niet of ze een vaste baan zullen vinden en met een forse leenschuld krijgen ze evenmin snel een hypo theek. De PvdA en GroenLinks gruwen van de ontstane twee deling. Dus terug naar de basisbeurs. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Dankzij het leenstelsel leven sommige studenten op grote voet Hoewel minister Van Engelshoven er niets voor voelt om Jacoba van Beieren te herbegraven in Sint Maartensdijk, blijft de Historische Kring Voorhout (HKV) zich daar wel hard voor maken. ,,De minister maakt zich er makkelijk van af." Jacoba van Beieren ligt begraven in de voormalige Hofkapel op Het Binnenhof in Den Haag. En dat graf doet haar ook recht, vindt de minis ter. Bovendien is het maar de vraag of haar overblijfselen nog te vinden zijn. Dat antwoordt minister Ingrid van Engelshoven (Onderwijs, cul tuur en wetenschap) op vragen van het Zeeuwse Kamerlid Lenny Ge- luk-Poortvliet en Erik Ronnes. De Historische Kring Voorhout legt zich daar niet bij neer. Zij wil dat de laatste wens van Jacoba van Beieren - begraven worden in Sint Maartensdijk - uitgevoerd wordt. ALMANAK ,,Bizar dat andere mensen bepaald hebben dat haar graf in Den Haag kwam", zegt Kees den Elzen van de HKV. De Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed doet op het moment on derzoek naar de lichamelijke over blijfselen van staatsman Johan van Oldenbarnevelt, die op dezelfde plaats begraven ligt. De minister verwacht de uitkomsten van dat onderzoek deze maand. ,,Als dat kan, kan je ook naar Ja- coba zoeken", zegt Den Elzen. ,,Als ze niet gevonden wordt, houdt alles op. Maar als haar resten geïdentifi ceerd worden, kunnen we praten over waar ze de rest van de eeuwig heid te ruste wordt gelegd. Sint Maartensdijk is daar de aangewe zen plaats voor. Want nu is ze niet waardig begraven. Belangstellen den kunnen haar graf niet bezoe ken. In de catacomben van de Eer ste Kamer ligt ze bovendien onher kenbaar." Vader blijft maar dromen dat er ooit nog eens lijn komt in zijn altijd chaotische huishouden. Echt mopperen op zijn puber zoon kan hij niet, zolang hij zelf nog onbetaalde rekeningen te rugvindt. Zwijgend raapt hij dus de jassen op of - zoals nu - een belangrijk uitziend pasje. ,,Jongen, wat laat je nou weer slingeren?!" Moppert hij de trap omhoog. ,,Nou vind ik hier je..." Vader leest het kaartje. ,,Je ADD-pasje van school! Lag zo maar op de grond." ,,Weet ik, geeft niet." Klinkt het van boven. ,,Ik heb er drie gekre gen." Brandstichting bij woning Stationsbrug over drie weken weg VLISSINGEN Sportvelden nog ruim 2 weken dicht Na vier jaar studeren heeft Martijn Janse (23) uit Oostkapelle een stu dieschuld van bijna vijftigduizend euro op zijn naam staan. De student natuurkunde aan de Universiteit Leiden leent elke maand zo'n dui zend euro van de overheid, en dat blijft hij de komende drie jaar waar schijnlijk ook nog doen. ,,Mijn ouders betalen mijn colle gegeld en studieboeken, maar mijn kamerhuur, eten en kleding moet ik zelf betalen. Dat kan ik alleen doen door geld te lenen." Martijn liep een jaar studievertraging op, omdat hij bestuurslid was bij de Leidse studentenvereniging Mi nerva. ,,Ik zit nu in het laatste jaar van mijn bacheloropleiding. Daarna ga ik nog een master volgen: die duurt bij bètastudies minimaal twee jaar." Maximale bedrag Martijn leent elke maand het maxi male bedrag. ,,De helft van die dui zend euro geef ik uit, en de andere helft laat ik op de bank staan. Je be taalt bijna geen rente: het is de beste lening die je ooit gaat krijgen. Dat geld kan ik later goed gebruiken om ergens in te investeren." Over het terugbetalen van het geld, maakt hij zich niet druk. ,,Ik heb straks een afgeronde universi taire opleiding. Ik ga ervan uit dat ik een baan vind. Bovendien mag je het bedrag in 35 jaar afbetalen: dat komt dan neer op ongeveer 80 euro in de maand. Dat is te overzien." Toch heeft hij ook zorgen. ,,Het wordt voor mij straks veel lastiger om een hypotheek te krijgen, als ik een huis wil kopen. Zeker als je be denkt dat jongeren tegenwoordig minder vaak een vast contract krij gen." Martijn heeft geen andere keuzes gemaakt door het leenstel sel. ,,Maar ik heb het geluk dat mijn ouders het collegegeld en boeken betalen: dat geldt niet voor ieder een. De overheid gaat er maar van uit dat iedereen alles kan ophoes ten. Ik kan me goed voorstellen dat jongeren niet gaan studeren van wege het leenstelsel." Martijn hoorde bij de eerste lich ting studenten die geen basisbeurs meer ontvangen. ,,Ik voel me - om het oneerbiedig te zeggen - genaaid door de overheid. Ik hoor bij het co hort studenten dat geen beurs meer krijgt, maar we hebben ook niks ge merkt van de investeringen in het hoger onderwijs, die de overheid beloofd heeft. En vorig jaar is beslo ten om het collegegeld voor eerste jaars te halveren, maar daar had mijn lichting ook niks aan. Som mige mensen zeggen dat het niet netjes is om gratis te lenen van de overheid, zoals ik doe. Maar de overheid komt mij ook niet tege moet. Daarom probeer ik op deze manier maar mijn eigen voordeel te creëren." Spaarpotje Hoewel Laura van Gremberghe (21) SLUISKIL Zo'n 200 Zeeuwse in stallatiemonteurs en metaalbewer kers staken vandaag een dag lang voor een goede cao Metaal Tech niek. De leden van vakbond FNV Metaal zijn onder meer werkzaam bij de bedrijven Spie, TMS, Engie, CroonWolter&Dros en Euro-Mit Staal. Ze kunnen zich vanochtend vroeg als staker inschrijven in 't Meulengat in Sluiskil. De bond ver wacht zo'n 200 stakers uit alle delen van Zeeland. FNV Metaal eist een loonsverho ging van 5 procent. Daarnaast wil ze ook het recht op een generatiepact, een afspraak waarbij ouderen kor ter kunnen werken zodat ze gezond hun pensioen kunnen halen. De vrijvallende uren kunnen worden ingevuld door jongeren vast in dienst te nemen. De cao Metaal Techniek geldt voor ruim 300.000 medewerkers uit de installatiebranche, isolatie, metaalbewerking, carrosserie en goud- en zilvernijverheid. Naast een looneis van 5 procent strijdt de FNV ook voor een betere balans tussen werk en privé, afschaffing van jeugdschalen en concrete maat regelen voor duurzame inzetbaar heid. Ook moet de premie voor vroegpensioen en levensloop be schikbaar blijven voor de pensioen regelingen. Daar is tijdens de on derhandelingen geen enkele garan tie voor gegeven, stelt de vakbond. woensdag 4 september 2019 II Michiel Bouwman Sint-Maartensdijk Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Twee keer dezelfde sta pel hout in brand bij een huis aan de Grachtweg in Zierikzee, dat vindt de politie wel erg raar. Die gaat uit van brandstich ting en zoekt getuigen. De eerste keer dat de houtopslag in brand vloog, was op 23 juli, tegen middernacht. Toen werd niet in eerste in stantie aan brandstich ting gedacht. Maar in de nacht naar maandag vatte de stapel blokken voor de woning opnieuw vlam, dit keer rond 1.30 uur. Het vuur was heftiger dan vorige keer. Een deel van het huis raakte be schadigd. MIDDELBURG Over drie weken verdwijnt de Stationsbrug uit Mid delburg voor een grondige renovatie. En over twee weken wordt daarom tus sen de binnenstad en het NS-station een tijdelijke brug over het Kanaal door Walcheren gelegd. Voor al dat werk is gisteren be gonnen met het inrichten van een bouwterrein. Op de hoek van de Los- kade en de Stationsbrug zijn hekken en bouwketen gezet. Iets verderop aan de Loskade komt een tij delijk busstation, zodat reizigers vanuit de stad te voet de pontonbrug kun nen oversteken om de trein te pakken. In april volgend jaar gaat de ver nieuwde Stationsbrug weer open. Op de natuurgrassport- velden in de gemeente Vlissingen mag voorlo pig nog niet worden ge speeld. Door de droogte zouden ze kunnen be schadigen. Vlissingen sloot de velden eerder deze maand al tot eind augustus. Die periode wordt nu verlengd tot 21 september. Dan begin nen de competities. Ook in Middelburg zijn de sportvelden verboden terrein. Daar kondigde de gemeente eerder al een speelverbod af. Duels moeten gespeeld worden op kunstgras, of op velden buiten Middel burg en Vlissingen. Ik voel me Cornelleke Blok Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34