O 28 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV Sophie Hilbrand en Filemon Wesselink zijn na elf jaar terug als tv-duo in De Psycho Show. In die tijd is er behoorlijk wat veranderd in hun vak, vinden ze. „Wij hebben de NPO in het verdomhoekje terecht zien komen.'' Een betere avond om zijn latenighttalkshow op RTL 4 in première te laten gaan kon Beau van Erven Dorens zich maandag niet wen sen. Idioter dan de stand-upper van Jandino op het Voetballer van het Jaar Gala kon zijn opening al niet meer worden. Een slechter interview dan Johnny de Mol op SBS 6 had met trollenkoning Dotan was evenmin mogelijk. En dan had hij, Beau dus, met Thierry Baudet en Theo Hiddema ook nog eens dé gasten van de avond op zijn uit de kluiten gewassen driezitter zitten. Meteen de eer ste uitzending al actueler dan tien weken Zomer met Art - da's een goede binnenkomer. Maar om nou te zeggen dat Beau van dit alles vleugels kreeg - nee. Hij oogde nerveus en een tikkeltje onzeker en zijn interviews liepen stroef. Bij Baudet en Hiddema wekte hij de indruk zich niet goed genoeg in het Forum-vuilnis ingegraven te hebben om een weerwoord te hebben op de wollige woordenbrij van de heren. Ook bij het item over wielrennen was hij slecht op zijn gemak. Over het promoten van de bijbehorende docu mentaire van Videoland (dus RTL) had ik sowieso twee keer nagedacht, gezien de kritiek op zijn voorgangers dat die zich te makkelijk voor het karretje van de eigen persdienst lieten spannen. Wat Beau echter onmiskenbaar op Tan, Twan en Art voorheeft, zijn zijn relativeringsvermogen en zelfspot, wat hem uiterst prettig maakt om naar te kijken. Sterker nog, zijn persoonlijke afsluiting achter de vleugel was geniaal ('het ligt aan ieder een, behalve mij') en maakt deze column eigenlijk overbodig. Maar er is één ding. En dat is het Amerikaans aandoende decor met bank en bureautje. Wie heeft bedacht de presentator die het van zijn em pathie moet hebben in zo'n kille en afstandelijke opstelling te zetten, verdient ontslag of minimaal vijfduizend strafregels. Beau moet juist tüssen de mensen zitten, niet ernaast of 'erboven'. Want dat is het signaal dat je afgeeft met zo'n desk. Hij lijkt wel de bovenmeester die een stel leerlingen op au diëntie krijgt. Bovendien is zo'n bank killing voor de interactie tussen de gasten en dan worden die ook nog verbannen naar de eerste rij van het pu bliek als ze niet aan de beurt zijn. Wat uitermate knullige loopjes van tribune naar podium en weer terug opleverde. Wat Beau onderscheidt van Jinek en Pauw is simpelweg Beau. Zo'n raar bureautje heeft hij helemaal niet nodig. Quote van de dag Ook al was het aan de goede kant van de kanker, toch staat je leven even stil Katja in De slimste Laatste Haitink live op Radio 4 e opereren dan mis schien al ruim een decennia solo, het samenwerken gaat Sophie Hilbrand en Filemon Wesselink net zo soepel af als tij dens Spuiten en Slikken, het roemruchte programma dat ze van 2005 tot 2007 maakten. Ontspannen staan ze in het decor van De Psycho Show in de Desmet Studio's op de Plantage Middenlaan in Amsterdam, waar hun nieuwe pro gramma over psychologie wordt op genomen. ,,Ik weet nog alles van het eerste seizoen Spuiten en Slikken", zegt Hilbrand opgetogen. ,,Waar we zaten in dat kantoor, met wie we werkten, die stagiair die telkens te laat kwam en staande ovaties kreeg vanwege haar avonturen die perfect pasten in ons programma. En ik weet ook nog goed dat Fiel van vakantie terugkwam en zei: ik ga die drugs gewoon zelf proberen.'' Wesselink: ,,Dat was op het randje''. Hilbrand: Spuiten en Slikken was rumoerig, spannend en natuurlijk live. Na de eerste uitzending was er gelijk ophef. 'Haal dat programma van de buis!' Daardoor heb ik met Filemon al tijd het gevoel dat we op de middelbare school zitten...'' Wesselink: ,,In het et terhoekje". Hilbrand: „Misschien komt het door de weerstand die we toen kre gen, dat we nu samen altijd zin hebben te gaan treiteren. Heel leuk.'' Dat ze de seks en drugs hebben inge ruild voor het menselijk brein is niet vreemd; Hilbrand maakte recent twee seizoenen van Sophie in de mentale kreu kels over burn-out en stress, Wesselink onderzocht autisme in Het is hier autis tisch - fenomenen waarmee ze beiden ervaring hebben. Wesselink: ,,We ont dekten zo veel interessante psychologi sche aandoeningen en stoornissen, maar je kunt niet over elk dingetje een serie maken. Dus dachten we: waarom maken we niet een soort magazine, waarbij we dat allemaal de revue laten passeren?'' Hilbrand: ,,Ik dacht meteen: goed idee. En ik wist ook dat we dit pro gramma samen moesten gaan maken.'' De taakverdeling is als vanouds: Hilbrand zit in de studio, Wesselink gaat op pad en fungeert als proefkonijn. Hij probeert van zijn schaamte om te dansen en Engels te spreken af te komen en ondergaat therapieën voor zijn angst voor honden. ,,Daar had ik niet zo'n zin in en ik beschouw tv niet als een manier om van mijn particuliere angsten af te komen - maar ik kon zo la ten zien hoe angsttherapie werkt.'' De hereniging biedt de gelegenheid het afgelopen decennium eens onder de loep te nemen, want in hun vak is er veel veranderd. Waar ze met Spuiten en Slikken met gemak de jeugd bereikten, is dat nu moeilijker - die doelgroep kijkt nou eenmaal veel minder naar de NPO en meer naar YouTube en Netflix. ,,Dat vind ik nu ook wel weer span nend, hoor'', zegt Hilbrand. ,,We maken een programma met heel veel informa tie - het is interessant en je hebt er wat aan - maar als jongeren een onderwerp wat minder leuk vinden, denken ze misschien: de mazzel, ik ga lekker iets anders kijken.'' Lachend: ,,Joh, ik ben op het gebied van online totaal de boot aan het missen. Ik vind veel vlogs een beetje gênant. Ook wel een goed onderwerp trouwens - wat is dat voor gekkigheid, dat je denkt dat mensen zo graag naar jouw leven kijken?'' Wesselink: ,,Maar nu generaliseer je. Er zijn ook techvlogs en psychologievlogs - ik volg die ont wikkelingen juist allemaal. Ik maakte Ik heb met Filemon altijd het gevoel dat we op de middelbare school zitten als kunststudent filmpjes, en had het te gek gevonden om die op zo'n platform kwijt te kunnen.'' Ook een heikel puntje is de verande ring van de zender waar hun program ma's te zien zijn. Stond het voormalige NPO 3 tien jaar terug nog bekend als de spraakmakende jongerenzender en kraamkamer van talent, nu wil het kabinet de zender in 2021 omvormen tot regionale zender. Hilbrand: ,,De kans lijkt me heel klein dat je daarmee een groot publiek trekt.'' ,,Ik word wel een beetje daas van al die veranderingen'', zegt Wesselink. ,,Ik vind ook niet dat de politici over de invulling moeten gaan. De cijfers laten zien dat we een heel sterke publieke omroep hebben en in verhouding tot andere landen geen exceptioneel dure. Door ons pluriforme stelsel zijn er veel tv-talenten geboren - voor én achter de schermen - en is er nooit een eenheids worst ontstaan. En toch hebben wij de afgelopen jaren zien gebeuren dat de publieke omroep in een verdomhoekje is terechtgekomen." Hilbrand knikt. „Misschien zijn we te arrogant geweest en hebben we niet goed genoeg uitgedragen dat we écht geen linkse propagandamachine zijn. Geert Wilders kan nu bellen naar Pauw of Jinek, dan kan hij direct aanschuiven - maar hij wil zelf niet. Dat vind ik frustrerend. Ik heb weleens alle BNN- presentatoren op een rijtje gezet en geturfd wie links en wie rechts stemde: we zaten precies in het midden. Dat hebben we waarschijnlijk niet genoeg uitgedragen. Daarom moeten we nu strijdvaardig zijn en harder laten horen: hier staan we voor.'' woensdag 4 september 2019 GO Stylist Maik de Boer op I nsta- gram. Hij liet een verdacht plekje behandelen, het bleek het voor stadium van huidkanker te zijn. TELEVISIE Katja Schuur man doet mee aan het Vlaamse pro gramma De slimste mens ter wereld. Jeroen van Konings- brugge, vorig jaar nog kandi daat, zit ko mend seizoen in de jury. Philippe Geubels is deze keer kandidaat. MUZIEK Het laatste con cert onder lei ding van Ber nard Haitink (90) is vrijdag om 19.00 uur live te horen op NPO Radio 4, met De Wiener Philharmoniker. De wereldbe roemde dirigent gaat met pen sioen. 3 ■u Hannah Stöve Filemon en Sophie in Spuiten en Slikken in 2008. FOTO ANP 44 —Sophie Hilbrand De Psycho Show, vanavond om 20.25 uur, NPO 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28