II 27 VOLLEYBAL EK VROUWEN Lonneke Sloetjes is bescheiden en houdt niet zo van aandacht. Maar de 28-jarige ster speelster van het Nederlands volley balteam weet altijd een schijnwerper op zich gericht. ,,Ik zal nooit na een slechte wedstrijd zeggen: het lag aan een ander.'' Als volleybalteams met voetballers vergeleken worden, is Lonneke Sloetjes (28) de spits. De vrouw die de meeste punten maakt, op wie de schijnwerpers staan afgesteld. Sloetjes, na een spottend lachje: „Lullig, hè?'' Het was haar naam die de afgelopen jaren op menig mondiaal overzicht prijkte: bij dat van de beste speelsters ter wereld, in het Dream Team bij de Olympi sche Spelen, in de top 3 van top scorers op het WK. Maar succes is niet oneindig. Een maand geleden, de eerste dag na het mislukte olympische kwali ficatietoernooi in Catania, ging het los. De diagonaalspeelster las op haar telefoonscherm: 'Wanneer wordt die Sloetjes eens gewisseld?' Geen verrassing. Ze baalde al na de nederlaag tegen Italië, dit kon er ook nog wel bij. ,,Ik heb die ene dag veel van dat soort meningen op sociale media gezien. Maar ik denk niet dat het dagenlang is doorgegaan.'' Tegen die tijd had ze alle apps al van haar telefoon ver wijderd. „Dat kan ik iedereen aan raden, het is een stuk rustiger." Op het EK in Ankara hoopt zij een betere versie van zichzelf te laten zien. Vanavond speelt het Nederlands team een beladen kwartfinale in het hol van de leeuw. Tegen Turkije, waarschijn lijk de grootste tegenstander in de strijd om het laatste olympische ticket begin volgend jaar. En tegen Giovanni Guidetti, de voormalige bondscoach van Nederland. Voor Sloetjes is het een terugkeer naar het land waar zij sinds 2015 in clubverband volleybalde, maar waar haar contract bij Vakifbank - de club van Guidetti - niet werd verlengd. De Italiaanse topclub Scandicci is haar nieuwe thuis. Na de duidelijke nederlaag op het OKT in augustus, waar Neder land niks in had te brengen tegen Ik zal nooit na een slechte wedstrijd zeggen: het lag aan een ander Italië, vielen er harde woorden. Zonder in details te treden zegt Sloetjes: ,,Zo is ons team ook wel: geen blad voor de mond nemen. Ik vind het nooit leuke bijeenkom sten, zo'n gesprek trek ik me aan. Na afloop heb ik vaak het gevoel van: oké, ik heb echt alles fout ge daan. Aan de andere kant is dat volgens mij de reden waarom ik zover gekomen ben: ik zal nooit na een slechte wedstrijd zeggen: het lag aan een ander.'' Bij het OKT had ze zichzelf als doel gesteld elke bal zo hard mogelijk te slaan. „Harder, harder. Overal vol voor gaan. In het verleden werkte dat, nu leken ze erop ingesteld. Ik had creatiever moeten zijn. Ik kijk daarom dit EK uit naar het mo ment dat ik andere oplossingen moet zoeken onder druk." Als kind was ze 'bleu' en heel bescheiden. Dat laatste heeft Sloetjes in mindere mate nog steeds. Een proefles op de basis school maakte dat ze in aanraking kwam met volleybal. Vervolgens hoorde ze: 'Je bent best lang, kom eens kijken bij een training'. Het duurde even voordat ze toehapte. „Ik vond het best eng. Soms vind ik dat idee wel bizar: ik vraag me af of ik zonder die ene les ooit bij volleybal uit was gekomen. Mijn gymjuf stelde atletiek voor, ik kon goed hoogspringen en sprinten." Na een lachje zegt de 191 centi meter lange Sloetjes: „Ik denk dat ik de goede keuze heb gemaakt. Als je mij op de middelbare school had gezegd: jij gaat later voor 11.000 man een volleybal wedstrijd spelen en je staat in the picture, in het midden, dan had ik echt gezegd: Nooit!'' Heel even is ze stil. ,,Écht nooit. Maar je kunt jezelf verbazen. Nu zeg ik: ik spreek nooit voor een groep men sen. Dat lijkt me verschrikkelijk. Maar ergens zie ik mezelf daar ooit voor gestrikt worden. En dat ik het nog leuk vind als het lukt ook.'' Soms vraagt ze zich af waarom ze volleybalt. Niet om de roem. ,,Sowieso niet. Ik wil ook niet per se de beste van de wereld worden. Als dat mijn grootste drijfveer is, zou dat betekenen dat de perceptie van anderen me uitmaakt en dat is niet zo. Wel geniet ik van het team. En van het mezelf verbete ren. Om ballen te slaan die ik eer der niet kon slaan en mijn statis tieken omhoog krijgen. Ik wil voor mezelf bewijzen dat ik beter kan.'' Sprongvermogen Ze is inmiddels 28. Gevraagd naar de capaciteiten van de 20-jarige Paola Egonu, met afstand de kop- vrouw van Italië, prees Sloetjes in aanloop naar het OKT haar sprongvermogen. ,,Ik haal haar hoogte niet. Misschien heb ik dat vroeger wel gekund, maar ik word ook een dagje ouder''. Waar Egonu nog een carrière voor zich heeft, is Sloetjes fysiek over haar hoogte punt heen, denkt ze. ,,Qua sprong kracht en explosiviteit ben je, denk ik, op je best rond je 26ste. EK VOLLEYBAL Programma Maar ik ben er van overtuigd dat je het daarna kunt compenseren met ervaring, tactische beslissingen. Als ik zou zeggen dat mijn hoog tepunt voorbij is, zou dat heel triest zijn. Ik denk dat ik beter kan dan ik ooit was. Bovendien: op twee centimeter lager springen verlies je geen wedstrijd.'' Aan haar laatste wedstrijd op Turkse bodem heeft ze goede her inneringen. ,,Er zijn van die wed strijden waarbij je voelt: je kunt me alle ballen geven, ik ram ze er in. Dat had ik in mijn laatste wed strijd voor Vakifbank. En vorig jaar bij het WK. Je werkt lang en hard voor zo'n goed gevoel. Als het er is, voelt dat machtig.'' woensdag 4 september 2019 GO Lonneke Sloet jes wil bij Oranje vooral genieten Lisette van der Geest Rotterdam/Ankara -W"u "W» Lonneke Sloetjes bij een vorig duel met Turkije, vorig jaar in de Nations League. ,,Ik geniet van het team. En van het mezelf ver beteren." FOTO HOLLANDSE HOOGTE -Lonneke Sloetjes (28) VOORVROUWEN Vandaag, kwartfinales 16.00 uur Servië - Bulgarije (in Ankara) 18.00 uur Italië - Rusland (Lodz) 18.30 uur Nederland - Turkije (Ankara) 20.30 uur Polen - Duitsland (Lodz) Zaterdag, halve finales Winnaar kwartfinale 1 - kwartfinale 3 Winnaar kwartfinale 2 - kwartfinale 4 Wedstrijden in Ankara (tijden n.n.b.) Zondag 16.00 uur Wedstrijd om brons 18.30 uur Finale Wedstrijden in Ankara TV: Ziggo Sport

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27