zorg voor later i JOL Zwaar beveiligde automaten leiden vaak tot sofkraak Sophie Hilbrand en Filemon Wesselink Primoz Roglic Walcheren Na vier jaar in de collegebanken een studieschuld van bijna vijftigduizend euro? Dat is even slikken, al vinden sommige studenten het vooral een zorg voor later. Eenmaal in het bezit van een goede baan doet de aflossing van de schuld geen pijn, zo wordt geredeneerd. Je mag het bedrag toch in 35 jaar aflossen.zeeland 2 Ze richten ravages aan in winkelcentra en woonwijken, maar vertrekken bijna nooit meer met geld. Toch houdt de geldauto maat een magische aantrekkingskracht op criminelen: tot en met eind augustus zijn al 37 plofkraken met explosieven ge pleegd, blijkt uit cijfers van de politie. Dat is bijna evenveel als in heel 2018 (43). Plofkrakers gaan steeds grover te werk. Waar automaten vroeger opensprongen door gasexplosies, worden nu zware ex plosieven gebruikt die met behulp van pizzaschuiven in de machines worden ge schoven. Die methode is veel gevaarlijker voor omwonenden en zorgt voor grote schade aan gebouwen. Ondanks die zware middelen lukt het criminelen nauwelijks om geld buit te maken. De politie en de Vereniging van Banken willen het aantal niet bevestigen. „Alles wat je zegt over de slaagkans kan criminelen aansporen'', aldus Jelle Wijk- stra van de NVB. ,,Maar het is zeker zo dat het overgrote deel van de plofkraken mis lukt.'' Jos van der Stap van de politie vindt de stijging moeilijk te verklaren. Hij verbaast zich over de verbetenheid waarmee ze het blijven proberen. Iedere sofkraak is ris kant, kost geld en levert niets op. ,,Ze heb ben toch steeds explosieven en vluchtau to's nodig. Plofkrakers zoeken voortdu rend nieuwe methoden om een zwakke plek in de beveiliging te vinden. Dat is een permanente wedloop." De afgelopen jaren werkten politie en banken samen om geldautomaten beter te beveiligen en de pakkans van plofkrakers te vergroten. Zo lukte het om de methode met gas succesvol te ontkrachten. Tegenwoordig zijn de automaten ook bestand tegen zware explosieven. Veel Nederlandse plofkrakers, van wie de meesten komen uit de omgeving van Am sterdam en Utrecht, zijn uitgeweken naar Duitsland, want daar is de beveiliging van automaten minder ontwikkeld. P4 De verbetenheid waarmee ze het blijven proberen, is onbegrijpelijk zijn na elf jaar terug als tv-duo grijpt de macht in de Vuelta P25 Nieuwsmedia 711688 555530 Studieschuld J "Willi Grof geweld levert plofkraker niets op Het aantal plofkraken neemt toe en criminelen gebruiken daarbij steeds grover geweld. Maar omdat Nederland de best beveiligde geldautomaten van Europa heeft, weten de criminelen zel den papiergeld te bemachtigen. Koen Voskuil Carla van der Wal Driebergen —Jos van der Stap, politiecoördinator P28 1 woensdag 4 september 2019 Bewolkt en regenachtig. In de middag 19°C opklaringen. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1