0) \^m 18 De racefiets in de gang en de hangstoel doen vermoeden dat er een hippe start-up is gevestigd in de statige oude school in Haarlem. Maar VanderSat noemt zich gewoon een technologiebedrijf. Maar wel een snelle groeier, dat wel. Kort Stakingen vanaf half september Medewerkers in de sector metaal en tech niek gaan opnieuw staken voor een betere cao. Eind juni legden al tienduizenden werknemers het werk een etmaal neer. De eerste staking vindt vandaag plaats bij bedrijven in Zeeland. Op 13 september staat een landelijke staking gepland, meldt vak bond FNV. De cao metaal en techniek geldt voor ruim 300.000 medewerkers uit de in stallatiebranche, isolatie, metaalbewerking, carrosserie en goud- en zilvernijverheid. Hero in handen van Appelsientje De verse fruitsappen van Hero komen onder één dak met Appelsientje, DubbelFriss en CoolBest. Het bedrijf achter die laatste mer ken, Riedel, koopt de recepturen en rechten van sappen en smoothies van Hero. Riedel was voorheen de frisdrank- en sappendivi sie van zuivelproducent van Friesland- Campina, maar werd na de aankoop door Standard Investment in 2017 als apart bedrijf voortgezet. 'Verzet tegen fusie tussen Just Eat en Takeaway' De Amerikaanse investeerder Eminence Capital verzet zich tegen de fusie van Just Eat met zijn branchegenoot Takeaway. Dat schrijft de Financial Times. Eminence, dat een belang van ruim 4 procent in Just Eat heeft, zou het huidige bod van Takeaway veel te laag vinden. Met de huidige fusie- voorwaarden worden volgens topman Ricky Sandler van Eminence de aandeelhouders van Takeaway bevoordeeld. Vorige maand kwam een andere grote belegger in Just Eat, Aberdeen Standard, ook in verzet tegen de fusie, met vergelijkbare bezwaren. Ballast Nedam ligt op koers Ballast Nedam verwacht dit jaar een omzet groei van 15 procent tot meer dan 850 mil joen euro en een positief bedrijfsresultaat. Het orderboek telt inmiddels ruim 1,6 mil jard euro aan opdrachten. In de eerste helft van het jaar stegen de opbrengsten tot bijna 360 miljoen euro. Een jaar geleden was dat nog 299 miljoen euro. Takeaway Shell Unilever Bam ,,Die racefiets staat er omdat we ons voorbereiden op een sponsorfiets tocht voor de Ronald McDonald- huizen'', zegt Robbert Mica, een van de oprichters van VanderSat. Het bedrijf bestaat nu vier jaar en bedient met 26 mensen klanten op alle continenten. Onder andere de Rabobank, BASF en de Zwitserse verzekeraar Swiss Re zijn klanten van VanderSat. Waarmee zijn die grote klanten gelokt? ,,Met een uniek product'', zegt medeoprichter Richard de Jeu. ,,Wij kijken met satellieten naar de vochtigheid van de bodem. Dat kunnen we voor blokken van een hectare. En dat is uniek. Niemand kan tot zo'n niveau de bodemvoch tigheid wereldwijd in kaart bren gen. Enkele jaren geleden kon dat bijvoorbeeld alleen in blokken van 25 bij 25 kilometer.'' De Jeu heeft een achtergrond als wetenschapper en werkte al jaren met satellietgegevens. ,,Dat was bij voorbeeld onderzoek naar klimaat verandering. Daar schreef ik dan een wetenschappelijk artikel over en dat was het dan. Ik wilde meer doen met die gegevens.'' Dat ge beurde toen hij Mica ontmoette. ,,Bodemvochtigheid, lekker boei end, dacht ik in het begin - ik ben econoom'', zegt Mica. Op de stoep Toen hij de toepassingsmogelijk heden van satellietdata ontdekte, was zijn interesse gewekt. ,,De data die wij verzamelen, zijn van groot Bodemvochtigheid, lekker boeiend, dacht ik in het begin - ik ben econoom belang voor de landbouw. Is de grond vochtig genoeg om te zaaien? Of moet er worden geïrrigeerd? Door vochtige omstandigheden kunnen bepaalde ziektes zich ont wikkelen in het gewas. Dankzij onze data weten boeren of ze bestrijdingsmiddelen moeten ge bruiken.'' Dat verklaart de interesse van BASF in de data. De Jeu: ,,In 2015 hadden we het technisch voor el kaar en binnen de kortste keren stond BASF op de stoep. Die had den van ons product gehoord en wilden zaken doen''. De chemie- en zadengigant heeft een programma waarin het boeren helpt een zo groot mogelijk rendement uit de gewassen te halen. De satellietbeel- den van VanderSat zijn daarbij van groot belang. En bestrijdingsmid delen zijn duur. Hoe effectiever die worden ingezet, hoe beter. Maar wat moet een verzekerings maatschappij als Swiss Re nou met die satellietbeelden? ,,Die kunnen ze gebruiken voor een droogtever- zekering, bijvoorbeeld op plekken waar boeren nu geen verzekering kunnen krijgen'', zegt De Jeu. ,,Aan de hand van de beelden kunnen ze zien waar het droog was en de oogst tegenviel. Daarmee kunnen ze de schade berekenen en uitkeren.'' De verzekeraar hoeft dus geen eigen mensen over de hele wereld schade op te laten nemen, een blik op een beeldscherm is voldoende - dat scheelt flink in de kosten. Om die reden heeft VanderSat een contract met de overheid in - Kazachstan. ,,De overheid levert de boeren een gesubsidieerde droog teverzekering. Aan de hand van onze beelden kunnen ze de schade voor de boeren bepalen'', aldus Mica. Zo'n verzekering is van groot belang voor de boeren. Zonder ver zekering is een misoogst een ramp, omdat er vaak geen middelen meer zijn om nieuw zaaizaad en bijvoor beeld kunstmest te kopen. Dankzij de uitkering kan dat wel. Door de wolken heen De verzekeringsmaatschappij kan de gegevens ook gebruiken om te bepalen of bepaalde gebieden nog wel verzekerbaar zijn. De Rabo bank gebruikt de gegevens om kre dietaanvragen van boeren te beoor delen. De Jeu: ,,We hebben inmid dels een heleboel historische data. Daarmee kun j e zien of een bepaald stuk land rendeert en daar kun je je kredietverlening op afstemmen''. Wie bij satellietbeelden aan spec taculaire plaatjes van de aarde denkt, komt bedrogen uit. De ana listen achter de computerschermen kijken naar lange reeksen getallen VANDERSAT DATA-ANALYSE METAAL EN TECHNIEK FRUITSAP INVESTEERDER BOUW O woensdag 4 september 2019 Een fusie met maaltijdbezor ger JustEat dreigt te stran den. De oliereus had last van de dalende olieprijs. Defensieve aandelen waren gevraagd. De bouwer profiteerde van goede resulaten van branche genoten. o GO Peet Vogels Haarlem -Robbert Mica, medeoprichter VanderSat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18