Gemor over Dijkstra's wet voltooid leven 9 daden als Abu Khuder Schutter Texas net ontslagen Al K. zijn, die in feite het doodvon nis van de man tekende met de ondervraging die op film werd vastgelegd. „Hoeveel wil je beta len?" werd hem gevraagd. ,,15 mil joen", antwoordde het slachtoffer. ,,Dat is voor mij geen cent waard, geen druppel bloed van het bloed van de kinderen die vermoord zijn in Al Houla'', is de reactie, die refe reert aan een bloedbad dat in 2012 werd aangericht door - zo wordt aangenomen - militairen van As sad. In totaal werden 108 mensen gedood, veelal geëxecuteerd, 49 van hen waren kinderen. Zo werd het lot van de militair bezegeld, al dus het OM. Doordat de betaling niet werd geaccepteerd, volgde een executie. De Syrische luitenant - kolonel tolde op zijn benen toen hij werd doorgeschoten aan de oe vers van rivier de Eufraat. Afgeluisterd Toen Al K. de beelden van de standrechtelijke executie terugzag, terwijl ze tijdens een undercover actie van de politie aan hem wer den getoond, bevestigde hij erbij te zijn geweest en gesproken te hebben. Later sprak hij daarover met zijn vrouw, een gesprek dat werd afgeluisterd. ,,Ik heb het ge had over de 15 miljoen, Al Houla enzo'', was te horen. Dat Al K. zich ook op sociale media fel uitliet na een aanslag van IS - 'dit zouden we elke dag moeten doen'- stelt het OM ook bepaald niet gerust over zijn denkbeelden. Maar uit dit al les trekt het OM geen juiste con clusie, zegt Al K.'s advocaat, die ontkent dat zijn cliënt opdracht gaf voor een executie. ,,Zijn broers werden vastgehouden door het re gime van president Assad. Hij pro beerde een ruil te bewerkstelligen, die later ook zou plaatsvinden. Daarom was hij daar." Uiteindelijk zou zo'n deal er komen. Een mili tair werd vrijgelaten, waardoor hetzelfde gebeurde met de broers van Al K. Wat betreft de ronkende uitspraken na de aanslag van die andere terreurorganisatie, IS: Al K. heeft een hekel aan Assad en bondgenoot Iran. Daarom liet hij L jÊÊÊÈ ifl® //■8T zich zo uit. ,,Hij is bepaald niet pro IS." Maar dan is er nog dat interview aan The Guardian. Hoe het zit? Abu Khuder deed zijn uitspraken om 'veiligheidsredenen', waarover nu niet meer kan worden verteld. Dat zal later gebeuren, als Al K. open heid van zaken geeft. Ook over de executie, waarover hij tot nu toe weigert te spreken. Toch bezweert hij: ,,Ik kan alles verklaren.'' Het is één van de weinige zinnen die hij uitspreekt tijdens de zitting. Huis Maar eerst wil Al K. graag naar huis, naar Kapelle, waar zijn ern stig zieke dochtertje van 12 jaar is. Zijn vrouw redt het niet alleen het gezin van zeven kinderen in deze omstandigheden te runnen, bena drukt zijn advocaat. En voor het meisje is het noodzakelijk dat beide ouders haar steunen tijdens de chemokuren die ze moet on dergaan vanwege kanker. Twaalf weken zal de behandeling duren. Kan hij die periode thuis door brengen? Met dat verzoek wordt Al K. in de rechtszaal weer de huisvader uit Kapelle, die zijn dorpsgenoten versteld deed staan toen hij in de boeien werd geslagen omdat hij er een heel ander leven op na zou hebben gehouden dan de Kapelle- naren zich konden voorstellen. Als zijn advocaat vertelt over de ziekte van het kind vlucht de moeder van het gezin overstuur de zaal uit. Het wordt haar te veel. Er is een kans van 40 procent dat het kind zal overlijden. Toch zal ze het alleen moeten rooien. De rechter laat AL K. niet gaan. De feiten waarvan hij ver dacht wordt zijn te ernstig. Het OM zou een levenslange gevange nisstraf kunnen eisen. Als AL K. bij zijn dochter wil zijn, kan hij bij de gevangenis bijzonder verlof aanvragen. Na dat oordeel schei den de wegen van de vader en moeder zich. Abu Khuder gaat te rug naar zijn cel, zij naar het huis waar in Kapelle nu heel anders naar wordt gekeken. Als Al K. weggaat, lacht hij niet meer. Zijn zoon werpt hem een handkus toe. Gisteren kondigde het D66-Ka- merlid in een interview aan begin 2020 met een voorstel te komen waardoor mensen op hoge leeftijd die levensmoe zijn op een hu mane manier kunnen overlijden. Ze constateerde ook dat zorgmi- nister De Jonge (CDA) weinig haast maakte met een onderzoek naar de omvang van de doelgroep. Letterlijk zei Dijkstra in het in terview in deze krant: ,,Ik kan me voorstellen dat straks uit het on derzoek zaken naar voren komen die voor mij nog van belang zijn bij de precieze formulering in de wet. Maar het is wel heel belang rijk dat we de hete aardappel niet vooruit blijven schuiven. Daarom zeg ik nu: ongeacht de uitkomsten van dat onderzoek ga ik met mijn voorstel komen.'' Ze kreeg steun van haar fractie leider, Rob Jetten. Die vindt ook dat 'een beetje meer actie' geen kwaad kan. ,,Het kabinet is hier al anderhalf jaar mee bezig, het zou goed zijn als dat onderzoek er op een gegeven moment ook ligt'', zei hij. De opmerking van Dijkstra ver oorzaakte irritatie bij de coalitie partners van D66, omdat het Ka merlid hen zondagavond nog had laten weten haar voorstel in de media te zullen presenteren, maar mét behoud van bestaande afspra ken. Tussen VVD, D66, CdA en ChristenUnie is namelijk afge sproken dat D66 pas met een ini tiatief op voltooid leven zal ko men als de onderzoeksuitslagen er liggen. Gert-Jan Segers (Christenunie) zei erover: ,,Als een coalitiepartner op zo'n gevoelig terrein afspraken schendt, is dat niet goed voor de onderlinge verhoudingen." CDA-voorman Pieter Heerma noemde waardig ouder worden 'een heel serieus onderwerp dat ons uiteindelijk allemaal raakt'. ,,Dan lijkt het mij verstandig niet over een nacht ijs te gaan.'' ,,Wij dachten even: welke heil loze weg gaat D66 nu op?'', voegde een anonieme ingewijde eraan toe. Uiteindelijk werd besloten de partij om duidelijkheid te vragen tijdens het wekelijkse coalitie- overleg op het ministerie van Volksgezondheid, in de werkka mer van minister De Jonge. Afwachten Daar heeft D66 bevestigd een on derzoek naar de doelgroep te zul len afwachten, zolang dat maar niet later verschijnt dan begin 2020. Volgens een betrokkene is de minister ook helemaal nooit van plan geweest om de resultaten later te publiceren, laat staan dat er sprake zou zijn van vertragings tactieken. Het huidige kabinet (VVD, D66, CDA en ChristenUnie) pakt zelf geen nieuwe medisch-ethische wetgeving op, is afgesproken in het regeerakkoord. Maar Kamerle den van de coalitie mogen zelf wel met voorstellen komen. Ook als die politiek gevoelig liggen. De man die zaterdag een bloedbad aanrichtte in Texas was enkele uren voor zijn daad ontslagen. De 36-jarige Seth Aaron Ator werkte bij een transportbedrijf, meldt The New York Times. Het is ondui delijk waarom hij zijn baan verloor. De man begon de moord partij toen de politie zijn wa gen aan de kant wilde zetten. Hij had geen richting aangege ven. Ator nam een agent onder vuur en reed vervolgens weg. Hij schoot tussen de steden Midland en Odessa op wille keurige weggebruikers en de politie. Volgens de autoriteiten vie len er zeven doden en raakten 22 mensen gewond, onder wie een 1-jarig meisje. Een actie om geld voor haar op te halen heeft al 145.000 dollar (circa 132.000 euro) opgeleverd. Het jongste slachtoffer van de do delijk schoten is een 15-jarige. Het oudste slachtoffer is 57, zo meldde de politie. dinsdag 3 september 2019 GO Is joviale Syriër uit Kapelle die brute beul van al-Nusra? aw-^j|.y~j0f. Ahmed Al K. woonde tot zijn arrestatie in mei in Kapelle. FOTO IZAK VAN MALDE- GEM De coalitie heeft gisteren tij dens het wekelijkse beraad op het ministerie van Volksge zondheid onverwacht gespro ken over de kwestie 'voltooid leven'. Op dat gevoelige dos sier was intern onrust ontstaan over de timing van een initia- tiefwet van Kamerlid Pia Dijk stra. Jan Hoedeman Edwin van der Aa Den Haag Pia Dijkstra wil vaart maken met een wet voor vol tooid leven. Haar opmer kingen zorg den voor irrita tie in de coali tie. FOTO ROBIN UTRECHT VS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9