Stalen gevaartes onderweg naar Terneuzen IPS M MïMïé 7 WATERDUNEN ZOUT WATER Waterdunen is zo goed als klaar en dat zorgt voor een unieke aanblik. Nog even, want vanaf deze week stroomt zout water het gebied in. M Zoutestraat in Hulst dag op slot voor asfalt De inlaatkreek is ge reed, er liggen brug gen, de dammen zijn weg en de kreken zijn allemaal met elkaar verbonden. Het natuurgebied bij Breskens is klaar voor de komst van het zoute water. Dat begint met een testperiode die duurt tot en met december. Meetpunten Via drie kokers in de getijdendui- ker komt zeewater uit de Wester- schelde uiteindelijk het gebied in. Het water verlaat Waterdunen langs daar ook weer. De kokers hebben schuiven die op afstand te bedienen zijn. Er zijn verschil lende meetpunten aangelegd, die in verbinding staan met de getij- denduiker. Op die manier wordt Via drie kokers in de getijdenduiker komt zeewater uit de Westerschelde uiteindelijk het gebied in informatie doorgegeven over de waterstand. Hoe verder de schui ven open staan, hoe meer water er in het gebied komt. Bij stormvloed kunnen de schuiven ook helemaal 'i worden afgesloten. Een team van verschillende bedrijven, onder lei ding van Waterschap Scheldestro- men en de Provincie Zeeland, volgt de komende maanden wat er gebeurt als de schuiven worden opengezet. Op verschillende mo menten worden er testen met alle drie de kokers gedaan. Ook wordt gekeken of de stortstenen op de bodem van de inlaatkreek en bij 't Killetje op hun plek blijven lig gen. Tijdens het testen kan het wa terpeil variëren of een tijdje op één peil blijven staan. Voor het zover is, is het nog even Bij stormvloed kunnen de schuiven ook helemaal worden afgesloten een bijzonder gezicht in het na tuurgebied. Zo staan de schoepen bij de Oestergeul momenteel op het droge. De geul maakt onder deel uit van het kustlaboratorium, waar het Zeeuwse Landschap in samenwerking met ondernemers wil laten zien hoe daar schaal- en schelpdieren gekweekt worden. Bezoekers kunnen er uiteindelijk langs lopen en zien hoe er vers wa ter via de draaiende schoepen bin nen komt. Zoetwatervissen Het water dat nu nog in de kreken staat, is zoet. Voor de zoetwater vissen die daar in leefden, zijn de testen met zout water desastreus. In juli en augustus zijn vissen zo als brasem, karper, baars, snoek baars en voorn daarom zoveel mo gelijk opgevist en uitgezet in het Markiezaatsmeer bij Bergen op Zoom. De getijdenduiker wordt op donderdag 26 september officieel geopend door minister Cora van Nieuwenhuizen van Infrastruc tuur en Waterstaat. De hekken gaan op zaterdag 28 september eenmalig open voor bezoekers. Van 10.00 tot 15.00 uur wordt er bij 't Killetje, naast de getijdenduiker, meer informatie over Waterdunen gegeven en er worden wandel- en fietsexcursies gegeven. Meer infor matie over de open dag is te vin den op waterdunen.com. HULST Bewoners van de Zou- testraat, tussen scoutingterrein 't Jagertje tot aan de huisnummers 105/107, in Hulst hebben vol gende week woensdag en don derdag veel hinder van herstel werken aan het asfalt. De eigen uitrit met de auto verlaten is on mogelijk. In dat gedeelte van de Zoutestraat, een stuk van zo'n 600 meter, zitten heel wat scheuren in het asfalt. Woensdag 11 september gaat daarom het as falt eruit. Bewoners kunnen wel hun huizen bereiken, als ze voorzichtig rijden. Het asfalteren gebeurt een dag later. De weg gaat tussen 7.00 en 19.00 uur he lemaal op slot. HANSWEERT Twee enorme me talen steigerdelen zijn gisteroch tend op transport gegaan in Hans- weert. De ongeveer 40 ton we gende gevaartes werden één voor één van aannemingsbedrijf Van der Straaten naar de kaai gebracht. Van daaruit gaan de steigerdelen op een ponton verder op transport. De twee steigerelementen zijn in opdracht van Veerhaven BV bij Van der Straaten vervaardigd en zijn be stemd voor de Oude Veerhaven in Terneuzen. Gistermorgen kwamen ze in Hansweert bij Van der Straa- ten uit de loods om op een oplegger naar de kaai getransporteerd te worden. Daar werden ze door kra nen op een ponton geladen.Voor het zware transport werd dit keer geen grote vrachtwagen gebruikt. Slechts één op afstand bedienbare oplegger, begeleid door een wande lende bestuurder met een joystick, bracht de steigers naar hun bestem ming. Elk steigerdeel bestaat nog uit kaal metaal en is 6 meter breed en 32,5 meter lang. Het Hansweertse bedrijf maakt in totaal vier van die delen die samen dus 130 meter lang worden. Van de breedte is twee me ter nodig voor het aan- en afmeren van sleepboten van Multraship. De overige vier meter wordt straks ge bruikt als openbare steiger. Voor het zover is moeten de steigerdelen eerst in Moerdijk gestraald en ge schilderd worden. Daarna komen ze terug naar Hansweert waar ze worden afgebouwd. Pas als dat alle maal is gedaan, gaan de vier steiger delen op het ponton naar 'de over kant'. dinsdag 3 september 2019 VL Laatste aanblik op zoet natuurgebied Sophie Stockman Breskens - - De schoepen langs de Oesterkreek, waar schelp- en schaaldieren gekweekt gaan worden, staan nu nog op het droge. foto boaz timmermans Een van de twee ongeveer 40 ton wegende steigerdelen op trans port van Van der Straaten in Hansweert naar de kaai. FOTO VAN DER STRAATEN AANNEMINGSMAATSCHAPPIJ BV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54