II Bevelandse plattelandsjongeren houden reünie 7 HUISKAMERRESTAURANT NELLIE'S PRIVATE DINING IN THOLEN Voor een biefstuk met friet kun je beter doorrijden. Het huiskamerrestaurant van Paula Czechowski (55) aan de Oudelandsedijk in Tholen is gericht op fijnproevers. Mensen die eten en een goed gesprek op waarde kunnen schatten. Nellie's private dining opent dit najaar. Amsterdam telt er hon derden. Voor Tholen is het principe van een huiskamerrestau rant nieuw. Hobbyis ten die restaurantje spelen in ei gen huis. Het idee is zo gek nog niet. Tegenwoordig is het delen van huizen en auto's gemeengoed. Dus waarom eten delen niet? Paula Czechowski doet niets lie ver. Met vier Thoolse stellen vormde ze een kookclubje. ,,Om de zoveel weken aten we bij elkaar. Wie het hoofdgerecht maakte, daar streken we neer. De anderen namen het voor-, tussen- of nagerecht mee. Zodoende is het idee voor een res taurant aan huis ontstaan." De eetgelegenheid opent dit na jaar. Draagt de naam van Paula's moeder, Nellie, die twee jaar gele den overleed. ,,Vijfentwintig jaar heeft ze bij ons gewoond. Ze woonde in het voorhuis van de voormalige boerderij. Dat verbou wen we nu tot restaurant." Verwacht geen restaurant waar je voor een snelle hap terechtkunt. ,,Hier geen biefstuk met friet. Wel verfijnde gerechten. Gemaakt van lokale producten. Wat we precies gaan bereiden, weet ik nog niet. Het hangt sterk van het seizoen af. Om de zes weken willen we een ander menu aanbieden." Naast kwalitatief eten, draait het bij Czechowski om een goed ge sprek. ,,Wat ik wil is mijn passie voor koken delen met andere mensen. Daar gesprekken over voeren. Je schuift hier straks bij mij in de keuken aan tafel, het idee van een Chefs Table. Waarbij je van dichtbij meemaakt hoe ik het eten bereid. Het moet een echte Wat ik wil is mijn passie voor koken delen met andere mensen beleving worden." Een eetgelegenheid beginnen aan de Oudelandsedijk, dat deel uitmaakt van de buurtschap Het Oudeland, vraagt om een goede afstemming met de buurt. ,,Met plek voor maximaal twaalf gasten houden we het bewust kleinscha lig. Dat is onze kracht. Van overlast zal geen sprake zijn. Onze naaste buren hebben we persoonlijk in gelicht." Alleen op reservering Zomaar binnen komen lopen is er bij Nellie's private dining niet bij. Czechowski gaat alleen op reser vering open. ,,Op die manier hou den we het beheersbaar. Niet al leen qua inkoop, ook voor de buurt." De Thoolse gaat het res taurant samen met haar man Said (47) en zoon Roman (22) runnen. Voor mensen die nieuwsgierig zijn geworden kunnen hun ont wikkelingen nu al volgen op Face- book en Instagram. Alle drie hebben jarenlange er varing in de horeca. Zo runden Said en Paula tien jaar lang café De Tol in Tholen. En werkte zoon Ro man als kok. Hij werkt nu in de binnenvaart en springt wanneer mogelijk bij. ,,We starten heel be scheiden", zegt Czechowski. ,,Het aantal gasten is niet belangrijk, de beleving en de kwaliteit wel." Dat wordt in november gevierd met een grote reünie in Heinkenszand, waarvoor ook oud-leden worden uitgenodigd. Maar wie zijn die men sen? ,,We hebben alleen nog een le denbestand uit 1985 en 1986 kunnen vinden'', zegt secretaris Linda Jas- perse. Ze vermoedt dat bij sommige mensen thuis nog wel wat bruik bare informatie uit het verleden ligt en roept hen op die beschikbaar te stellen. Oude ledenlijsten, maar ook foto's van bijvoorbeeld tent- of schuurfeesten zijn meer dan wel kom. De naam Jongeren Activiteiten Zeeland (JAZ) bestaat nog maar een jaar of twintig. De vereniging is een voortzetting van drie andere platte landsjongerenverenigingen: de Ka tholieke Plattelands Jongeren (KPJ), de Christelijke Plattelands Jongeren (CPJ) en de Plattelands Jongeren Zuid (PJZ). Dat dit jaar het 70-jarig jubileum wordt gevierd, komt om dat zo lang geleden de lokale KPJ-af- deling werd opgericht. Documenten van de voorgangers van de JAZ kun nen nu ook goed worden gebruikt. De vereniging telt vandaag de dag zo'n honderd leden tussen pakweg 16 en 30 jaar oud. De meeste leden Tijdens onze feesten en uitstapjes wordt nog steeds veel Zeeuws gesproken komen uit de Zak van Zuid-Beve land en hebben nog altijd een agra rische achtergrond. „Tijdens onze feesten en uitstapjes wordt nog steeds veel Zeeuws gesproken'', zegt Jasperse, die zelf overigens uit de re creatiesector komt. ,,En je leert er heel veel over aardappels'', voegt ze daar lachend aan toe. De JAZ is er in de eerste plaats voor het vertier. Jaar lijks houdt de vereniging een eigen schuurfeest, maar er worden ook uitstapjes gemaakt naar feesten van soortgelijke clubs in bijvoorbeeld Brabant. ,,Maar we gaan ook naar ac tiviteiten als de trekkertrek en de Putse Kermis'', zegt bestuurslid An drea Vermue. Dat de JAZ soms wordt afgeschilderd als een zuipver- eniging vinden zij en Jasperse niet terecht. ,,Dat is juist wat we niet wil len zijn!''' De vereniging probeert het aange name met het nuttige te combine ren. Zo werd onlangs nog een reani- matiecursus aangeboden aan de le den. De meeste Bevelanders kennen de JAZ waarschijnlijk van de popu- laire badkuiprace die al meer dan tien jaar wordt gehouden in een brede sloot bij Borssele. ,,In de be- We gaan ook naar activiteiten als de trekkertrek en de Putse Kermis ginjaren was het nog niet heel druk'', weet Vermue. ,,Maar tegen woordig komen er heel veel toe schouwers.'' dinsdag 3 september 2019 Aan tafel in de keuken van Paula Timo van de Kasteele Tholen Paula Czechowski: ,,Wat we precies gaan bereiden hangt sterk van het seizoen af. Om de zes weken willen we een ander menu aanbie den." FOTO MARCELLE DAVIDSE -Paula Czechowski De naam 'Jongeren Activiteiten Zeeland' (JAZ) zal niet iedereen iets zeggen, maar de badkuip race - door deze vereniging ge organiseerd - zal bij veel men sen wél een belletje doen rinke len. De Bevelandse Plattelands jongerenvereniging bestaat 70 jaar. Rob Paardekam 's-Heerenhoek -Linda Jasperse -Andrea Vermue Wie de JAZ kan helpen aan oude gegevens kan een mailtje sturen naar jazsheerenhoek@live.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52