7 WILLEM SMALLEGANGE NATURISTENCAMPING Als eigenaar van een naturisten camping ziet Willem Smallegange dat naakt recreëren populair wordt. Deze zomer zat zijn camping aan de Oolesweg bij de Plompe Toren in de Schelphoek goed vol. „Dertigers en zelfs twintigers willen hier het alledaagse leven achterlaten." ftfmraj eilanden op vakantie waar dat ge bruikelijk was. Daar zijn mijn ou ders op het idee gekomen om een naturistencamping te beginnen." Gluurders Smallegange stoort zich aan de gluurders die soms ongewenst zijn camping op komen. Naakt recreë ren mag vanaf 100 meter van de openbare weg, afhankelijk van de beschoeiing. ,,Die gluurders noe men zich urban explorers. Nou, wegwezen. Ik vind het jammer dat ik niet de uitrusting heb die bos wachters hebben, met hun boeien en pepperspray." Drie schapen, een pony, pauw en zeven kippen leven ook op de camping. Er staan schuren met rogge en haver. Oude opknapcara- vans kunnen mensen tegen enkel het staangeld betrekken. Smalle- gange heeft in totaal 48 hectare grond in bezit en participeert in het Partridge-project. Om de ach teruitgang van de biodiversiteit in de landbouw te stoppen, verstrekt de Europese Unie subsidies. Voor beelden van agrarisch landbouw- beheer zijn er bij Smallegange te over. Zo kweekt hij bijvoorbeeld de patisson, een witte pompoen achtige. „Onbekend, dat zijn vaak de mooiste." Ik werk op Schouwen- L\ Duiveland Willem Smalle gange (58) is naast campingei genaar, boer van biologische groentes en fruit. Hij maakt zich sterk voor verschillende natuur- stichtingen, beheert Facebook- groepen over de Schelphoek en is vrijwilliger bij belangenorganisa tie Naturisten Federatie Nederland (NFN). ,,Die hebben berekend dat 12 procent van alle Nederlanders het liefst naakt loopt. Ik durf met mijn ervaring en alle gevoerde ge sprekken te stellen dat op Schou- wen-Duiveland meer dan driedui zend mensen naturist zijn. Zee land is helemaal niet preuts, hoor." Zijn minicamping met vijftien plaatsen is basic. „Bewust ga ik niet mee met de massa en in de luxe die campinggasten in het al gemeen willen. Dat past ook niet in dit gebied. Het zou een rode vlek in een groen gebied zijn", ver telt de campingeigenaar. ,,Ik zie een soort new age-achtige bewe ging ontstaan. Het beeld dat natu risten vooral ouderen zijn, kantelt. Dertigers en zelfs twintigers heb ben naakt recreëren ontdekt." Vol gens Smallegange willen ze hier de hectiek loslaten door hun mobiel tje weg te leggen en uiteindelijk ook al hun kleding uit te trekken. ,,Naakt rondlopen op de camping is lekker en bevrijdend. In officiële overleggen, vertel ik dat de huid net als het gehoor en zicht ook een zintuig is voor de mens. Maar je "9 kunt er alle wetenschappelijke boeken bij halen. Vergeet ze! Je moet het zelf ervaren door gewoon al je kleren uit te doen. Naturisten zijn een doorsnee van de samenle ving. Zonder kleding is iedereen ook gelijk." De bloedlijn van Smallegange loopt als een rode draad door de Schelphoek. De boerderij stamt uit 1852. Willem werd geboren in het oude Cornelia in Zierikzee en groeide op onder de dijk. Als vijfja rig ventje hielp hij mee op de trek- Twaalf procent van alle Nederlanders loopt het liefst naakt rond ker. Hij werd op het koppelingspe daal van de trekker neergezet. Daarvoor was zijn gewicht ideaal. ,,De basis voor mijn werk als chauffeur." Alleen voor school en studie verliet Willem Smallegange de Schelphoek. Hij woonde even in Nisse en Goes, maar toog terug naar de vertrouwde stek, waar hij nu nog steeds woont. Samen met zijn vrouw Carina. ,,Ik moest het familiebedrijf overnemen, omdat mijn vader plotseling overleed. In 1996 waren mijn ouders begonnen met het op poten zetten van de naturisten camping. Zonder kleren lopen was bij ons vroeger in huis blootge- woon. Wij gingen naar de Duitse dinsdag 3 september 2019 SD Aan het einde van het seizoen zijn niet veel plaatsen meer bezet. In de hoek heeft naturis tencampingeigenaar Willem Smallegange nog zijn eigen ca ravan en hangmat staan. FOTO'S MARIEKE MANDEMAKER i In de rubriek, Ik werk op Schou- wen-Duiveland, vertelt iemand over zijn werk op het eiland. Deze week: Willem Smallegange, eige naar van een naturistencamping. Gerrit van Loon Burgh-Haamstede mi mbhbiii 1 Willem Smallegange is naast campingeigenaar, boer van biolo gische groentes en fruit. - Willem Smallegange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50