Het spijt Jawed S. hooguit dat hij geen Nederlanders stak Tientallen vluchten Schiphol geschrapt door staking KLM 4 dagen Groningen OM: aanslag Amsterdam CS is terrorisme STORM RAMP Het werd een orkaan die de Bahamas nog nooit eerder hadden meegemaakt. Met 300 kilometer per uur vernielde Dorian huizen, sleurde auto's mee en trok hoogspanningskabels kapot. 69.- 79.- 4 Jawed S. (20), een Afghaanse asiel zoeker die in een opvanghuis in Duitsland woonde, was boos op Geert Wilders. De cartoonwed strijd die de PVV-leider vorig jaar wilde houden, zag S. als een bele diging van zijn profeet. Hij was ook kwaad dat geen enkele Neder lander Wilders weerhield van zijn plannen. S. kocht een mes en pakte op 31 augustus vorig jaar de trein naar Amsterdam CS om daar 'wrede en oneerlijke mensen te doden'. ,,Mijn fout was dat ik men sen heb aangevallen die niet uit Nederland kwamen." De twee slachtoffers zaten gisteren in de rechtbank in Amsterdam-Osdorp pal achter de Afghaan. De twee Amerikanen (38) van Eritrese afkomst zijn spe ciaal voor de zitting overgekomen. Een jaar geleden waren ze samen met hun vrouwen op weg naar een huwelijk in Duitsland. Ze stonden bij een NS-informatiebalie om te vragen welke trein ze moesten hebben, toen Jawed S. van achte ren toesloeg. Dwarslaesie Het ene slachtoffer werd in de rug, de ander in arm en zij gestoken. De eerste liep daarbij een dwarslaesie op en kan niet zelfstandig staan of lopen. Morgen lezen hun echtge notes namens hen een verklaring voor. ,,Ze zijn gekomen om de zaak af te sluiten, maar het valt hun zwaar. Wat deze verdachte zegt, is kwaadaardig", stelt hun advocaat John Beer. Hij vordert 2,8 miljoen dollar als schadevergoeding en vergoeding voor inkomsten derving namens het slachtoffer dat aan een rolstoel is gekluisterd. Jawed S. wil geen sorry zeggen voor zijn daad. De Afghaan, die als 16-jarige naar Duitsland reisde, had zich voorgenomen in de rechtbank alleen zijn politiek-reli- gieuze boodschap uit te dragen. Volgens oud-begeleiders radicali seerde hij nadat zijn asielaanvraag in Duitsland werd afgewezen. Hallucinerend Hij kwam naar Nederland om 'zijn profeet' te verdedigen en wilde van de rechtbank vooral weten waarom die had toegelaten dat Wilders de islam zo kon beledi gen. Het leverde hallucinerende discussies met de rechters op. S: „Waarom heeft u dat varken de ruimte gegeven de islam te beledigen?" Rechter: ,,Als u met varken de heer Wilders bedoelt, kunt u die dan de heer Wilders noemen?" S:. ,,Ik respecteer hem niet. U kunt ervan uitgaan dat iedere keer dat ik varken zeg, ik Wilders be doel." Rechter: ,,U zult overigens geen antwoord krijgen op de vraag die u stelt. Daar gaan wij niet over." S: ,,Ik wil dat mijn geloof met rust wordt gelaten." Wilders had de cartoonwed strijd al afgeblazen op het moment dat S. naar Amsterdam reisde, maar de Afghaan zei zo weer toe te willen slaan als hij voelt dat zijn profeet wordt beledigd. ,,Dan zul len jullie janken." S. zit vast op de terreurafdeling in de gevangenis in Vught. Zijn vader zou hem daar telefonisch hebben laten weten 'trots' op zijn zoon te zijn, omdat hij de islam verdedigde. Justitie beschouwt de aanval als een dubbele poging tot moord met een terroristisch oogmerk. ,,Hij De rechtszaak valt de slachtoffers zwaar. Wat deze verdachte zegt is kwaadaardig wilde de Nederlandse bevolking schrik aanjagen." Ook wordt S. vervolgd voor het bedreigen van drie politieagenten. Die kwamen toegesneld direct na de steekpartij en schoten S., die met zijn mes in de hand op hen afkwam, twee keer in zijn been. S: ,,Ik had hen ook neer willen steken." Observatie van S. in het Pieter Baan Centrum leverde weinig op. Een van de deskundigen: ,,Ik vond de gesprekken met hem soms eng. Hij herhaalt steeds dezelfde din gen, dezelfde zinnen. Dat is niet normaal. Hij laat zich ook niet cor rigeren." S. meldde zichzelf kern gezond te vinden. Vandaag gaat de rechtszaak ver der. Dan komen de slachtoffers aan het woord en komt het OM met de strafeis. Hoewel de orkaan Dorian iets aan kracht heeft verloren, is het gevaar nog lang niet geweken. Dorian is nog steeds een tropische storm van categorie 4 met extreem harde winden, waarschuwde het Natio nal Hurricane Center in Miami. Het centrum van de orkaan beweegt langzaam richting de Amerikaanse staat Florida, waar die naar verwachting 'gevaarlijk dicht langs de kust' zal komen. Daarna zal de orkaan richting het noorden draaien. ,,Het lijkt min der waarschijnlijk dat Dorian aan land zal komen'', denkt meteoro loog Adam Douty. Zo'n kwart van de 370.000 eilandbewoners is door de storm getroffen, zegt vicepremier Kevin Peter Turnquest. In Abaco in het noorden van de eilandengroep zijn de huizen en infrastructuur 'ernstig verwoest'. Een 8-jarige jongen is daar verdronken, ver telde zijn oma tegen lokale media. Premier Hubert Minnis reageerde geëmotioneerd tijdens een persconferentie. ,,Dit is waar schijnlijk de slechtste en meest trieste dag van mijn leven. Als arts ben ik getraind veel te doorstaan, maar niet zoiets als dit.'' Noodopvang De constructie van de huizen op de Bahama's is niet bestand tegen windsnelheden als deze. Naar schatting 13.000 huizen zijn zwaar beschadigd of verwoest, verklaart de IFRC, een koepelorganisatie van het Rode Kruis. Honderden gezinnen op de eilanden krijgen noodopvang. ,,We hebben nog geen volledig beeld van wat er is gebeurd'', ver klaarde het Rode Kruis. ,,Maar het is duidelijk dat orkaan Dorian een catastrofale impact heeft gehad. We verwachten dat uitgebreide opvang nodig is, naast economi sche ondersteuning op korte ter mijn, evenals schoon water en gezondheidshulp.'' Daarnaast is de afhandeling van intercontinentale vluchten met zo'n twee uur vertraagd, meldde KLM. Morgen gaat het grondper soneel weer staken. KLM verwacht voor vandaag weinig problemen. Vakbond FNV, die tot de staking had opgeroepen, sprak eerder van een 'duidelijk signaal' aan KLM. De nieuwe actie van morgen is volgens de vakbond nodig, omdat de maatschappij gisteren niets meer van zich heeft laten horen. FNV Grond is een van de bon den waarmee KLM probeert tot een cao-vergelijk te komen. Die bond is vooral niet te spreken over het loonbod van 3 procent. De FNV vraagt om 4 procent meer loon. Verder eist de vakbond een aanpassing van de roosters en meer mensen in vaste dienst. KLM had eerder berekend dat het eisenpakket van FNV Grond meer dan 100 miljoen euro per jaar kost. Dat zou een stijging van meer dan 10 procent van de totale loon som van het grondpersoneel bete kenen. KLM noemt dat 'onverant woord en onrealistisch'. FNV wijst op het sentiment dat leeft onder KLM-personeel. In de tijden dat het minder ging met KLM werden offers gevraagd van het personeel. Nu het beter gaat zou het personeel daar ook van willen profiteren. KLM heeft de vakbonden uitge nodigd voor een nieuw cao-over leg deze week. Een aantal vakbon den heeft inmiddels positief gere ageerd op de uitnodiging. Andere bonden hebben het meest recente voorstel nog in overweging. Onder meer CNV en de Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart Technici (NVLT) hebben deze week leden- overleg. 4dgnDuitsland**** Zuid-Limburg+diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cra dinsdag 3 september 2019 Bahama's Het spijt de Afghaan Jawed S. niet dat hij vorig jaar op Am sterdam Centraal Station twee willekeurige reizigers neerstak bij een terroristisch gemoti veerde aanval. Het was wel 'een fout' dat de slachtoffers Ameri kanen bleken. ,,Het hadden Ne derlanders moeten zijn." Cyril Rosman Amsterdam f Jawed S. wilde voor de recht bank geen 'sorry' zeggen ILLUSTRATIE ALOYS OOSTERWIJK - John Beer (advocaat) Tonny van der Mee Rotterdam/Nassau Savannah donderdag GEORGIA Jackson- ville woensdag Orlando vandaag FLORIDA Kgjsteren I ^siP>,.....zondag BAHAMA'S 200km Naar schatting 13.000 huizen op de Bahama's zijn zwaar beschadigd of verwoest door de orkaan Dorian. VIRGINIA Norfolk N. CAROLINA Wilmington S. CAROLINA vrijdag Charleston AMSTERDAM De staking bij het grondpersoneel van KLM gister morgen heeft geleid tot de uitval van 31 vluchten naar Europese bestemmingen en 31 vluchten weer terug naar Schiphol. maar n\ïn *3 mir» useum Vier vakantie vlakbij het Paterwoidsemeer. Er gaat niets boven Groningen! I 3 nachten in 3* Nescio Hotel Groningen (7,6) I 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Tip: Op de fiets naar het Groninger Museum leut? Gratis wifi en parkeren. Betaal pas bij aankomst! 4* Van der Valk Gladbeck (7,9) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis wifi en parkeren Aankomsten t/m dec. 4* Fletcher Parkstad, Ker 2 nachten incl. uitgebreic lx een 3-gangen diner Aankomsten t/m nov. rade (8,2) ontbijt Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserve rings kosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4