V f|j| Antwerpen herdenkt 9 JODENVERVOLGING STADSWANDELING Antwerpen heeft een nieuwe stadswandeling in het kadervan 75 jaar bevrijding. Zuiderburen I et de Jodenbuurt als decor, vertelt gids Marc Looze het ver haal van de Joden- I vervolging in Ant werpen tijdens de Tweede We reldoorlog. ,,Hier in de Somer straat zijn de razzia's begonnen", vertelt gids Marc Looze vlak na het vertrek vanaf het centraal station van Antwerpen. ,,In de avond van 15 augustus 1942 vielen de Ge stapo, SS'ers en Feldgendarmen de Jodenbuurt voor het eerst binnen. Ze stampten de deuren in en sleepten de mensen aan hun haren naar buiten om ze per camion af te voeren naar de Dossinkazerne in Mechelen. Daar wachtten de nazi's tot ze duizend Joden bij elkaar hadden en dan werden ze in de goederentrein naar Polen ge stuurd", vertelt Looze, terwijl hij druk met zijn armen zwaait. ,,De Duitsers hadden eerst ge probeerd om de Joden vrijwillig op een trein naar Polen te krijgen, Ze stampten de deuren in en sleepten de mensen naar buiten door ze wijs te maken dat daar veel werk was. Maar toen ook jonge kinderen en bejaarden een Arbeits- einsatz Befehl (bevel tot dwangar beid, red.) kregen, viel bij de Joden de frank: dit was foute boel. Nie mand meldde zich nog vrijwillig aan." Een aantal gezinnen wachtte het onheil niet af en vluchtte naar andere landen. Zo ook een gezin dat verderop in de straat woonde. Verraden Looze stopt bij twee struikelste nen die herinneren aan de twee kinderen die de Tweede Wereld oorlog niet hebben overleefd: Max en Herman Teitelbaum. In zijn snelhechter zoekt hij naar een foto van de broers om het verhaal te il lustreren. ,,Dit gezin vluchtte bij voorbeeld naar Frankrijk. De kin deren werden op zomerkamp ge stuurd in de hoop dat ze veilig zouden zijn. Maar samen met der tig anderen werden ze verraden en gepakt." De jongens zijn op tien en twaalfjarige leeftijd omgeko men in Auschwitz. BEVRIJDINGSDAGEN Het is het eerste persoonlijke verhaal van de nieuwe stadswan deling De Jodenvervolging in Ant werpen tijdens WOU in het kader van 75 jaar Bevrijding. Achter bijna elk huis in de buurt schuilt een aangrijpend verhaal. Bijvoorbeeld van een jongen die tijdens de raz zia wegkroop in een kast, zijn hele familie verloor, in een weeshuis terechtkwam en zo de oorlog overleefde. Van een meisje dat on derdook in een kelder van de bak kerij, de klopjacht zag en hier later de memoire Jaren van Angst over schreef. En van een vrouw die zichzelf lang in leven hield door ogenschijnlijk voor de Duitsers te werken, maar stiekem eten rond deelde in de barakken, berichten doorgaf aan familieleden die niet meer samen waren en uiteindelijk werd geëxecuteerd. Orthodoxe gemeenschap Stuk voor stuk verhalen die des te meer indruk maken, doordat ze worden verteld in het heden daagse Antwerpen. Waar Joden weer vrij rondlopen en hun religie niet meer onder stoelen of banken hoeven te steken. En dat doen ze ook niet. Sterker nog: ze zijn zich enkel traditioneler gaan gedragen. In Antwerpen leeft één van de grootste orthodoxe en streng-or- thodoxe gemeenschappen van Eu ropa. Met eigen scholen, verzor gingshuizen, badhuizen en koos jere bakkerijen, slagerijen en res taurants. Ze kleden zich volgens de religieuze voorschriften en spreken hun eigen taal. Ook dat is volgens Looze alle maal terug te brengen naar de ge beurtenissen in de Tweede We reldoorlog. ,,Toen de overlevenden van de kampen na de bevrijding op de trein werden gezet naar Brussel, maakten zij een enorme crisis door. Ze wisten niet of hun familie nog leefde, of hun huis er nog stond en of er eigendommen bewaard waren gebleven. Alleen de Belgische Joden kregen van de overheid hulp om weer iets op te bouwen. De rest kon het uitzoe ken. Vanaf dat moment heeft de Joodse gemeenschap geconclu deerd: wij kunnen niets van de buitenwereld verwachten, dus zullen het zelf moeten doen." dinsdag 3 september 2019 GO Hier zijn de razzia's begonnen In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: stadswandeling 'De Jodenvervolging in Ant werpen tijdens WOII'. Elodie Kint -Marc Looze, gids V Gids Marc Looze in de Somerstraat met een foto van de familie Teitelbaum. fotos camile schelstraete Dit weekend viert Antwerpen haar 'Bevrijdingsdagen' met een groot aantal activiteiten door de hele binnenstad. Zo rijdt er za terdag een militaire colonne van Boom naar Antwerpen, is er een Bevrijdingsdorp op de Schelde- kaaien en een demonstratie van schepen en vliegtuigen op en boven de Schelde rondom het MAS. 's Avonds vindt op de Groenplaats het Bal van de Be vrijding plaats. Zondag is er een herdenkings plechtigheid in het Stadspark, wordt er een fietstocht gehou den voor jongeren om de slacht offers te herdenken en zijn de schepen, vliegtuigen en het be vrijdingsdorp nog te bezichtigen. Vrijdag wordt de tijdelijke ten toonstelling Vreugde en verdriet, Antwerpen bevrijd (1944-1945) in het Felixarchief geopend, die ook daarna nog te bezichtigen is. Gedenkplaat voor Mala Zimetbaum. t U r-% i 1 ..A \- In Antwerpen wonen nog steeds veel Joden. De wandeling is te boeken via Visit Antwerp. U kunt de tour ook digitaal bekijken met de Antwerp Museum App. www.antwerpen- herdenkt.be/wandelingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41