Door sterfte in Oosterschelde en slechte groei in Waddenzee 75 jaar bevrijding Corné de Koning reünieconcert: Going Dutch, Zinkzand (foto) en Steady New Sounds. Dat was soms weer even wennen, zoals bij Zinkzand, dat al vóór de aankonding begon te spelen. Afsluiter van de avond was PEER, ook oud-deelnemer en hét Zeeuwse poptalent van dit moment.zeeland 8 Popaanzee bestaat 12,5 jaar en dat was gisteravond reden voor een jubileumfeestje op het Zeeland Nazomerfestival. Vier van de tientallen bands die al aan het poptalentproject hebben meegedaan, stonden op het Abdijplein. Voor drie van hen was het een (eenmalig?) Antwerpen heeft een nieuwe stadswandeling is succesvolste pararoeier van Nederland ooit Nu in de Waddenzee de mosselen nog niet consumptierijp zijn, is de Oosterschelde de voorraadschuur voor Zeeuwse mosselen. Maar die is nu al zo goed als leeggevist, zegt voorzitter Wouter van Zandbrink van Vereniging De Mosselhandel. ,,Er is tot nu toe 13,8 miljoen kilo mosselen uit de Oosterschelde ge veild. Daarmee is het eind van de productie in zicht. Er wordt nu meer weinig meer uit de Ooster- schelde geleverd." Schade De schuimalg heeft daarbij forse schade aangericht. Vooral op mos selpercelen achterin de Ooster- schelde en in ondiepere wateren aan de randen van de Ooster- schelde. Het opbloeien en weer af sterven van de alg in het voorjaar is een jaarlijks terugkerend verschijn sel. Dat gebeurt in de periode dat de mosselen voortplanten die dan zwak zijn en sneller doodgaan als afstervend plankton naar de bodem zakt en mosselen verstikken. Gewoonlijk komt de bulk van de mosselen van kweekpercelen uit de Waddenzee. Dit seizoen groeien de Ik voorzie een substantieel lagere aanvoer in 2019 mosselen er tergend langzaam. Het is gissen naar de oorzaak, zegt Van Zandbrink. Gevolg is dat de mos selhandelaren momenteel hun toe vlucht moeten nemen tot import van buitenlandse mosselen. Uit Duitsland en Ierland vooral, maar ook uit het Verenigd Koninkrijk en Denemarken. Gewoonlijk komt een derde van de mosselen die Yer- sekse mosselbedrijven verhandelen uit het buitenland. Mogelijk wordt het dit jaar iets meer. ,,Maar ook aan import zit een eind. Je kunt het schap geen maanden dichttimme ren met importmosselen." Slag om de arm De mosselsector gaat zeker niet zo veel mosselen produceren als in 2018. Toen kwam er vijftig miljoen kilo mosselen uit de Oosterschelde en de Waddenzee. ,,Dat wordt dit jaar minder, al hou ik een slag om de arm. We weten niet precies wat er uit de Waddenzee gaat komen." Addy Risseeuw, secretaris van de Producenten Organisatie Mossel cultuur, bevestigt het beeld. ,,Er ko men minder mosselen uit de Oos- terschelde en in de Waddenzee groeien ze niet zo hard. Ik voorzie een substantieel lagere aanvoer in 2019. We gaan zeker de vijftig mil joen kilo mosselen niet halen." Consumentenprijs Op de prijsvorming heeft dat nog weinig effect. De gemiddelde prijs die een mosselkweker krijgt, ligt op 1,55 euro per kilo. Risseeuw: ,,Dat is vrijwel dezelfde prijs als vorig sei zoen." De consument merkt nog weinig van de gedaalde aanvoer. Met drie tot vier euro per kilo mos selen liggen de consumentenprij zen op het niveau van 2018. It dinsdag 3 september 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl M-AUOIO ZEELAND 9 ZEELAND 10 Aanvoer van mosselen keldert De mosselsector stevent af op een beroerd seizoen. In de Oos terschelde zijn veel mosselen verstikt door de schuimalg. In de Waddenzee blijft de groei van de mosselen achter. De mossel kwekers en -handelaren ver wachten dat er beduidend min der mosselen aan wal komen dan de vijftig miljoen kilo in 2018. Frank Balkenende Yerseke -Addy Risseeuw, secretaris van de Producenten Organisatie Mosselcultuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33