Bellucci geen spijt van verkrachting 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Thuis in Deventer keken schrijver/columnist Özcan Akyol en vriendin Anna altijd naar Sterren op het doek. Nu mag hij het zelf presenteren. „Ik probeer langs het imago van mijn gasten te komen.'' Vanavond trapt hij af met een topgast, Matthijs van Nieuwkerk. adat ik mijn pubers zondagavond had uitgelegd dat je dertig jaar geleden inder daad als dwarsfluitiste een BN'er kon worden en zij mij een spoedcursus waar-moet- ik-Kalvijn-en-Rijk-Hofman-van-kennen had den gegeven, zochten we na Expeditie Robinson ons heil maar bij bekende Nederlanders die ten minste nog dwars door alle generaties heen gaan: Nick Schilder, Simon Keizer en Kees Tol. het olijke drietal uit Volendam steeds een an dere muziekscene bestormt in een ver buiten land, is na een kort uitstapje bij SBS6 weer terug bij de NPO. En met succes. Er keken zondag avond meteen meer dan een miljoen mensen naar de eerste aflevering. Aantallen waar ze bij SBS6 alleen maar van konden dromen. Ik heb een zwak voor die gasten. Mijn humeur knapt er altijd enorm van op als ze elkaar in plat Volendams op een vrolijke manier vliegen af vangen en te kakken zetten. Het kameraad schappelijk plezier spat van het scherm. Je voelt onder alles het stevige fundament van een échte, jarenlange vriendschap. En dan zijn ze ook nog van het type frisse, ideale schoonzoon. Boven dien steek je als kijker en passant nog iets op van het land dat ze bezoeken. Maar dat neemt niet weg dat ik niet snap waarom de NPO dit programma zo nodig terug wilde. Al het amusement ligt onder vuur, links en rechts worden titels geschrapt, soms om on begrijpelijke redenen. Hoezeer ik ook voorstan der ben van een brede publieke omroep, die zo veel mogelijk mensen aanspreekt - ik vraag me ernstig af of je dat moet willen maken met drie gasten die al jaren tot het meubilair van SBS ho ren, met shows als Shownieuws, VT Wonen: weer verliefd op je huis, Talenten zonder centen en De Mannen van Taal. Het is voor veel mensen al to taal onduidelijk welke ster en welk programma bij welke zender hoort. Alles loopt steeds meer door elkaar. Kijk ter illustratie hiervan een item van Editie NL van vorige week terug. Daarin den ken twee of drie willekeurige voorbijgangers bloedserieus dat Dionne Stax bij RTL 4 hoort. en bedreigd wordt door de nieuwste plannen uit Den Haag, vraagt om een kraakhelder profiel en eigen gezichten. Waardoor je als kijker glashelder hebt waar die organisatie voor staat. Zie het als NPO als compliment dat SBS6 jouw afdankertjes als Man bijt Hond en Lingo reanimeert. Maar het laatste wat je als publieke omroep moet willen, is dat de kijker je gaat verwarren met SBS6. Quote van de dag We did it. Zo veel warmte, liefde en vreugde om ons heen dat we nog steeds aan het bijkomen zijn Instinct naar Oscars Nieuw werk van Rieu INTERVIEW ÖZCAN AKYOL J zcan Akyol (35) keek vaak, zo niet altijd, toen de eerste reeks van Sterren op het doek op televisie was - tot vier jaar geleden met presenta trice Hanneke Groenteman. ,,Zeker de laatste seizoenen'', zegt de colum nist van deze krant, die vanaf van avond het teruggekeerde programma mag presenteren bij Omroep MAX. Het format is even simpel als inge nieus: drie kunstenaars portretteren een ster (vanavond Matthijs van Nieuwkerk), die ondertussen geïn terviewd wordt door Akyol. Van de Ik wil ervoor zorgen dat uitblinkers op iets meer waardering kunnen rekenen drie schilderijen kiest de ster er een tje om mee naar huis te nemen, de andere twee worden geveild voor het goede doel. Akyol: ,,Mijn vriendin (Volkskrant journaliste Anna van den Breemer, red.) en ik hebben behoefte aan feel- goodtelevisie; we zijn door ons werk als journalist en columnist de hele dag al bezig met het harde wereld nieuws. Daarom hebben we guilty pleasures als Temptation Island waar we graag naar kijken. Dat mag je in intellectuele kringen natuurlijk niet zeggen en het is een wat onzinnig programma, al is het vanuit antropo logisch oogpunt ontzettend interes sant om te zien hoe kandidaten om gaan met gemanipuleerde beelden. Maar goed, We keken eveneens heel graag samen naar Sterren op het doek. Het is ook feelgoodtelevisie, maar Reden is een van de beruchtste verkrachtingsscènes uit de film geschiedenis. Slachtoffer is een vrouw (Monica Bellucci), die zeer gewelddadig minutenlang wordt aangevallen door een man die haar anaal verkracht. Zou een dergelijke scène van daag de dag nog kunnen worden opgenomen? Bellucci (54) plaatst daar wel vraagtekens bij. ,,Spijt van deze film heb ik nooit gehad, ik ben er zelfs trots op. Maar ik vraag me af of de huidige generatie actrices dit zou aan durven." Noé vertelde zijn filmverhaal destijds achterstevoren, begin nend met een wraakactie, vol gend op de verkrachtingsscène, daarna kwam het liefdesverhaal aan bod. Nu heeft hij zijn film opnieuw gemonteerd om het verhaal over een koppel, ge speeld door Bellucci en haar toenmalige levenspartner Vin cent Cassel, chronologisch te vertellen, waardoor de kijker een geheel nieuwe ervaring krijgt. De film oogt minder hectisch in het begin en ook de constatering dat de vrouw zwanger is geeft de film een andere impact. Bellucci geeft toe dat de film nog steeds niet aangenaam is om naar te kijken. ,,Maar het is ook een liefdesverhaal. Dat konden destijds veel mensen niet inzien, omdat zij te geschokt waren. Maar door de nieuwe volgorde wordt het denk ik voor de meeste kijkers toch duidelijker hoe de hoofdpersonen tegenover elkaar staan." Dream Hun The Dream, de terugkerende serie waarin Juist deze tijd, waarin de NPO onder vuur ligt Schrijfster Susan Smit op Twitter. Ze trouwde zaterdag met journalist Onno Aerden. dinsdag 3 september 2019 PC FILM Instinct, de de buutfilm van re gisseur Halina Reijn, vertegen woordigt Neder land bij de Os cars. De film wordt ingezon den als kandi daat voor Beste Buitenlandse speelfilm. Half januari worden er vijf genomi neerd. MUZIEK Violist André Rieu viert zijn zeventigste ver jaardag (1 okto ber) met een nieuw album. Happy Days ver schijnt op 22 november. In december be gint Rieu een nieuwe traditie van kerstcon certen in Maas tricht. 3 "U 0) Eus laat sterren schilderen en stralen Jeroen Schmale 44 Een nieuwe versie van de Franse schandaalfilm Irrever sible (2003) van regisseur Gaspar Noé zorgt er tijdens het Filmfestival van Venetië opnieuw voor dat veel profes sionele kijkers voortijdig de zaal verlaten. Ab Zagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28